A svédek legkedveltebb süteménye ez a csodás fahéjas csiga, ami sokkal izgalmasabb és fűszeresebb, mint elsőre gondolnánk. Omlós, foszlós kelt tésztáját ugyanis kardamom is gazdagítja. Illatos és nagyon finom, mutatjuk is a receptet.
Fahéjas kalács, csiga és tekercs sokfelé és sokféle létezik, de sehol nincs akkora hagyománya, mint a svédeknél. Ha uzsonnaidőben megyünk vendégségbe, biztosan lesz az asztalon kanelbullar, pontosabban néhány kanelbulle (ez többes számban a neve), de minden pékségben és kávézóban találkozhatunk vele különféle variációban. 1999 óta külön napot is szentelnek kedvenc péksüteményük megünneplésének: minden október 4-én fahéj és kardamom illata tölti be egész Svédországot. Az édes nemzeti ünnep bevezetését egyébként egy házi sütik készítését népszerűsítő szervezet – hogy mik vannak! –, a Hembakningsrådet javasolta, egyrészt egyesületük 40. születésnapjának megünneplésére, másrészt a házi sütésű finomságok népszerűsítéséért.
A svéd fahéjas csiga lehet pici és nagy, sima csiga vagy csavart csiga, kerülhet rá ropogós jégcukor, aminek az a jellegzetessége, hogy nem olvad meg, így izgalmas ropogós textúrát is visz a süteménybe. Ami viszont biztos: a fahéjas-vajas töltelék mellett a tésztába mindenképpen kerül sok kardamom is, amit a svédek különösen kedvelnek, több népszerű süteményükbe – pl. a semlába is – tesznek ebből az izgalmas fűszerből, ami nálunk kevéssé ismert ritkaság. Mind a fahéj, mind a kardamom erősen melegítő hatású fűszer, akár kis mennyiségben, ez is lehet az oka – finomsága mellett –, miért kedvelik ennyire az északi svédek.
A fahéjas csiga is nagy kedvencünk, de be kell látnunk, a kardamommal tényleg új dimenzióba lép az isteni kellt tészta, minden falat megéri azt a kis pepecselést, amit megkíván az elkészítése. Különleges ízvilága okán pedig karácsonyi süteménynek is tökéletes!
Kanelbullar
Hozzávalók:
A töltelékhez:
Valamint:
Elkészítés: A tejet langyosra melegítjük, hozzáadjuk a cukrot, belemorzsoljuk az élesztőt, és hagyjuk, hogy felfusson.
Közben a lisztet és a keményítőt egy tálba szitáljuk, hozzáadjuk a sót és az őrölt kardamomot, elkeverjük, összemorzsoljuk a vajjal, majd hozzáöntjük a felfutott élesztős tejet, és sima tésztává dagasztjuk. Konyharuhával letakarjuk a tálat, és langyos helyen 30-40 perc alatt duplájára kelesztjük.
Közben a töltelékhez a vajat a porcukorral és az őrölt fahéjjal simára keverjük.
A megkelt tésztát lisztezett felületen kicsit átdolgozzuk, vékony téglalappá nyújtjuk (3-4 mm), egyenletesen megkenjük a töltelékkel, majd a hosszanti oldalról feltekerjük. Ezután ujjnyi csigákra vágjuk, és sütőpapírral fedett tepsibe tesszük, egymástól kicsit távolabb.
Még fél órát kelesztjük a tepsiben, majd olvasztott, de nem forró vajjal lekenjük a csigákat, és 200 fokos sütőbe tolva kb. 10-15 perc alatt megsütjük.