A füstölt lazac mellett egyre népszerűbb a pácolt lazac, aminek nagy előnye, hogy otthon is el tudjuk készíteni, ráadásul sokkal jobb áron, pofonegyszerűen, különféle módon fűszerezve. Nagyon finom és mutatós céklás változatot mutatunk!
A jó füstölt lazac isteni, de valljuk be, elég borsos az ára, még akkor is, ha annyira intenzív az íze, hogy kevés is elég belőle a boldogsághoz. Létezik viszont a gravlax, a skandináv gyökerekkel bíró pácolt lazac, ami nyers lazacfiléből otthon is elkészíthető, így gyakorlatilag fele áron juthatunk a füstölt lazachoz hasonló finomsághoz, sőt… megkockáztatjuk, hogy még finomabb is.
Bár a menő belvárosi éttermek is kínálják a gravlaxot, és mindenképpen ünnepi alapanyagnak számít, azért nem árt tudni, hogy egy középkori eljárásnak köszönhetjük. A skandináv halászok ugyanis a zsákmány egy részét így tartósították szükségből: a hajón feldolgozott halakat fűszerekkel, sóval és cukorral befedve, alaposan becsomagolva a tengerparti hűvös homokba ásták, így tartósítva és érlelve istenien finomra a lazac húsát, míg egy második körre visszamentek a tengerre.
Annyira egyszerű és finom, hogy a füstölés mellett ez a fajta tartósítás, feldolgozás is megmaradt, és ma már nem csak a skandináv országokban kedvelt. A só és a cukor elhagyhatatlan, de a fűszerek jól variálhatóak, kaporral és édesköménnyel a legismertebb, de Mikes Márk készítette például fekete teával és citromhéjjal – a recept itt, a videós recept itt látható –, de nagyon mutatós például céklával együtt érlelni a lazacot: ilyenkor ugyanis különlegesen szép színt kap a hal, nagyon mutatós és teljesen természetes, elegáns előétel pirítóssal, kis citrommal, esetleg tejföllel vagy tejszínnel elkevert tormakrémmel.
Hozzávalók:
A tálaláshoz:
Elkészítés: A lazacfilét megmossuk, leszárítjuk. A nyers céklát meghámozzuk, lereszeljük. Egy tálkában összekeverjük a sót és a cukrot, valamint a finomra vágott kaprot és a citrom lereszelt héját.
Egy üvegtálba vagy fóliával bélelt sütőtálba egyenletesen elterítjük a cékla felét, megszórjuk a sós-cukros keverékkel, ráfektetjük a lazacot. Ezt megszórjuk a maradék sós-cukros szárazpáccal, majd befedjük a maradék céklával. Lefedjük fóliával, lesúlyozzuk, vagyis egy vágódeszkát teszünk rá, erre néhány súlyosabb konzervet (de lehet ez egy vízzel telt lábas is, bármilyen súlyos dolog).
Hűtőbe tesszük 2–3 napra, vagyis 48–72 órára pácolódni, de közben 12 óránként kivesszük, leemeljük a súlyt, és kiöntjük belőle a felgyűlt levet, a só és a cukor hatására ugyanis a hal levet ereszt.
Ezután az építményt-pácolmányt szétbontjuk, a lazacot kiemeljük, leöblítjük, leszárítjuk és megcsodáljuk.
Éles késsel hajszálvékony szeletekre vágjuk, pirítóssal vagy blinivel, gerezdekre vágott citrommal, tejföllel vagy tejszínes tormakrémmel együtt tálaljuk.