Ünnepi alkalmakkor alapételünk, a kenyér kaláccsá változik: a kenyértészta tojással, vajjal, tejjel gazdagodik, sőt gyakran kerül bele mazsola, dió, mák, vagy a sósabb változatoknál sonka, medvehagyma. A húsvéti asztalról elmaradhatatlan, a házi az igaz, amihez mutatunk is egy alapreceptet.
A kalács alapja tulajdonképpen egy egyszerű, kissé édes kelt tészta, amibe a liszt és az élesztő mellett vaj, tej és tojás is kerül. A lényeg a jó és friss alapanyag, a hozzávalók hőmérséklete – vagyis mindig szobahőmérsékletű alapanyagokkal érdemes dolgozni a kelt tésztánál, hogy az élesztő a leghatékonyabban tudjon dolgozni. A kalács annál foszlósabb és finomabb, minél szebben kidolgozott és kelesztett a tészta. A kelt tészta készítésének trükkjeiről itt olvashatsz >>
A kalács gazdagítható mazsolával, reszelt citromhéjjal, megtölthető dióval, mákkal, részben vagy egészben készülhet kakaóval is – bár a sonka mellé inkább a natúr, esetleg kevésbé édes és medvehagymával gazdagított változat illik leginkább. A tetejét megszórhatjuk szezámmal, mákkal, jégcukorral – ízlés szerint.
Hozzávalók:
Elkészítés: Tálba szitáljuk a kétféle lisztet, hozzáadjuk az élesztőt, a porcukrot, a lágy vajat, a sót, a citrom reszelt héját, a tejet és a tojás bő 2/3 részét, és robotgéppel sima, fényes tésztát dagasztunk. Konyharuhával letakarva, langyos helyen 1 óra alatt a duplájára kelesztjük.
A megkelt tésztát 3 felé osztjuk, rudakat sodrunk belőle, összefonjuk. Sütőpapírral bélelt tepsire tesszük, a maradék tojással megkenjük, és langyos helyen még kb. 30 percig kelesztjük.
A sütőt 200 fokra előmelegítjük, a kalácsot a forró sütőbe toljuk, és 30-35 perc alatt megsütjük. A tetejét megkenjük még melegen a vízzel kikevert porcukorral, ettől lesz szép fényes. Sütőrácson hagyjuk kihűlni.