Az utóbbi időben valósággal beleszerettem a kenyérsütésbe, hihetetlenül jó játék, és a házi kenyér össze sem hasonlítható a bolti változatokkal, ráadásul kedvünkre ízesíthetjük is. Most hagymával készült és egy rész teljes kiőrlésű liszttel, mi nagyon szerettük.
Igazi csoda, hogy liszt, víz és só keverékéből mennyi féle és fajta kenyér készíthető, attól függően, hogy mennyit pihentetjük és hajtogatjuk, szódabikarbónával, élesztővel vagy kovásszal készítjük. Én már mindegyiket próbáltam, de a legfinomabb szerintem a kovászos, igaz, ezzel folyamatosan törődni kell, etetni és gondozni a kovászt, és csak akkor érdemes foglalkozni vele, ha rendszeres kenyérsütőkké válunk.
Így készül a kovász:
Nem annyira macerás, mint elsőre gondolnánk, és a kovászos kenyér állaga és íze is tökéletes alapváltozatban is, de ízesíthető is mindenféle belevalóval, apróra vágott olajbogyóval, szárított paradicsommal, medvehagymával vagy csak sima dinsztelt hagymával, mint az alábbi változatban.
Hagymás félbarna kovászos kenyér
Hozzávalók:
Elkészítése: Egy edénybe kimérjük a liszteket, a kézmeleg vizet és a hagymát. Összekeverjük, és hagyjuk 30 percig pihenni. Közben a hagymát finomra vágjuk, és kevés olajon üvegesre dinszteljük, majd hagyjuk kihűlni.
Ezután hozzámérjük a sót, beledolgozzuk, majd a kovászt és a kihűlt dinsztelt hagymát is hozzáadjuk, ezzel is összedolgozzuk. Fóliával letakarjuk, 2,5 órán keresztül kelni hagyjuk, közben 45-50 percenként meghajtogatjuk. Hajtogatásnál a tészta szélét kissé meghúzzuk, és visszahajtjuk a tészta tetejére. Amikor meghajtogattuk, óvatosan megfordítjuk, a fóliát visszatesszük a tálra, és tovább pihentetjük a következő hajtogatásig. Minden hajtással egyre erősebb és levegőbuborékokkal telibb lesz a tésztánk.
Az utolsó hajtogatás után a tésztát lisztezett felületre borítjuk. Finoman meghintjük liszttel, és óvatosan négyzet formára igazítjuk, de a levegőbuborékokat nem nyomkodjuk ki belőle. Ezután megformázzuk: a tészta 4 sarkát behajtjuk, majd fentről és lentről is visszahajtjuk a közepéig. A szélét a tenyerünkkel összenyomkodjuk, és cipót formálunk belőle.
Egy kelesztőtálat kibélelünk ruhával, meghintjük liszttel, a megformázott tésztát fejjel lefelé a kosárba fektetjük, betakarjuk. Betesszük a hűtőbe éjszakára kelni.
Reggel felforrósítjuk a sütőt 250 fokra. A kenyeret süthetjük csak simán tepsin, vagy sütőkövön, vagy akár vaslábasban is. Bármelyiket is választjuk, a sütővel együtt jól fel kell forrósítani. A megkelt tésztát egyből a forró edényre fordítjuk, megszórjuk magkeverékkel, majd gyorsan a sütőbe toljuk. A sütési idő kb. 45-50 perc. Én végig 250 fokon sütöm. Ezután rácsra tesszük hűlni.