Ahány ház, annyi féle a lecsó - ez az az étel, ami senkit nem hagy hidegen, és parázs viták is tudnak kialakulni, milyen az igazi és a legjobb. Mivel nyáron a paradicsom és a paprika isteni finom, ezért vita helyett inkább érdemes minél többször és sokféle változatban készíteni, sőt nyugodtan letérhetünk a klasszikus útról, és kipróbálhatunk olyan különlegesebb változatokat is, mint például ez a szicíliai caponata.
Csupa zöldség, rengeteg íz, ellenállhatatlanul finom szaftos nyári ragu a caponata, ez a szicíliai klasszikus, ami egyfajta gazdagított lecsóféle, a nálunk hagyományosnak számító hagyma, paprika és paradicsom szentháromsága mellett még padlizsán és szárzeller is kerül bele, sőt olyan izgalmakkal bolondítják meg, mint a mazsola és a fenyőmag, de létezik olajbogyós, kapribogyós változata is. Ez az ízekben tomboló lecsóféle az olaszoknál annyira népszerű, hogy köretként húsok mellé, tésztára szósznak, de még pirítósra halmozva bruschettaként is gyakran tálalják.
A caponata könnyű és egyszerű, vegán és mindenmentes, és érdemes belőle nagyobb adagot készíteni, mert másnap még finomabb, ha összeérnek az ízei, és mivel egyáltalán nem nehéz, hidegen is isteni finom salátaként vagy kenyérre pakolva, nyáron úgysem mindig kívánjuk a meleg ételt. Aki szereti a lecsót, annak mindenképpen érdemes kipróbálnia ezt a mediterrán változatot is, mert tényleg mennyei.
Caponata – szicíliai padlizsános lecsó
Hozzávalók:
Elkészítés: A padlizsánt megmossuk, 1 centis kockákra vágjuk, és forró, enyhén sózott vízben forrástól számítva 5-6 percet főzzük, majd leszűrjük. Közben a hagymát meghámozzuk és finomra vágjuk, a paprikát, a paradicsomot és a zellert apróra kockázzuk.
Egy nagyobb serpenyőben felforrósítjk az olajat, rádobjuk a hagymát, majd 1-2 perc dinsztelés után a szárzellert, a paprikát és a paradicsomot is hozzáadjuk, kevergetve 3-4 percig pároljuk, majd a padlizsánt és a mazsolát is hozzáadjuk, sózzuk, borsozzuk, felöntjük a passzírozott paradicsommal, átkeverjük, majd fedő alatt takarékon 15 percet pároljuk.
A legvégén hozzáadjuk a balzsamecetet és a barna cukrot, megkóstoljuk, és ha szükséges, sózzuk és borsozzuk. Hagyjuk egy picit hűlni, hogy az ízek kicsit összesimuljanak, majd ízlés szerint melegen, langyosan vagy hidegen tálaljuk fenyőmaggal megszórva.