Itt-ott már megjelent a piacokon és a zöldségüzletek polcain a spárga, melyből igen sok finomságot készíthetünk. Én például nagyon szeretem egyszerűen csak sonkába tekerve, majd megsütve, vagy éppen egy finom krémlevesnek elkészítve.
Most viszont egy omlós tésztájú sós pitét sütöttem, melybe szezámmag is került. A piteformában lévő tésztát ízlés szerint pakoljuk meg spárgával, újhagymával, öntsük nyakon fűszeres-tojásos tejszínnel, majd irány a sütő. Ezután már csak türelmesen kell várnunk, míg szép pirosra sül a piténk, majd langyosra hűtve már tálalhatjuk is.
Spárgás-újhagymás pitetorta
Hozzávalók a tésztához:
A lisztet keverjük össze a sóval, majd adjuk hozzá a hideg, felkockázott vajat, és morzsoljuk össze.
Amikor már kellően morzsalékos, keverjük hozzá a szezámmagot, majd adjuk hozzá az egész tojást, és gyors mozdulatokkal gyúrjuk össze a tésztát. (Ha szükséges, akkor egy pici hideg vizet adjunk hozzá, hogy könnyen nyújtható tésztát kapjunk.)
Ezután nyújtsuk ki a tésztát, és béleljük ki vele a piteformát, majd tegyük be 30 percre a hűtőbe pihenni.
A töltelék hozzávalói:
A spárgát hajlítsuk meg, törjük le az alsó, fás részét, majd folyó víz alatt alaposan mossuk meg, és csepegtessük le.
Az újhagyma zöld szárát vágjuk le, és a külső levelét távolítsuk el. Ha nagyobbak a hagymák, akkor vágjuk félbe.
A tojásokat üssük bele egy tálba, majd keverjük simára a liszttel. Ezután sózzuk, borsozzuk, szórjuk meg egy jó csipet szerecsendióval, majd adjuk hozzá a tejszínt, és szintén keverjük simára.
Vegyük ki a hűtőből a tésztát, majd ízlés szerint helyezzük rá a spárgát és az újhagymát. Ezután óvatosan öntsük rá a tejszínes-tojásos keveréket.
Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten 40-45 perc alatt süssük szép pirosra (én légkeverésnél 160 fokon 40 percig sütöttem).
A sütőből kivéve hagyjuk pár percig a formában, majd helyezzük rácsra, és hűtsük langyosra.
Tálalás előtt ízlés szerint szeleteljük fel, majd úgy kínáljuk.