Kit ne csábított volna a friss ananász látványa és illata a boltban, amikor tudjuk, hogy frissen sokkal finomabb és egészségesebb, mint a konzerv, cukrozott változat? Aztán inkább mégsem vesszük meg, mert őszintén szólva elég gazdaságtalan, nagy részét el kell dobni, hogy az élvezhető gyümölcshúst kinyerhessük. Egészen mostanáig, mutatjuk, hogyan hhasználható fel szőröstül-bőröstül egy egész ananász!
Friss, érett, édes és lédús ananászba harabni olyan, mintha hirtelen egy trópusi álomutazásba csöppennénk, ráadásul ma már jó illatos, érett példányokat is találunk belőle. Viszont azt is tudjuk, hogy viszonylag vastagon kell hámozni, hogy megszabadítsuk a szúrós héjtól és az úgynevezett szemektől, ráadásul a belseje is nagyon makacs, túlontúl rostos ahhoz, hogy élvezhető legyen, így pedig legalább a felét ki kell dobni. A jó hír, hogy nem kell, egy kis trükkel ezt is felhasználhatjuk, sőt még a koronáját is elültethetjük, ami ha termést nem is hoz, szobanövénynek szépséges!
Hogyan válasszunk ananászt?
A legfontosabb az ananász vásárlásánál, hogy olyan gyümölcsöt válasszunk, aminek a levélzete, vagyis a koronája friss, ép és zöld, a levelek feszesen állnak, még akkor is, ha nem feltétlenül akarjuk mag elültetni, ez garantálja ugyanis, hogy friss belül a húsa is. A sárgább, érettebb példányok illatosabbak, érdemes tehát megszimatolni, és mivel utóérő, ezért a konyhapulto néhány napot még hagyhatjuk, hogy még édesebb legyen.
Ananászlé a héjból
Az ananász tisztításánál a levelek és a gyümölcs találkozásánál kell egy éles késsel elvágni, de akár le is csavarhatjuk egy határozott mozdulattal a koronát. Ezután alaposan megmossuk, meghámozzuk, látni fogjuk, hogy viszonylag vastagon kell, hogy a szemeket is el tudjuk távolítani, majd cikkekre vágjuk, és a belső, kemény részt is kivágjuk. A húsa innentől szabadon felhasználható, a héjjal és belsővel kapcsolatban pedig most dönthetjük el, hogy adunk-e neki még egy esélyt…
Az ananász héját és a kemény, rostos belső részt egy lábasba tesszük, felöntjük annyi vízzel, hogy ellepje, majd tűzre téve felforraljuk, és takarékra véve 30 percet gyöngyöztetve főzzük. Ezután kidobjuk belőle a héjat, a rostos belső részt turmixba szedjük, szűrön át hozzáadjuk a főzőlevet, kevés citromlevet és mézet, alaposan összeturmixoljuk, majd az egészet ismét átszűrjük, és hagyjuk kihűlni – és már kész is van a "szemétből mentett" ananászlevünk.
Ültessünk ananászt!
Egyáltalán nem nehéz vagy bonyolult az ananász koronájából új növényt nevelni, de néhány szabályt érdemes betartani. A legtöbben ott rontják el, hogy rögtön elültetik, amitől csak elrohad, sőt sokan még egy darabka ananászhúst is rajta hagynak. A gyökerek a levéltövekből tudnak kihajtani, ehhez pedig a munkamenet a következő: a lecsavart vagy késsel levágott korona aljáról a leveleket letépkedjuk körkörösen, míg 2-3 centis szabad torzsarészt kapunk, vagyis a gyökerezésre képes részt szabaddá tesszük. Ezután 2-3 napig pihenni és száradni hagyjuk, majd vízbe álítjuk úgy, hogy nagyjából csak a szabadon hagyott első részt érje a víz, és világos helyen 3 hétig hagyjuk, míg megjelennek a gyökerek, a vizet időnként pótolva. Ha megvannak a gyökérkék, nincs más dolgunk, mint egy cserépbe, földbe átültetni, és világos, napfényes helyre tenni, mindig ügyelni, hogy kellően nedves legyen a földje. Ha minden jól megy, 10-15 nap múlva új levelek jelennek meg majd a közepén!
Az alábbi videón jól követhető a folyamat menete, ezzel a módszerrel gyakorlatilag elronthatatlan az ananász ültetése:
Hogyan használjuk az ananász húsát?
Csak úgy magában, felkockázva is mennyei, tehetjük gyümölcssalátába, készíthetünk belőle smoothie-t kókusztejjel, de az alábbi recepteket is ajánljuk:
Édes-savanyú csirke ananásszal >>