Itália minden zamata egy kis üvegcsében, ami szépen elfér a frigóban, és bármikor előkapható. Ha van otthon házilag készített pestónk, bármikor összedobhatunk egy finom vacsorát, de akár a váratlan vendégeket is megvendégelhetjük egy szemvillanás alatt.
Pesto sokféle létezik, a legismertebb a bazsalikomos, ami Genovából származik, létezik is egy alaprecept, amit nemsokára elárulok, de nem kell ehhez ragaszkodni, mert ez is egy olyan ételféle, amit bármikor kedvünkre variálhatunk. Az olaszok leginkább a főtt tésztára vagy a rizottóra teszik a pestót, de felhasználható kedvünk szerint akár hús mellé, rizsre, kenyérre vagy zöldséglevesek ízesítőjeként. Az előbb falra festett váratlan vendégeket például megkínálhatjuk apró pirítósokra pakolt pestóval, melynek tetejét díszíthetjük paradicsomkarikával, vékonyra szelt retekkel vagy olajbogyóval. Nem kell félnünk attól, hogy megromlik, mert ha az olaj ellepi a tetejét, és a hűtőben tartjuk, akár 2-3 hétig is tökéletes marad. De először is nézzük meg, hogyan is áll össze az eredeti genovai pesto.
Pesto alla genovese
Hozzávalók:
Elkészítés: Ha romantikus alkat vagy, végy egy helyes mozsarat, és zúzz benne össze minden hozzávalót, majd keverd össze. Ha modern konyhád van, turmixgépet is használhatsz, de ne akard teljesen pépesre dolgozni, mert akkor az igazi, ha itt-ott fellelhetők benne az alapanyagok.
Variációk pestóra
Ha a genovai pestónk sikerült, kísérletezhetünk másfajta változattal is.
Pikáns zöldsaláta pestóval
Hozzávalók: genovai pesto (a fent leírt recept alapján), jégsaláta, római saláta vagy rukkola, kecskesajt, szárított paradicsom, dióbél, esetleg ringli vagy füstölt lazac (nem kötelező), Cayenne-bors, citrom
Elkészítés: A salátánk alapja a jégsaláta, de mellé válasszunk egy másik fajtát is, amelynek önmagában is van egy kis karaktere, például római salátát vagy rukkolát. A jégsalátát tépkedjük össze kis szeletekre, a római salátát vágjuk bele nagyobb darabokban vagy szórjuk közé a rukkolát. Csavarjunk rá egy kevéske citromot. Keverjük hozzá a szárított paradicsomot és a ringlit (apró szardellaszeletek kapribogyóra tekerve) vagy a füstölt lazacot kis szeletekre tépkedve, de a halak elhagyhatók. A dióbeleket törjük kisebb darabokra, és forró serpenyőben kissé pirítsuk meg, a kecskesajtot kockázzuk fel, és mind mehetnek a salátába. Mikor minden belekerült, locsoljuk meg a pestóval, és hintsük meg kevés Cayenne-borssal. Pirítóssal tálaljuk.