A munka ünnepén nem tudunk nem elmorfondírozni a 8 óra alvás, 8 óra munka, 8 óra pihenés igazságtartalmán. Az alváson nem lehet spórolni, a munkával sokan több mint 8 órát eltöltünk, így csak a pihenés rovására mehet minden. De mit tehetünk a konyhában, hogy mégis legyen valamennyi időnk pihenésre? A lusta tészta segít!
A 8 óra pihenés szép is lenne, de sajnos nem ennyi az annyi. A 24 órát nem lehet kitágítani, az alvásra tényleg kell 8 óra átlagosan, a munka meg majdnem mindig több. Mi fér bele a 8 óra pihenésbe vagy szórakozásba? Közlekedés vagy tömegközlekedés a munkahelyre, bevásárlás, főzés, takarítás alaphangon, olykor ügyintézés, és akkor még a gyerekesek, családosok fontos kötelezettségeiről és napi rutinjáról nem is beszéltünk.
Vannak, akiknek a főzés inkább kikapcsolódás, pihenés és kreativitás, de lássuk be: ha minden nap okos, ügyes, praktikus ebédekkel és/vagy vacsorákkal kell előrukkolnunk, ráadásul a pihenőidőnkben, akkor nem biztos, hogy tombol bennünk a lelkesedés és a kreativitás. A pikk-pakk melegszendvicsek, krémlevesek, omlettek és palacsinták mellett hasznos lehet a lusta tészta receptje is, amit csak egyszer kell bedagasztani, de akár egy hétig is használható gyors megoldásként pizzához, lángoshoz, langallóhoz, olasz töltött lángoshoz, pizzagolyóhoz, de akár virslit is beletekerhetünk a tésztába. Egy kiadós salátával mindegyik nagyon finom, változatos, kiadós.
A bedagasztott tésztának jót tesz legalább egy éjszaka pihenés, utána adagonként, a megfelelő mennyiséget kivéve belőle készíthetjük a finomságokat. Nem árt, ha 20–25 percet hagyjuk azért melegedni a konyhapulton, mert akkor igazán finom és könnyű kelt tésztát kapunk, akár olajban sütjük, akár sütőben.
Lusta tészta lángosnak, pizzának, langallónak, kenyérlángosnak, pizzagolyónak
Hozzávalók:
Elkészítés: Az élesztőt a meglangyosított tej felébe belemorzsoljuk, hozzáadjuk a cukrot, félretesszük. Közben a lisztet egy nagyobb tálba kimérjük, hozzáadjuk a sót, a joghurtot vagy kefirt, majd a felfutott élesztőt is a maradék tejjel és az olajjal, és robotgéppel kidolgozzuk. Olajjal megkenjük a tetejét, fóliával lefedjük, és a hűtőbe tesszük.
Másnap kiveszünk belőle annyit, amennyire szükségünk van, a maradékot fóliával lefedve visszatesszük, és ízlés szerint 5-6 napig bármikor csíphetünk belőle.
Sütés előtt érdemes 20–25 perccel kivenni a szükséges adagot, és szobahőmérsékleten hagyni kicsit felmelegedni, akkor sokkal szebben sül majd a tésztánk, akár olajban, akár sütőben sütjük.
Ha lángost készítünk belőle, akkor olajos kézzel nagyobb maréknyi darabokat tépünk a tésztából, kör alakúvá húzogatjuk, és forró, bő olajban mindkét oldalát aranybarnára sütjük. Papírtörlőre szedjük, hogy a felesleges zsiradékot felitassuk, és azonnal kínálhatjuk is – tejföllel, sajttal, fokhagymával.
Ha sütőben sütnénk kenyérlángosnak vagy pizzának, akkor lisztezett kézzel vagy sodrófával sütőpapíron kinyújtjuk, megkenjük tejföllel vagy paradicsomszósszal, megpakoljuk ízlés szerinti töltelékkel, és 200 fokos sütőben megsütjük.