Komolyra fordítva a szót, a – közismert nevén szétválasztó, avagy 90 napos diéta – valóban csodákat tehet, ha valaki képes betartani, mert állítólag megváltoztatja az anyagcserét, így a kilók soha többé nem jönnek vissza.
Igaz, ez a „soha többé” még nem bizonyított, mivel (gondolom) akik végigcsinálták valamikor, még mind élnek, azok viszont, akik ellenőrizték volna őket, talán már meghaltak. Ám mindenképp érdemes számba venni, mint karcsúsodási lehetőséget.
A 90 napos diéta nagyon hasonlít a testkontrollhoz, és ugyanazon az elven működik. (A testkontroll diétáról itt olvashatsz.) Itt is arról van szó, hogy a különféle élelmiszerek lebontásához más-más kémhatású emésztőnedvekre van szükség, melyek semlegesíthetik egymást. Ezért a fehérje nem ehető együtt a szénhidráttal és a keményítővel (mely utóbbi szintén cukorra bomlik). A különbség a két diéta között, hogy míg a testkontroll ezt csak étkezésenként szabályozza, a 90 napos szétválasztó diéta naponta írja elő, mit ehetünk és mit nem.
Szabályok:
– A sorrendet be kell tartani! Az étrendben semmit sem szabad átugorni.
– A diéta alatt havonta egyszer víznapot kell tartani, amely a gyümölcsnap után következik, és a proteinnappal folytatódik. Kávé, üres tea, ásványvíz, citromos víz – ezek ihatók.
– A 90 nap elteltével bármit és bármikor ehetünk, persze módjával és észszerűen, kivéve, hogy újabb 90 napig a reggeli továbbra is gyümölcs.
Étrend:
REGGELI – minden nap ugyanaz
Gyümölcs, gyümölcs, gyümölcs. Ebéd előtt egy órával már ne együnk többet belőle. (A lekvár, a kompót, a gyümölcs ízesítésű üdítőital valamint a 100%-os gyümölcslé nem számít annak, fontosak a rostok, a friss gyümölcs minden energiája.)
1. nap – Fehérje nap
Minden állati származék ehető: húsok, halak, tengeri herkentyűk, tejtermékek, tojás. Friss, nyers zöldség bármelyik napon ehető.
A fűszeres sült csirkeszárny is jó választás >>
Ebéd: Egy szép nagy szelet (200 gramm) főtt vagy sült hús, de helyettesíthető 3 tojással vagy ennek megfelelő mennyiségű sajttal, hallal. Dresszing nélküli salátát korlátlanul ehetünk, fehérje napon joghurtos, tejfölös salátaöntet is megengedett.
Fogyasztható még: 2 deci tiszta, üres húsleves.
Vacsora: Ugyanaz, mint az ebéd, de lehet másfajta a fehérje. Desszert nincs.
2. nap – Keményítő nap
Ebéd: Bármilyen zöldségféle (bab, borsó, zöldbab, lencse, sárgarépa, burgonya) főzve vagy sütve. A rizs is keményítőnek számít. Nyers zöldség akár salátának korlátlanul.
Vacsora: Ugyanaz, mint az ebéd.
3. nap – Szénhidrát nap
Ebéd: Főtt tészta fűszerezve vagy pizza (sajt nélkül), tojás és tejtermék nélkül készült sütemény, kenyér…
Vacsora: Két kisebb szelet torta, esetleg 3 gombóc fagyi, vagy hasonló fogás, mint délben.
Ajánlott desszert: 1 szelet (3 kocka) főzőcsokoládé.
4. nap – Gyümölcsnap
Víz és friss gyümölcs egész nap, bármennyi és bármilyen.
(Éjjel 10 körül, amikor már sírni tudnál, mert a szemed hangos kopogása miatt nem tudsz elaludni, gondolj a másnapi finom husiebédre. Ne félj, a reggeli gyümölcsevéssel nem lesz baj, mert akkor már furcsa módon egyáltalán nem leszel éhes.)
Figyelem! Akik naponta gyógyszert szednek, például vérnyomáscsökkentőt, azok konzultáljanak az orvosukkal, hogy a gyümölcsnap és a délig tartó gyümölcsevés összeegyeztethető-e az állapotukkal.
Egy csalogató recept-tipp szénhidrát napra, aki szereti a fokhagymát, az imádni fogja ezt a tésztát, ráadásul az elkészítése is roppant egyszerű.
Fokhagymás spagetti
Hozzávalók 2 személyre:
Elkészítés: A tésztát feltesszük főni sós vízben. Közben az olaj felén megpirítjuk a felaprított hagymát és paprikát, valamint a durvára vágott fokhagyma felét. Ha megpirult és megfonnyadt, rádobjuk a bazsalikomot, az oregánót, sózzuk, borsozzuk, pár pillanatig átforgatjuk. A tésztát leszűrjük, a serpenyőbe öntjük a fűszeres-hagymás keverékhez, ráöntjük a maradék olívaolajat, belepréseljük a maradék fokhagymát, meghintjük az apróra vágott petrezselyemmel, majd újra laposan átkeverjük. Ha van friss bazsalikomunk, pár levelet a kész tésztára is szórjunk. Néhány karika paradicsommal díszítjük.