Bár nagyon sokféle joghurt kapható, a házi változat mégis a legfinomabb, aminek a savanyúságát és sűrűségét is mi magunk szabályozhatjuk, és garantáltan nem lesz benne más, mint amit magunk beleteszünk. Mindenki azt hiszi, hogy hosszadalmas és bonyolult, de ez nem igaz, és nem is kell hozzá semmi speciális kellék vagy alapanyag.
Pár éve divatossá váltak a joghurtkészítő elektromos konyhai gépek, de igazából erre nincs szükség, tökéletesen megfelel hozzá egy sima sütő és néhány óra, amíg a „beoltott” tejből joghurt lesz. Bármilyen friss tejjel készíthető, a tartós, úgynevezett ultrapasztőrözött – UHT – nem jó, viszont bármilyen zsírosságú megfelel, a joghurt finomságát nem a zsírtartalom befolyásolja, hanem a fehérjetartalma. Éppen ezért érdemes hozzáadni egy kis tejport, hogy fehérjében gazdagabb legyen.
Ezen kívül már csak joghurt kell hozzá. Nem vicc, tényleg, és mielőtt bárki azt kérdezné, ugyan miért készítene házi joghurtot, ha joghurtot kell vásárolni hozzá, akkor a jó hír, hogy csak első alkalommal, mivel kis mennyiségben élő joghurtkultúra, ami a fermentációt beindítja, másképp nem szerezhető be. Innentől viszont mindig a saját joghurtunkat használhatjuk a további gyártásnál, és hűtőben, mindenféle tartósítószer nélkül 10 napig is eláll.
Nagyon krémes és finom, akár magában elkanalazva, akár turmixokhoz, müzlihez, mártogatóshoz, salátához öntetnek elkészítve – vagy bármi más módon felhasználható, amihez joghurt kell.
Hozzávalók:
Elkészítés: A tejet egy lábasba öntjük, hozzáadjuk a tejport, kézi habverővel elkeverjük, majd tűzre téve, folyamatosan kevergetve 85 fokosra melegítjük, vagyis amíg elkezd kicsit habzani a teteje. Nem szabad felforralni, de ezen a hőmérsékleten megváltozik a tejfehérje szerkezete, és könnyebben tud majd joghurttá válni.
A tűzről levéve átszűrjük, hogy biztosan ne maradjon benne esetlegesen összecsomósodott tejporgumó, majd visszahűtjük 45 fokosra. A leggyorsabb, ha a tálat jeges vízbe áztatjuk, vagy 2 fémtálat használunk, és egyikből a másikba átöntjük 25–30 alkalommal egymás után. Ha nincs konyhai hőmérőnk, akkor az ujjunkkal csekkoljuk: ha nem túl forró, és benne tudjuk tartani az ujjunkat 10 másodpercig, akkor jó.
Ezután a tejhez adunk 1 evőkanál élőflórás, nem hideg joghurtot, és simára elkeverjük, majd lefedjük frissentartó fóliával. 50 fokos sütőbe tesszük, és 3–3,5 órát hagyjuk erjedni, sűrűsödni. Minél tovább hagyjuk bent, annál sűrűbb és savanykásabb lesz.
A sütőből kivéve hagyjuk kihűlni, majd a hűtőben tároljuk. Jó hidegen akár 10 napig is eláll, ha szeretnénk belőle újabb joghurtot készíteni, akkor 5-7 napos joghurttal dolgozzunk.