A hűvösebb, nyirkosabb őszi-téli hónapokban a szervezet kiszolgáltatottabbá válik, könnyebben lemerülünk, és az immunrendszerünk is sebezhetőbbé válik. Szerencsére itt van a narancs, az egyik legjobb C-vitamin-forrás!
Az egészséges narancs
A narancs az egyik legtökéletesebb gyümölcs, amely nagyon sok hasznos tápanyagot és C-vitamint tartalmaz. Ez a létfontosságú vitamin nemcsak erősíti az immunrendszerünket, de véd az öregedés látható jelei ellen is. A C-vitamin antioxidáns, vagyis segít a sejtkárosodás, az öregedés és a betegségek elleni védekezésben, valamint gondoskodik az immunrendszer megfelelő működéséről is.
A narancs ezenkívül sok folátot tartalmaz, ez a B-vitamin-fajta kimondottan ajánlott gluténmentes étrendet követőknek, mert ők nehezebben jutnak hozzá, illetve magas a káliumtartalma, valamint a legtöbb gyümölcsnél több kalciumot tartalmaz, ami a csontok egészségéhez elengedhetetlen. Mindemellett magas a pektintartalma, ami segít rendben tartani a koleszterinszintet, a benne lévő rutén nevű flavonoid pedig véd az esetleges tumorok, daganatok ellen. És ha ez még nem lenne elég: a narancs gyulladásgátló hatása is bizonyított a benne található nobiletinnek köszönhetően.
Praktikusan a narancsról
– Mindig feszes héjú, tapintásra kemény narancsot vásároljunk, ha puha vagy sérült a héja, akkor ne vegyük meg.
– A narancsot tároljuk hűtőszekrényben, hogy megőrizze C-vitamin-tartalmát, semmiképpen se tartsuk szobahőmérsékleten, egy tálba kitéve.
– A narancshéj is gazdag tápanyagokban, alapos mosás után érdemes belőle kandírozott narancshéjat készíteni.
– Egy közepes narancs kalóriatartalma 65 kcal.
– A narancsból akkor nyerhető a legtöbb lé, ha meleg, így ha a kifacsarás a cél, hagyjuk szoba-hőmérsékletűre melegedni.
Immunerősítő gyömbéres narancsital
Hozzávalók:
Elkészítés: A gyömbért meghámozzuk és lereszeljük, a vízzel felforraljuk, majd a tűzről levéve hozzáadjuk a fahéjat és a mézet, elkeverjük, majd a friss narancsléhez öntjük. Akit zavarnak a gyömbérdarabkák, le is szűrheti, de jótékonyabb a hatás, ha a gyömbért is elrágcsáljuk.
Ez is érdekelhet:
Új vitaminforradalom zajlik – bár egyelőre még csak a kutatás zárt világában. Az elmúlt egy-másfél évtizedben a tudomány olyan felismerések birtokába jutott a vitaminok kapcsán, amelyek szó szerint életbevágóan fontosak lehetnek számunkra. Ám Szendi Gábor új kötetének aktualitását nem csupán e forradalmi helyzet adja. Az új ismeretek fényében ideje újragondolnunk a vitaminok körül kialakult babonákat és mesterségesen gerjesztett mítoszokat is, amelyek az utóbbi évtizedekben sajnálatos módon kialakították az elvakult vitaminhívők és a konok vitaminellenesek táborát. A vitaminguruk és -próféták által keltett ködben fontos végre tisztán látnunk, mik a vitaminok valódi hatásai, mit tarthatunk igaznak, és mit idejétmúlt illúziónak a vitaminokkal kapcsolatban.
Szendi Gábor könyve vállaltan nem enciklopédia: nem sorolja fel, melyik vitamin „mire jó”, vagy éppen „mit okoz” a hiányuk. Ehelyett a vitaminkutatás legújabb eredményei alapján bemutatja a legfontosabb vitaminok, valamint a kalcium és magnézium hatásmechanizmusát, és igyekszik ráébreszteni az olvasókat arra, hogy ezek a vitaminok és ásványi anyagok csak egymással komplex kölcsönhatásban működnek megfelelően. Következésképp ahhoz, hogy a szervezetben kifejthessék kívánatos hatásukat, az egyikből beszedendő mennyiséget célszerű a vele kölcsönhatásban lévő másikkal összhangba hozni. Ahogy a szerző fogalmaz: „Olyan az egész, mint egy szimfónia. Csak akkor áll össze egységes élménnyé, ha játékával minden zenész a nagy egészet szolgálja.”