A népi mondás szerint „aki Márton napján libát nem eszik, az egész évben éhezik”. Ezt elkerülendő természetesen Márton napján sok helyen a libáé lesz a főszerep az ebéd készítésekor. A liba egyik legfinomabb része a combja, főleg ha húsa omlós, a bőre pedig ropogós...
A libacomb nem olcsó és nem is egy gyorsan elkészülő alapanyag, viszont mennyei finom, így ha belefogunk, érdemes apait-anyait beleadni, és rendesen megadni a módját a készítésének. Nem bonyolult, de időigényes, és amíg sül, jóféle köreteket is készíthetünk hozzá.
A libacombnak nagyon jót tesz a gazdag fűszerezés és a pácolás, nem csak az íze, de omlóssága miatt is. Én minden évben más-más fűszeres pácban készítem elő, majd sütöm szép pirosra. A pácba most került babérlevél, pirospaprika és ételízesítő, valamint illatosra pörkölt köménymag, semmihez sem hasonlítható izgalmas borókabogyó, amit kés lapjával érdemes kissé összenyomni, mielőtt használjuk, így jobban kiadja aromáit.
Köretnek fűszeres libazsírban sült krumpli készült tepsis változatban, a klasszikus saláta vagy párolt káposzta helyett pedig narancsos-mézes sütőtök, ami annyira finom, hogy önállóan is érdemes elkészíteni. A szép pirosra és ropogósra sült libacombhoz nagyon jól illett mind a krumpli, mind a sütőtök.
Sült libacomb zsírjában sült krumplival, narancsos-mézes sütőtökkel
Hozzávalók 2 személynek:
A libacombhoz:
Elkészítés: A libacombot alaposan nézzük át, távolítsuk el az esetleges tokokat, mossuk meg, majd törüljük szárazra. Ezután enyhén szórjuk meg sóval, majd tegyük félre.
A köménymagot tegyük bele egy száraz serpenyőbe, majd kevergetve, pár pillanat alatt pörköljük meg: amikor elkezd pattogni, el is készült, vigyázzunk, nehogy megégjen! Ezután öntsük át egy mozsárba, és őröljük szinte porrá.
A libazsírt olvasszuk fel, majd adjuk hozzá a sót, az őrölt borsot, az ételízesítőt, a pirospaprikát és az őrölt köménymagot, nyomjuk bele a fokhagymagerezdeket, és keverjük alaposan össze.
Az előzőleg enyhén besózott combokat ezután forgassuk alaposan bele a pácba, majd tegyük bele a babérlevelet és a kés lapval kissé szétnyomott borókabogyót, majd fedjük le, és pár órára tegyük be a hűtőbe, hogy az ízek jól átjárják a húst.
Vegyük ki a hűtőből a bepácolt combokat, helyezzük egymás mellé a tepsibe. Öntsük alá a bort és a visszamaradt pácot, majd fedjük le fóliával a tepsit.
Helyezzük előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten pároljuk kb. 2 óra alatt puhára. Ezután vegyük le a fóliát, majd öntsünk le a zsírból, hogy csak annyi maradjon, amennyiben szép pirosra tudjuk sütni a combokat.
Amikor a combok szép pirosra sültek, vegyük ki a sütőből, és tálalásig tartsuk melegen.
Sült krumpli
Hozzávalók:
Elkészítés: A krumplit pucoljuk meg, majd vágjuk fel vékony karikára.
A zsírhoz adjuk hozzá a sót, a szerecsendiót, a kakukkfüvet és a majoránnát, majd keverjük alaposan össze.
A krumplit terítsük bele egy tepsibe, öntsük rá a fűszeres zsírt, majd forgassuk alaposan össze.
Helyezzük be meleg sütőbe, majd közepes hőmérsékleten süssük kb. 45 perc alatt szép pirosra. Ezután, óvatosan öntsük le a felesleges zsiradékot, és tálalásig tartsuk melegen.
Narancsos-mézes sütőtök
Hozzávalók:
Elkészítés: A felkockázott sütőtököt öntsük fel a narancslével, majd adjuk hozzá a fűszereket, és alacsony hőfokon főzzük puhára. Arra figyeljünk, nehogy túl puhára főzzük, mert különben a mézes karamellizálás közben szétesik.
Amikorra a sütőtök kellően megpuhul, szinte az összes narancslé elpárolog alóla. Ekkor csorgassuk rá a mézet, majd óvatosan keverjük össze, és óvatosan rázogatva, olykor megkeverve pár perc alatt karamellizáljuk össze a mézzel.
Tálaláskor tegyünk a tányérra a krumpliból, majd helyezzük mellé a szép pirosra sült libacombot, a narancsos-mézes sütőtököt, és úgy kínáljuk.