A magyar konyha jellegzetes fogásai a pörkölt, a gulyás és mindenféle paprikás. Közös bennük a hagyma és a fűszerpaprika, ez az alap, amit pörköltalapnak is nevezünk. A gulyás minden esetben lédúsabb, levesesebb fogás, a pörkölt sűrű és szaftos, elsősorban vörös húsokból készül, míg paprikásnak nevezzük azokat az ételeinket, amelyeket tejfölös habarással lazítunk, szelídítünk, krémesítünk.
Pörkölt sokféle húsból készülhet, de az igazi ínyencek a marhapörköltre esküsznek, méghozzá jóféle vörösborral gazdagítva. A szaft kellő sűrűségét és aromáit a sok vöröshagyma adja, valamint a vele együtt párolt apró kockára vágott zöldpaprika és paradicsom, amelyek szét is főnek, mire a hús tökéletesen omlósra puhul.
Mivel az étel lelke a pirospaprika, nagyon fontos, hogy jó minőségű fűszerpaprikát használjunk. Érdemes kicsit többet fizetni érte vagy bevált helyen vásárolni, akár piacon, őstermelőnél – sok turpisság kiderült ugyanis a paprika hamisításával kapcsolatban. Mivel ez a fűszer adja az étel karakterét, nem érdemes éppen ezen spórolni. Fontos tudni azt is, hogy a pirospaprikát jó sötét helyen tartani, hogy a színét megőrizze, ne fakuljon ki, és vannak, akik a hűtőben tárolják, mert így jobban megőrzi aromáját.
Köretként leggyakrabban pirított tarhonyát vagy főtt burgonyát, köménnyel főzött krumplit kínálunk hozzá, de galuskával, akár rizzsel is szokták kínálni. A maradék pörkölt tökéletes feltét főzelékekhez.
Ha tehetjük, szép időben, társasággal bográcsban is érdemes elkészíteni, természetesen többszörös adagból… Jó étvágyat!
Marhapörkölt pirított tarhonyával
Hozzávalók:
Elkészítés: A marhalábszárat kis kockákra vágjuk.
A hagymát megpucoljuk, apró kockákra vágjuk. Pörköltalapot készítünk: egy lábasban kis olajon megpároljuk a hagymát. Amikor üveges, hozzáadjuk a felaprított paprikát és paradicsomot, együtt pirítjuk néhány percet. Rászórjuk a pirospaprikát, elkeverjük.
A pörköltalapra rádobjuk a húst, és addig pirítjuk, míg a hús ki nem engedi a levét.
Ekkor felöntjük vörösborral, és kb. 20 percig főzzük.
Ezután felöntjük 1 liter vízzel, lefedjük, és 1 órát így főzzük kis lángon. Ezután hozzáadjuk a paradicsomsűrítményt és kis vizet, majd ezzel is legalább 20 percig főzzük még. Mielőtt lezárjuk, kóstoljuk meg, hogy megpuhult-e a hús. Ha biztosra akarunk menni, akkor kuktaedényben készítsük.
Közben egy edényben a maradék olajon megpirítjuk a tarhonyát.
Amikor már aranybarna minden szem tarhonya, felöntjük kétszeres mennyiségű vízzel, sózzuk, és közepes lángon készre főzzük 15 perc alatt.
A puhára és szaftosra főtt marhapörköltet a tarhonyával tálaljuk.
Ehhez az ételhez Mikes Márk bormester ezt a bort ajánlja:
Próza 2013
A pörköltekhez fűszerezettségétől függően különböző vörösborokat szoktam ajánlani. Ebben a változatban a klasszikus marhapörkölt mellé egy könnyedebb, de határozott karakterű vörösbort képzeltem el. A Próza egy reduktív vörösbor tele pirosbogyós gyümölcsökkel és simogató, lágy savakkal.