Vannak ételek, amelyek azért készülnek, mert kell az energia vagy éhesek vagyunk, és vannak azok, amik nem csak praktikusak, de azért születnek, hogy örömünket fejezzük ki, vagy éppen köszönetet mondjunk velük. Ezek a kalácstésztából készült teknőcök ez utóbbi kategóriába tartoznak.
Miért teknős és miért kalács? Hogy jön össze a kettő? Egyszerűen, gyermekien, imádnivalóan, finoman, kedvesen, őszintén. A kis Emília története a legjobb példa, hogy milyen szerethetően és szépségesen lehet étellel kifejezni az érzéseinket, hálánkat. A történet lényege, hogy a tavaszias-nyárias kertben szabadon bóklászó teknőcök valahogy kiszabadultak, és elkommandóztak 2-3 utcányira. A meglepő és csodás, hogy mégis visszakerültek, tegyük hozzá, hogy ez Svájcban, a meghitt és barátságosan szelid Saint-Gallenben történt.
Csodás módon nagyjából egyszerre érkezett haza a két teknőc, a kalácstémában pedig már bizonyított Emília felvetette, hogy teknősbékás kaláccsal kellene meglepni a teknőcmentőket. Szuper ötlet, remek finomság, szeméyes és kreatív – így anyai együttműködéssel megszülettek a kalács-teknőcök ajándékba azoknak, akik megtalálták és hazavitték az elkódorgott állatokat. Nem kizárólag teknőctulajdonosoknak és ajándéknak ajánljuk, hanem mindenkinek, aki szívesen sütne egy igazán cuki finomságot.
Teknőcös kalács
Hozzávalók 2 óriás teknőchöz:
Elkészítés: Az élesztőt a langyos tejbe morzsoljuk, hozzáadjuk a cukrot, elkeverjük, és félretesszük 5-10 percre. Közben a lisztet keverőtálba tesszük, hozzáadjuk a sót, elkeverjük, majd a felkockázott vajat és a tojást is hozzáadjuk, beleöntjük az élesztős tejet, és konyhai robotgép dagasztókarjával ruganyos tésztává dolgozzuk kb. 10 perc alatt. Konyharuhával lefedve langyos helyen 2 órát pihentetjük.
A megkelt tésztát lisztezett munkafelületen kicsit átdolgozzuk, majd kettéosztjuk, sütőpapírra 2 teknőcöt formázunk belőlük, majd tepsire átemeljük, borsból vagy szegfűszegből szemet készítünk nekik, a páncélt éles késsel megmintázzuk, és 10 percet hagyjuk kelni, majd 1 felvert tojással lekenjük.
180 fokos sütőbe toljuk, és légkeverés mellett 30-40 perc alatt szép pirosra sütjük. A sütőből kivéve hűlni hagyjuk, majd kalácsként fogyaszthatjuk vajjal, dzsemmel ízlés szerint.