Ha nyár és meleg, akkor érdemes a mediterrán konyhák környékén szimatolni frissítő és könnyű fogásokat keresgélve. A spanyolok például hihetetlen jók főzés nélküli hideg levesekben, mint amilyen az ajoblanco - őszintén szólva ennél egyszerűbb és frappánsabb nyárias fogás nem létezik!
Bár a spanyol konyha leghíresebb hideg levese kétségkívül a csupa zöldséggel és paradicsommal készülő gazpacho, érdemes megemlíteni a jóval egyszerűbb, szintén paradicsomos, főzés nélküli salmojerót is, illetve a hófehér és nagyon krémes fokhagymakrémlevesüket, az ajoblancót is. Ez a szuperegyszerű andalúz leves annyira zseniális, hogy nem csak hogy főzni nem kell, de vegán étrendbe is beilleszthető, minimális munkával és egy jó kis turmixgéppel pillanatok alatt elkészül.
Az ajoblanco (ejtsd: ahoblanko) tulajdonképpen fehér fokhagymát jelent, és ez jelzi is, hogy hófehér a leves és fokhagymás, nagyon könnyű, kellemesen krémes és frissítő, mondjuk randi ellőtt ellenjavallt, mert mégiscsak a fokhagyma adja a karakterét. A leves alapja szikkadt kenyér és héjatlan, blansírozott mandula, ezeket csak be kell áztatni 20 percre, majd alaposan összeturmixolni fokhagymával, olívaolajall, fehérborecettel és vízzel, és tadaaam – kész is a villámgyors nyári leves.
Az ajoblanco jellegzetessége, hogy szőlőszemekkel – leginkább muskotályos malagaszőlővel – vagy apróra kockázott mézédes sárgadinnyével tálalják klasszikusan, de manapság már pirított kenyérkockával vagy hajszálvékonyra szelt sonkával is gyakran találkozhatunk vele, ha arrafelé járunk – ha pedig nem arrafelé nyaralunk, akkor mindenképpen érdemes otthon magunknak elkészíteni!
Ajoblanco – andalúz fokhagymakrémleves főzés nélkül
Hozzávalók 2 személynek:
Elkészítés: A szikkadt kenyér vagy zsemle héját levágjuk, hogy szép hófehér maradjon majd a levesünk, majd hideg vízbe áztatjuk a mandulával együtt 20 percre, persze külön-külön edényben. A fokhagymát meghámozzuk, nagyjából összevágjuk.
A mandulát leszűrjük, turmixba vagy késes robotgépbe tesszük, hozzáadjuk a mandulát, sózzuk, és pépesre, paszta állagúvá mixeljük, majd hozzáadjuk a kinyomkodott kenyeret, az olívaolajat és az ecetet, borsot őrölünk hozzá, majd simára, krémesre turmixoljuk, végül felöntjük a vízzel, és ezzel is tovább mixeljük, amíg selymes állagot kapunk.
Azonnal tálalhatjuk ízlés szerinti feltéttel, ha klasszikusan szeretnénk, akkor pár szem szőlővel, ami egyébként nagyon jól ellenpontozza édességével a hideg leves karakterét.