Az egyik legrégebbi írásos recepttel rendelkező étel az angol crumpet, a pufók amerikai palacsinta elődje. Élesztős tésztával készül, ettől lesz a sülés közben ilyen szivacsos, izgalmas az állaga.
Ráérős hétvégi reggelik sztárja lehet ez a nálunk kevéssé ismert finomság, de uzsonnára is remek, ahogy az angolok az ötórai tea mellé is szívesen fogyasztották. Ma elsősorban Új-Zélandon és Ausztráliában kedvelt, de Angliában is rendszeresen készítik. Lukacsos szerkezete miatt szivacsként szívja be a finom dzsemet, vajat, mézet, de akár sós feltétekkel, kísérőkkel is nagyon finom.
A crumpet tésztája élesztős, így hagynunk kell kelni, vagyis a sütőporos amerikai palacsintához képest kissé időigényesebb a készítése. Ha igazán szép kis palacsintákat szeretnénk, fémgyűrűkben érdemes sütni, de ennek hiányában is elkészíthetjük, legfeljebb nem lesznek ennyire tökéletes kör formájúak. Ha van fémgyűrűnk, akkor azt is és a serpenyőt is érdemes kikenni kis olvasztott vajjal. Az egyik, az első alsó oldala sima lesz, sülés közben a felső oldal a benne dolgozó élesztőtől lesz lukacsos, szivacsos. Megfordítás után ezt már csak röviden kell sütni.
Hidegen is nagyon finom, akár édesen, de még inkább sósan: sonkával, füstölt lazaccal, sajtkrémekkel, kencékkel is ideális.
Crumpet (angol élesztős palacsinta)
Hozzávalók:
Elkészítés: A lisztet egy keverőtálba mérjük, hozzáadjuk a szárított élesztőt, elkeverjük. A langyos tejben elkeverjük a cukrot, a liszthez öntjük, és egy fakanállal alaposan elkeverjük, majd 20 percet langyos helyen pihentetjük.
A szódabikarbónát és a sót a langyos vízzel elkeverjük, és az élesztős tésztához adjuk, elkeverjük, és még 10 percet pihentetjük.
Egy serpenyőben kevés vajat olvasztunk, és a masszából kanállal kupacokat teszünk bele, vagy a kivajazott fémgyűrűkbe kanalazunk a masszából, és 4-5 perc sütés után megfordítjuk, és még 1-2 percig sütjük.