A kápia paprika néhány éve robbant be a köztudatba, és villámgyorsan elterjedt a magyar piacokon, kertekben. Nem véletlen, hiszen egyszerre szép és finom, egyesíti magában a klasszikus tölteni való paprika és a paradicsompaprika erényeit.
Sokféleképpen használhatjuk a konyhában: természetesen nyersen is nagyon finom szendvicshez, salátába, de egészen csodás az íze grillezve, sütve is, akár megtöltve. De a sült paprikából készülhet saláta is kevés fokhagymával, ecettel és olajjal, de sült kápia kerül az ajvárba és a zakuszkába is. És ha már a sült paprikás krémeknél tartunk: tésztaszósznak is fantasztikus a grillezett kápia!
Ami a sütést illeti: a legfinomabb, ha parázs fölött grillezzük meg a paprikát, de gázláng felett is süthetjük, de a legegyszerűbb mégis a sütőben, grill fokozaton. Sülés közben a paprika héja megfeketedik, de ez nem baj, sőt! Úgyis le fogjuk húzni majd, és csak az édes, piros, szaftos húst használjuk fel a tésztaszószhoz.
Szemet-szájat gyönyörködtető és kényeztető fogás, amihez érdemes olyan tésztát választani, ami kellően bordázott, barázdált, hogy minél jobban bevonhassa a krémes mártás, ideális hozzá a kagylótészta, de akár a szarvacska vagy fusilli is.
Kápiakrémes tészta
Hozzávalók:
Elkészítés: A kápia paprikát megmossuk, leszárítjuk, majd egy sütőpapírral bélelt tepsire tesszük, és 180 fokos sütőben grill fokozaton addig sütjük, míg a héja megfeketedik. Megfordítjuk, és a másik oldalát is feketedésig sütjük. Zárható műanyag edénybe tesszük, lezárjuk, hogy saját gőzében felpuljon a bőre, és könnyen le tudjuk húzni.
Amikor langyosra hűlt, lehúzzuk a paprikák bőrét, eltávolítjuk a magokat.
A napraforgómagot egy száraz serpenyőbe öntjük, és néhány perc alatt – folyamatosan kevergetve – megpirítjuk. A felét a paprikához adjuk, és botmixerrel krémesre mixeljük.
A hagymát és a fokhagymát megtisztítjuk, finomra vágjuk. Az olívaolajat felhevítjük, megdinszteljük rajta a hagymát, majd hozzáadjuk a fokhagymát is, majd a paprikapürét és a tejszínt, összeforraljuk, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk.
Közben a tésztát sós vízben megfőzzük, leszűrjük, majd összeforgatjuk a mártással.
Azonnal tálaljuk, megszórjuk finomra vágott petrezselyemmel, a maradék napraforgómaggal, valamint a reszelt vagy forgácsolt parmezánnal.