Manapság egyre több különleges körettel találkozhatunk a boltok polcain, mint például a köles, a bulgur vagy éppen a kuszkusz. De mire is jók ezek, és érdemes-e rájuk lecserélni a jól bevált krumplit, tésztát vagy rizst?
A kuszkusz eredetileg egy Észak-Afrikából származó köret, amit nagyon különleges, ám időigényes eljárással készítettek. A kemény búzadarát meggőzölték, majd kézzel sodorva apró szemekké alakították, és alaposan szétterítve, a napon szárították ki a tökéletes állag érdekében. Bár a mostani, boltokban kapható kuszkusz egy sokkal egyszerűbb és rövidebb eljárással készül, ez a verzió is ugyanolyan finom és egészséges, mint a kézzel gyúrt elődje.
Milyen előnyökkel jár a kuszkusz fogyasztása?
A kuszkusz az egyik legmagasabb szeléntartalommal rendelkező étel, ami rendkívül jó hatással van a szívre és az érrendszerre, így rendszeres fogyasztása segíthet megelőzni a szívbetegségek, stroke kialakulását. A szelén rendszeres fogyasztása ellenállóbbá tehet bizonyos rákfajtákkal szemben is, mint például a prosztata- vagy a tüdőrák. (Persze csak akkor, ha mellette nem szívunk el napi fél doboz cigarettát.)
Jó hír a testépítőknek és a sportolóknak, hogy a kuszkuszban található magas szeléntartalom elősegíti az izomépítést és az izmok regenerálódását is. Kutatások bizonyítják, hogy azok, akik kevés szeléntartalmú ételt fogyasztanak, jellemzően gyengébbek, és nehezebben is szednek magukra jelentős izomtömeget, így hát ha azok közé tartozunk, akik nem bírják elviselni a fehérjepor ízét, remek választás lehet az edzés utáni rendszeres kuszkuszfogyasztás.
Alacsony só- és koleszterintartalma miatt a diétába is könnyedén beilleszthető, ráadásul a magas rosttartalma miatt gyorsítja az anyagcserét, ami elengedhetetlen, ha fogyni szeretnénk.
Hogyan készítsük el?
A kuszkusz az egyik legegyszerűbben összedobható étel, elkészítése szinte gyerekjáték. Mindössze annyi a dolgunk, hogy egy csészényi kuszkuszt leöntünk másfélszer annyi forró vízzel, ízlés szerint fűszerezzük, majd lefedjük, és hagyjuk állni 10–15 percig, amíg jól meg nem szívja magát. Ha ezzel megvagyunk, már fogyaszthatjuk is!
Mivel és mikor fogyasszuk?
Tökéletesen megállja a helyét köretként, egytálételek alapjaként, de mézzel és gyümölcsökkel összekeverve isteni desszertet is készíthetünk belőle. Ha pedig egyszerű, diétás vacsorára vágyunk, adjunk hozzá kedvünk szerint párolt zöldségeket – garantáltan eltelít majd!
A legjobb kuszkuszreceptjeinket itt találjátok!