Írd be, mit keresel:

Mi az a késedelmi kamat?

Egy hitel felvételekor nem feltétlenül találkozunk a késedelmi kamat fogalmával. Legalábbis nem gondolunk rá, hogy foglalkoznunk kellene vele, mert az minket úgysem érint. Ez mindaddig igaz is lehet, amíg tartjuk a megállapodásunkat a bankkal. Azaz amíg minden hónapban a megbeszélt napig, határidőre törlesztjük a teljes havi törlesztőrészletünket.
Cookta - 2022.02.21.
Mi az a késedelmi kamat?

De mi történik, ha valami hiba csúszik a számításainkba, és késünk a befizetéssel? Lássuk!

Mit kell tudnunk a késedelmi kamatról?

Ha nem határidőre fizetjük be a törlesztőrészleteket, akkor a bank késedelmi kamatot számolhat fel a csúszásunkért. Hogy ez ne történjen meg, köthetünk a hitelünkhöz hitelfedezeti biztosítást, de ne szaladjunk ennyire előre.

A kölcsön kapott pénzünkre kamatot számol fel a pénzintézet. Megállapodunk egy futamidőben, egy kamatmértékben és egy visszafizetési ütemezésben. Ha tartjuk magunkat a határidőkhöz, akkor a törlesztési ütemezés végére kifizetünk mindent, megszűnik a kölcsönszerződés.

Ellenben ha nem tartjuk magunkat a megállapodáshoz, akkor kvázi büntetésképpen (hogy még egyszer eszünkbe ne jusson csúszni) késedelmi kamatot (és egyéb költségeket) számolhatnak fel a bankok. Ha ez nem lenne, akkor következmény nélkül bárki késhetne a befizetésekkel.

A késedelmi kamat mértéke arányos az összeggel és azzal, hogy mennyi időt csúszunk a törlesztéssel. A mértéke nem lehet nagyobb, mint a hitelszerződésben szereplő ügyleti kamat másfélszeresének 3 százalékponttal növelt mértéke. Továbbá az MNB döntése alapján nem lehet magasabb a hitelszerződésünkben meghatározott THM legmagasabb mértékénél sem.

Minél többször és minél magasabb összeggel tartozunk a banknak, annál nagyobb késedelmi kamattal és egyéb költséggel kell számolnunk.

Mi a helyzet a KHR listával?

A Központi Hitelinformációs Rendszer (azaz KHR) kétféle információt tárolhat rólunk: pozitívat és negatívat. Minden felvett hitel adata bekerül, mint kvázi pozitív információ (azaz nem tartozó ügylet), de ha csúszásba kerülünk, akkor a nevünk (és hitelünk) mellé kerül egy negatív jelölés.

Akkor kerülünk negatív KHR listára, ha a ki nem fizetett tartozásunk összegben eléri vagy meghaladja a mindenkori minimálbért, és ez a helyzet 90 napig folyamatosan fennáll. Erről a bankok is tájékoztatnak minket, általában többször is, de 30 nappal a negatív státuszra váltás előtt mindenképp.

Ha lecsökkentjük a tartozásunkat a minimálbér alá, akkor nyerünk egy kis időt (negatív KHR szempontjából nem számlálódnak tovább a napok). Ez azért fontos, mert ha negatív státuszt kapunk, hosszú ideig nehézkessé válik számunkra az újbóli hitelfelvétel.

Mi a megoldás?

Ha előre gondolkozunk, és szeretnénk elkerülni a kellemetlenségeket, érdemes hitelfedezeti biztosítást kötni. Ez kisegíthet minket a törlesztőrészletekkel tartós betegség vagy munkanélküliség esetén.

Ha már látjuk, hogy csúszni fogunk, vegyük fel a kapcsolatot a bankunkkal. Ők tájékoztatni fognak minket a lehetőségekről és a hitelfedezeti biztosításunk igénybevételének részleteiről is.

Diéták

Ajánlott cikkek

Top cikkek

TRÜKKÖZZ A KONYHÁBAN!

Szezonális ötletek

Sütemények

Palacsinta @csokibolondoknak Palacsinta @csokibolondoknak
2016.05.01.
A palacsinta ezer és egy változatban készülhet, de az egyik legnagyobb kedvenc minden bizonnyal a csokis. Lehet kakaós, csokikrémes, nutellás, csokiszósszal meglocsolt, mindegyik favorit. Mi most a palacsintatésztát csokiztuk össze.Egy apró ötlet csupán a liszt egy részét kakaóporral kiváltani, mégis hihetetlenül illatos és finom, intenzíven csokis élményben lehet részünk. Szerencsére a tészta tulajdonságai nem nagyon változnak, a sütésnél nem kell jobban figyelni.