A kenyérsütést a legtöbben bonyolult dolognak és nagy kihívásnak tartják, és ez sok receptre igaz is. A kovászos vagy élesztős pékáruk nagy része valóban igényel némi rutint és anyagismeretet, de az ír szódabikarbónás kenyeret bárki el tudja készíteni, olyan egyszerű!
Liszt, só, egy pici cukor kell hozzá, illetve a varázs alapanyagok, egy kis szódabikarbóna és folyadék gyanánt kefir. Írországban írót használnak hozzá, de mivel ez nálunk ritkábban beszerehető tejtermék, nyugodtan készíthető híg kefirrel, joghurttal vagy aludt tejjel is, a lényeg úgyis a savasság, savanyúság, ami a tejtemékben van, és ami csodás kölcsönhatásba lép a szódabikarbónával. Senki ne számítson hólyagos, lyukacsos, könnyű tésztára, de aki szereti a kicsit tömörebb, ízes, komolyabb kenyereket, annak ideális választás lehet.
Az alapanyagokat egyszerűen csak össze kell keverni, majd formázni és forró sütőbe tolni. Az előkészítés kb. 5 perc, ami egy friss, házi, ropogós kenyérnél azért nagyon kivételes ajándék. Írországban elsősorban rozsliszttel készül, de használható hozzá búzaliszt is.
Ha a búzalisztes változatot készítjük, annak a tésztája semlegesebb ízű, nyugodtan gazdagítható bármilyen maggal, dióval, mazsolával, aszalt paradicsommal vagy akár aprított olajbogyóval, aszalt áfonyával, de a reszelt sajtos változat is nagyon finom!
Hozzávalók:
Elkészítés: A kétféle lisztet egy keverőtálba szitáljuk, hozzáadjuk a sót, a cukrot és a szódabikarbónát is, és összekeverjük. A keverék közepébe egy mélyedést készítünk, ide öntjük a kefirt, és kézzel, gyors mozdulatokkal összekeverjük, nem kell dagasztani, elég csak addig mancsolni, amíg összeáll. Ha nagyon ragacsos lenne, egy kis lisztet még adhatunk hozzá, de maradjon jó lágy a tészta.
Lisztezett felületre öntjük, kis liszttel meghintjük, és gombóccá formázzuk, sütőpapírral bélelt tepsire tesszük, a tetejét éles késsel kereszt alakban bevágjuk, majd 200 fokos sütőbe toljuk, és légkeverés mellett kb. 30–35 perc alatt megsütjük.
A sütőből kivéve rácsra tesszük, és itt hagyjuk kihűlni.