A magyaros pirospaprikás fokhagymaleves gyorsan elkészül, finom is, életmentő lehet sietős napokon, bár vannak, akik nem szeretik intenzív fokhagymaíze miatt. Hát igen, a „foki” megosztó étel, vagy rajong érte valaki, vagy kerüli, ha csak teheti. A fokhagyma azonban megszelídül a sütőben, édeskésre sül, kicsit karamellizálódik, ráadásul krémesre puhul, így remek alapanyag egy selymes, szelídebb, mégis nagyon karakteres leveshez.
Nem gyors az elkészítése a sütés miatt, de nyugodtan betehetjük a sütőbe egy külön tálban, ha húst, halat, krumplit, egytálételt sütünk, vagyis olyan ételt, aminek nem árt, ha kissé átveszi a fokhagyma illatát. Ez lehet akár előző nap is, és másnap használjuk fel majd a levesünkhöz a krémesre sült fokhagymát.
Sütéskor az egész fej fokhagymát keresztben kettévágjuk, egy kis olívaolajjal meglocsoljuk, és tepsiben vagy tálban kb. 30 perc alatt 180 fokos sütőben megsütjük. Ha egy kicsit hűlt, kézzel kinyomkodjuk a fokhagyma húsát a héjból, ez lesz az alapanyag.
Készíthető belőle krém is, amit sóval, őrölt borssal, esetleg egy kis kakukkfűvel ízesíthetünk. Keverhetjük majonézbe vagy tejfölbe, ha szósznak, öntetnek, mártogatósnak használnánk, eltehetjük olajba, ha nagyobb adagot készítünk, így praktikusan adagolhatjuk levesekhez, ragukhoz.
Tálaláskor a leveshez adhatunk pirított zsemlekockát, sajtos pirítóst, zöldfűszeres vajban sült krutont, vagy meghinthetjük friss petrezselyemmel, snidlinggel – ízlésünk és hangulatunk szerint.
Fokhagymaleves sült pirítóskockákkal
Hozzávalók:
A pirítóshoz:
Elkészítés: A fokhagymákat félbevágjuk, kicsit meglocsoljuk olajjal, és egy tepsibe téve betesszük 180 fokos sütőbe, ahol kb. 30 perc alatt megsütjük. Ha kicsit hűlt, kinyomkodjuk a fokhagymahúst a héjból.
Egy lábasban 2 evőkanál olívaolajat hevítünk, megdinszteljük rajta a felaprított hagymát, majd rákanalazzuk a sült fokhagymát is.
Együtt pároljuk 1-2 percet, majd felöntjük alaplével, sózzuk, borsozzuk.
15-20 percig főzzük, majd összeturmixoljuk botmixerrel.
Ezután behabarjuk liszttel elkevert tejszínnel, és megvárjuk, míg gyenge tűzön kicsit besűrűsödik.
A kenyeret kis kockákra vágjuk, majd egy serpenyőben kis olajon megpirítjuk.
A levest tányérokba merjük, és megszórjuk a pirított kenyérkockákkal.
Ha szereted a fokhagymát, ez a könyv érdekes lehet!
A fokhagyma, amelyet általában a konyhában használunk, kiváló tulajdonságai miatt jól alkalmazható az egészségvédelemben, sőt még a kertünkben is nagyon hasznos. Ebből a kis útmutatóból számos természetes módszert tanulhatunk, melyekkel például elmulaszthatjuk a szemölcsöket, enyhíthetjük a rovarcsípéseket, elűzhetjük a molyokat a szekrényekből, elpusztíthatjuk a kerti levéltetveket. Ezek után megismerkedhetünk néhány olyan recepttel, amelyekben a fokhagyma a főszereplő. Próbáljuk ki ezeket!