Írd be, mit keresel:

Tedd és ne tedd házi praktikák a konyhából leégés ellen

Sokan elkövetik azt a hibát, hogy nyaraláskor már az első napon a maximálisat szeretnék kihozni a napozásból, hogy minél előbb csodás barnult bőrrel élvezhessék a vakációt. Óvatosan csak, mert a leégett bőr napokig megkeserítheti a szabadságos napokat! Mindenesetre ha így jártunk, akkor bevethetünk néhány házi praktikát, de vannak olyanok is, amit jobb elkerülni, mert csak ártanak!

Cookta - 2017.07.20.
Tedd és ne tedd házi praktikák a konyhából leégés ellen

Mi a teendő, ha véletlenül túlságosan megkapott a nap, a bőrünk lángol, az arcunk feszül, és még a leglengébb pamuttrikó és a lepedő érintése is fájdalmas? Nyilván vannak erre speciális készítmények, de ha nem vagyunk felkészülve, zárva a patika, akkor néhány házi praktikát, konyhai alapanyagot is bevethetünk. A neten keringő csodaszerek egy része viszont megtévesztő: többet ártanak, mint használnak.

Minden leégés, sőt okos napozás esetén is a legfontosabb, hogy hidratáljuk magunkat. Elsősorban igyunk sok-sok folyadékot, lehetőleg tiszta vizet vagy lehűtött teát, limonádét, de emellett a bőrünket is hidratáljuk. Ám a bőr számára most nem az a legjobb, ha hosszasan áztatjuk egy kád vízben, medencében vagy a zuhany alatt, mert a víz szárítja a bőrt. Egy gyors, hűsítő zuhany után finoman itassuk le a vizet, majd jöhetnek a praktikák.

Tejföl, joghurt

Nyugtató, tápláló, hűsítő hatású a bőrre kent hideg tejföl és joghurt, és nagy valószínűséggel mindig van belőle a frigóban. Magas víz- és tápanyagtartalma miatt a túlságosan megpirult bőrfelületre kenve nagyon jó hatása van. 5–10 percig hagyjuk hatni, majd langyos vízzel öblítsük le. 

Kókuszolaj

A kókuszzsír is remek segítség, bár a meleg nyári napon valószínűleg még a nap végén is inkább olajos állagú. Táplál, nyugtat és hidratál, és a lehámlás esélyeit is csökkenti, „okos” napozás után is érdemes kókuszolajjal bekenni a bőrünket. Pár perc alatt felszívódik, a bőrünk lenyugszik, sima és illatos lesz tőle.

Uborka

Magas víztartalmának köszönhetően kiválóan hidratál kívülről és belülről, a bőrt nyugtatja, és tökéletes, ha csak kisebb felületen – arcon, vállon – kell használni. Az egész testet nem racionális beborítani vékonyra szelt uborkával, bár a lereszelt uborkát kinyomkodva a levével átkenhetjük a bőrönket kádban állva, majd néhány perc után leöblíthetjük.

Tilos!

  • Sokan esküsznek a jegelésre, a gyógynövényes fürdőkre és borogatásokra, paradicsomra, sőt még az alkoholra is, de ezek tilosak! Hogy miért?
  • Az alkohol szárít, és bár elsőre hűsítőnek hat, ez éppen azért van, mert dehidratálja a bőrt, ahogy párolog. Kellemes elsőre, de utána sokkal rosszabb és hosszadalmasabb a bőr regenerációja.
  • A hűsítőnek tűnő jegelés is ugyancsak ellenjavalt, mert a felforrósodott bőr kevéssé érzékeny és ellenálló, akár fagyási sérülést is okohatunk vele magunknak.
  • A hűsítő víz csábítónak tűnhet, de bármilyen gyógynövényt tegyünk is bele, szárítja a bőrt, és most éppen hidratálni kell! Gyors zuhany – semmi több!
  • A paradicsom, ecetes és citromos borogatás is sokszor emlegetett praktika, de tilos minden, ami savas! Ezek is frissítők elsőre, de a savasságuk miatt szárítják is a bőrt, aminek most pont folyadékpótlásra és tápanyagra van szüksége…

Diéták

Ajánlott cikkek

Top cikkek

TRÜKKÖZZ A KONYHÁBAN!

Szezonális ötletek

Sütemények

Palacsinta @csokibolondoknak Palacsinta @csokibolondoknak
2016.05.01.
A palacsinta ezer és egy változatban készülhet, de az egyik legnagyobb kedvenc minden bizonnyal a csokis. Lehet kakaós, csokikrémes, nutellás, csokiszósszal meglocsolt, mindegyik favorit. Mi most a palacsintatésztát csokiztuk össze.Egy apró ötlet csupán a liszt egy részét kakaóporral kiváltani, mégis hihetetlenül illatos és finom, intenzíven csokis élményben lehet részünk. Szerencsére a tészta tulajdonságai nem nagyon változnak, a sütésnél nem kell jobban figyelni.