A burrata sajt szülőhazája Puglia tartomány, Olaszország déli részén. Külső megjelenésében a mozzarellára hasonlít, ám amint kettészeljük egy késsel, máris láthatóvá válik a különbség. Az említett sajttól eltérően, amelynek egységes a textúrája, a burrata hártyás külseje egy vajas, krémes belsőt takar. Ezt a krémes belsőt úgy hívják stracciatella, ami a sajt karakterét igazán meghatározza. Az íze enyhén savas, emiatt különösen gyümölcsök, zöldségek és grillezett húsok nagyszerű kísérője. Az Oinos étteremben egy brunch keretén belül feltétlenül érdemes megkóstolni.
A burrata sajtot otthoni körülmények között készíteni sem lehetetlen, ugyanakkor figyelmet igénylő, aprólékos feladat. Amire szükségünk lesz hozzá, az a kiváló minőségű tehéntej, tejszín, oltóanyag, citromsav és persze só. A tejbe beletesszük az oltóanyagot és a citromsavat, majd elkezdjük enyhén melegíteni. Amint az anyagok egyenletesen eloszlottak a tejben, azt kellő ideig hagyni kell dermedni. Miután megaludt a tej, óvatosan vágjuk fel, és kevergessük, hogy a túrószemcsék elkülönülhessenek a savótól.
Ha ezzel megvagyunk, a túrót forró vízbe mártjuk, és kézzel addig nyújtjuk, amíg fényes és rugalmas állagú nem lesz. A tejszín és az apró túrószemcsék krémes keverékét rakjuk a kinyújtott sajt közepére, majd formázzunk gombócot belőle. Ezután már csak annyi a dolgunk, hogy a kész gombócokat hideg vízben lehűtsük.
A kész burrata sajtot lehetőleg frissen fogyasszuk el, mivel eltarthatósága más sajtoktól eltérően rövidebb. Tárolni kizárólag hűtőben szabad, de fogyasztásra a szobahőmérséklet ajánlott, mert akkor adja ki igazán az ízét.
A burrata sajt felhasználhatósága rendkívül sokoldalú. Leginkább mégis salátákba érdemes felhasználni, ahol krémes belseje jól harmonizál a friss roppanós zöldségekkel. Gyakran használják Caprese salátákban, ahol a paradicsom, a bazsalikom és az olívaolaj társaságában kitűnő ízharmóniát hoz létre a tejszínes, krémes belsejével.
Megkoronázhatunk egy jó paradicsomos tésztaételt vagy pizzát is a burrata sajttal. Ehhez csak az elkészült étel tetejére kell helyeznünk és hagyni, hogy annak hője megolvassza a sajtot. A legegyszerűbb, ha hidegtálak, előétel-válogatások díszének használjuk, hiszen remek kísérője a szőlőnek, a körtének és az olajbogyónak, de helyezhetjük rukkolaágyra is. Ez a krémes finom sajt minden mediterrán étkezés királynője lehet, ha jó minőségben és frissen elkészítve kerül az asztalunkra.