Az egyik legjobb dolog, ami a padlizsánnal történhet, ha a hajdani török kalifa legendássá vált fogását készítjük belőle – egyszerűen zseniális, nem véletlenül vált világszerte ismertté.
A sokféle fűszerrel, mazsolával, kapribogyóval és fahéjjal készülő különös nevű ételhez kétféle legenda is tartozik: az egyik szerint a hazaérő imám orrát megcsapta a konyhában sülő töltött padlizsán illata, és elalélt a gyönyörűségtől, a másik szerint attól ájult el szegény, hogy herdálja asszonya a drága fahéjat.
Akárhogy is történt, mi a fantasztikus ízétől ájulunk be… A fahéj és a mazsola egészen különlegessé teszi, illatossá, egyedivé. Ez a fogás eredetileg húsmentes, sőt nemcsak vegetáriánus, hanem vegán, és olyan izgalmas fűszerezésű és gazdag ízvilágú, hogy még húsimádók is élvezettel eszik. Ettől függetlenül el lehet készíteni hússal is, sőt, ha valaki úgy szereti, sajttal is megszórhatja a tetejét.
Ha ebédre készítjük ezt a remek mediterrán hangulatú török fogást, érdemes melegen tálalni párolt rizs vagy bulgur társaságában, de ha marad belőle, vacsorára friss kenyérrel is nagyon finom, akár egy kis joghurttal meglocsolva.
Ájult imám padlizsánja
Hozzávalók:
Elkészítés: A padlizsánokat sütőpapírral fedett tepsibe tesszük, és előmelegített sütőben 20 percig elősütjük.
Közben az olívaolajon kicsit megpároljuk a felaprított hagymát és a csíkokra vágott szárzellert, átforgatjuk, majd hozzáadjuk a felkockázott paradicsomot, a finomra vágott fokhagymát, a mazsolát, a kapribogyót és a fűszereket, és egy kevés vizet aláöntve fedő alatt 10 percig pároljuk.
A padlizsánokat kivesszük a sütőből, hosszában bevágjuk, és húsukat kikanalazzuk úgy, hogy a héj ne sérüljön. A húst felkockázzuk, majd a fűszeres-paradicsomos raguhoz adjuk, és 2-3 percig együtt főzzük.
A padlizsánhéjakat visszatesszük a tepsibe, ebbe kanalazzuk a ragut, és betoljuk a sütőbe 10 percre. Petrezselyemmel meghintve rizzsel, bulgurral tálaljuk.