Írd be, mit keresel:

Baracklekvár, a dzsemek királynője – házilag, egyszerűen

Az aranyló és illatos baracklekvár tagadhatatlanul minden dzsemek királynője, ami a reggeli pirítóstól a legünnepibb zserbóig rengeteg módon használható. Igazán akkor finom, ha egyszerre savanykás és édes, nincs túlfőzve, és kiérződik belőle a napérlelte gyümölcs minden aromája.

Cookta - 2017.07.14.
Baracklekvár, a dzsemek királynője – házilag, egyszerűen

A baracklekvár készítése nem nagy kunszt, igazából csak alaposságra van hozzá szükség. Vannak iskolák, miszerint héjastul vagy hámozva főzzük, turmixoljuk vagy darabosra hagyjuk, natúr vagy fűszeres változatban zárjuk üvegekbe ezt a csodagyümölcsöt. Mi a bőr nélküli és darabosabb baracklekvárt szeretjük, mert a bőr savanyítja és sötétíti a dzsemet, és tényleg nem ördöngösség a hámozás, ha gyöngyöző, forró vízben leforrázzuk, akkor könnyedén lehúzható a sárgabarack vékonyka bőre.

Ha kellő mennyiségű barackunk van, a kertünkben nő vagy feltankolunk egy szedd-magad barackosban, akkor érdemes különféle fűszerekkel is megbolondítani egy-egy adagot az alaplekvár mellett, mert szépen felcímkézve gasztroajándéknak is egyedi, különleges meglepetés lehet.

Baracklekvár (alaprecept)

Hozzávalók:

  • 2,5 kg sárgabarack – ebből kb. 2 kg hámozott-magozott barack lesz
  • 50 dkg cukor
  • 1 dl rum
  • 1 csomag dzsemfix

Elkészítés: Egy lábasban vizet forralunk. A barackokat megmossuk, és egészben a gyöngyöző vízbe tesszük 2-3 részletben, majd 1 perc után szűrővel kiemeljük, lecsöpögtetjük, és egy tálba tesszük. Hagyjuk egy picit hűlni, majd amikor már nem túl forró, tapintható, akkor lehúzzuk a bőrüket, kidobjuk a magjukat, és egy fazékba tesszük az illatos gyümölcshúst. Meglocsoljuk a rummal, a tetejét egyenletesen megszórjuk a cukorral, hogy lehetőleg ne érintkezzen a barack a levegővel – mert akkor megbarnul –, és kb. 1 órát pihentetjük, amíg egy kis levet ereszt.

Közben a befőttesüvegeket alaposan elöblítjük, majd egy tepsibe állítjuk őket a csavaros fedőkkel együtt, és 120 fokos sütőbe toljuk kb. 20 percre.

A barackoz adjuk a dzsemfixet, összekeverjük, alágyújtunk, és forrástól számítva folyamatosan kevergetve 8–10 percig főzzük. A sütőből kivett üvegekbe merjük, lezárjuk, és fejtetőre állítjuk, 10 percig így pihentetjük, majd visszafordítva a tepsibe tesszük, és a kikapcsolt, de még forró sütőbe tesszük, itt hagyjuk kihűlni – egészen másnapig, utána mehetnek is a kamrapolcra a napsárga lekvárok.

Fűszeres változatok

  • Vaníliás-gyömbéres – az alaprecepthez 1 rúd vanília kikapart magjait és diónyi reszelt gyömbért adunk a főzés kezdetekor
  • Mandulás-marcipános – igazán különleges és nagyon jól harmonizál a barack rokona, a mandula ehhez a lekvárhoz, és nincs más dolgunk, mint 10 dkg hideg marcipánt hozzáreszelni a dzsemhez, és maréknyi szeletelt mandulát hozzáadni a főzés kezdetekor
  • Levendulás – istenien illatos és finom, de csak módjával! A fenti mennyiséghez 1 teáskanálnyi legyen a maximális mennyiség az igen intenzív illatú és aromájú virágból, amit a főzés elején egyszerűen csak hozzákeverünk

Diéták

Ajánlott cikkek

Top cikkek

TRÜKKÖZZ A KONYHÁBAN!

Szezonális ötletek

Sütemények

Palacsinta @csokibolondoknak Palacsinta @csokibolondoknak
2016.05.01.
A palacsinta ezer és egy változatban készülhet, de az egyik legnagyobb kedvenc minden bizonnyal a csokis. Lehet kakaós, csokikrémes, nutellás, csokiszósszal meglocsolt, mindegyik favorit. Mi most a palacsintatésztát csokiztuk össze.Egy apró ötlet csupán a liszt egy részét kakaóporral kiváltani, mégis hihetetlenül illatos és finom, intenzíven csokis élményben lehet részünk. Szerencsére a tészta tulajdonságai nem nagyon változnak, a sütésnél nem kell jobban figyelni.