Ropogtatni, nassolni néha nagyon jó, de azt is tudjuk, hogy a készen kapható rágcsák, csipszek nem hatnak túlságosan jótékonyan a szervezetre, sőt... A bolti rágcsák helyett viszont készíthetünk házilag is finom zöldségcsipszet vagy akár reszelt parmezánból sajtcsipszet.
A parmezán az egyik kedvenc sajtunk, egész kis mennyiség is elég belőle a boldogsághoz. Nemcsak tészták és rizottók kiegészítője lehet, hanem salátába téve is remek, sőt, lereszelve isteni csipszet süthetünk belőle.
A parmezánnál alapszabály, hogy csakis frissen reszelve jó. Hiába lehet kapni reszelve, annak semmi, de tényleg semmi köze a frisshez – sem ízben, sem állagban. Igaz, hogy nem olcsó mulatság, de mivel kevés kell belőle, így érdemes a frisset választani. Az igazi parmezán, a parmigiano reggiano eredetvédett, vagyis csak azt a sajtot nevezhetik így, amelyik Olaszország Emilia-Romagna tartományában, a szigorú, parmezánra vonatkozó előírások alapján készül. Az eredeti mellett léteznek hasonlóan finom parmezán jellegű sajtok, mint a grana padano, amit ugyanúgy használhatunk, mint a parmezánt.
A frissen lereszelt parmezánból serpenyőben vagy sütőben is készíthetünk csipszet. Diétásnak mondjuk nem nevezhető, hiszen zsíros sajtról van szó, de paleoétrendbe jól beilleszthető. Rágcsának is nagyon finom, de tehetjük salátába, vagy nagyon jó kísérője egy krémlevesnek.
Az ausztrál Aussie teflonos serpenyőben készíti, egyszerűen csak egyenletesen beleszórja a serpenyőbe a sajtot, és közepes hőmérsékleten addig süti, amíg kellően össze nem áll, kb. 3-4 perc alatt. Utána 20-25 másodpercet pihenni, kicsit hűlni hagyja, majd egy lapáttal alányúlva kiemeli, papírtörlőre helyezi, majd késsel felvágja. Igazán ropogós csak teljes kihűlés után lesz.
Mikes Márk is készített már nekünk sajtropogóst, ő sütőpapírral bélelt sütőlemezre reszelte a sajtot, és 185 fokos sütőben 10 perc alatt megsütötte. Mindkét megoldás tökéletes!