Különös tény, hogy nagyon kevés halat eszünk, nyáron hekket a strandon, karácsonykor rántott pontyot és halászlevet, ezen kívül esetleg egy kis lazacot és tonhalat elvétve. Pedig a hal egészséges és finom, érdemes minél gyakrabban készíteni, a sűrű, fűszeres, forró halleves pedig a hűvös idő beálltával mindig jólesik.
A halászlé sokféle lehet. Van dunai és tiszai, szegedi és bajai, sőt balatoni is. A leglényegesebb különbség, hogy készítünk-e alaplevet, amelyet passzírozunk, hogy sűrűbb, tartalmasabb, krémesebb legyen a leves, avagy a bajai módon egyszerűen csak összefőzzünk, és a halhús mellett a tartalmasságot tészta (gyufatészta, természetesen) biztosítja.
Mivel a passzírozott vegyes halászlé elkészítése bonyolultabb – de nem ördöngösség! –, ezt mutatjuk be lépésről lépésre a tökéletes siker érdekében.
Minden halászlé alapja a bőséges mennyiségű vöröshagyma. A halon kívül csupán pirospaprikára és sóra van szükség, és persze aki szereti a csípőset, egy kis erőspaprikát is tehet bele. Nagyon fontos a jó minőségű pirospaprika, hiszen gyakorlatilag ez az egyetlen fűszer, amit használunk. Érdemes őstermelőtől vásárolni, megbízható forrásból, mert sok stikli van a pirospaprika körül, és sötét, hűvös helyen, lezárva, akár a hűtőben tárolni, hogy színét és aromáit minél jobban megőrizzük.
Vegyes halászlé – passzírozva, belsőséggel
Hozzávalók:
Elkészítés: A halakat lemossuk, besózzuk, és állni hagyjuk 1 órát.
A hagymákat megtisztítjuk, apróra vágjuk, 2 evőkanál olajjal egy fazékba tesszük. A pontyfejet, az uszonyokat és a farkat a hagymára tesszük, megszórjuk a pirospaprika felével, felöntjük 2 liter vízzel, és közepes-gyenge lángon kb. 40 percig főzzük.
Ezután kivesszük a pontydarabokat, lefejtjük a húsos részeket, a léből a hagymát is kinyerjük egy szita segítségével, és turmixgépben pépesítjük, majd egy sűrű szövésű szitán keresztül belepasszírozzuk a főzőlébe.
Hozzáadjuk a maradék pirospaprikát, ízlés szerint sót és borsot, majd visszatesszük főni. Amikor forr, hozzáadjuk a pontypatkókat, a harcsafilét és a haltejet, és kb. 15 perc alatt készre főzzük.
Tálalásnál csípős paprikát és kenyeret kínálhatunk hozzá.
Karácsonyi színező
Fűszerek, ételek 15 ünnepi recepttel Mautner Zsófitól
Mautner Zsófi, gasztronómiai újságíró, blogger, szakácskönyvszerző már számos módon osztotta meg velünk a kalandos ízek, fűszerek, alapanyagok iránti rajongását. Chili&Vanília című blogja mai napig az egyik legkedveltebb, írt számtalan cikket, könyvet, vezetett televíziós főzőműsort.
Ezúttal egy karácsonyi hangulatú, de természetesen gasztronómiai témájú színezővel üzeni, hogy a színezés, akárcsak a közös főzés, boldogságot ad, gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt. Az izgalmas rajzok mellé pedig természetesen legtitkosabb karácsonyi receptjeiből is megoszt tizenötöt, hogy akinek a színezés meghozta a kedvét a főzéshez, az se maradjon tippek nélkül.