Mielőtt az esti rutin kialakításának lépéseit bemutatjuk, érdemes kitérni az öltözékre. Ugyanis a bélelt és kényelmes ruházat kiemelten fontos szerepet játszik abban, hogy a gyermek jól tudjon pihenni. Érdemes Cseppke hálózsákot vagy pizsamát beszerezni erre a célra. Ugyanis ezek mindegyike megbízható minőséget képvisel, kényelmes, puha és kellően meleg.
Első lépésként át kell gondolni, hogy hogyan szoktak telni az esték, és ki kell alakítani egy sorrendet, amely minden egyes nap egyszerűen követhető a gyermeknek és szülőnek egyaránt. Például 18.30-kor fürdés, 19.00-kor vacsora és 19.30-kor meseolvasás.
Mindenképpen érdemes az olvasást előnyben részesíteni a mesenézéssel szemben, ugyanis a villogó vizuális ingerek, illetve a hangok nem nyugtatják meg a gyermeket, sokkal inkább felpörgetik.
Javasolt a mesét a gyerekszobában olvasni, miután a gyerkőc már kényelmesen elhelyezkedett az ágyában. Továbbá érdemes átszellőztetni a helyiséget, hiszen a friss levegő is hozzájárul a nyugodt alváshoz. Amennyiben a kicsi fél a sötétben, egy kis lámpát célszerű égve hagyni.
Az esti mese kiválasztásakor természetesen figyelembe kell venni az életkort. 2-3 éves korban tartalmazzon a könyv sok képet és kevés szöveget. A szereplők kisgyermekek vagy állatok legyenek. Ezekben a történetekben még ne szerepeljenek gonosz szereplők. 4-5 éves korban a kicsit hosszabb mesék is jó választásnak bizonyulnak. Legyenek tele fordulatokkal és kalandokkal. A 6 évesek már a hosszú meséket is szívesen végighallgatják.
Természetesen a választás során az életkor mellett a gyermek érdeklődésére is hangsúlyt kell helyezni. A lurkó akkor fogja várni az esti mesét, ha tetszik neki a történet. Érdemes már kisgyermekkorban elkezdeni a mesék világába történő közös utazást, hogy fokozatosan szokjon hozzá és szeresse meg a gyermek ezt a programot. Így lesz igazi élmény az altatás.
A gyermekek életében a valóság és a mese még összefonódik. Ezekből a történetekből tanulják meg, hogy van jó és rossz, illetve azt is, hogyan érhetik el, amit szeretnének, és hogyan küzdhetik le a nehézségeiket. Ráadásul a gyerkőcök szókincsének gazdagításához, valamint a képzeletük, emlékezőképességük, gondolkodásuk és érzelmi intelligenciájuk fejlődéséhez is hozzájárulnak.
Mindemellett megnyugtatják a csemetét, és arra tanítják, hogy bízzon magában, a képességeiben. Ráadásul a szülő-gyermek kapcsolat erősítéséhez is hozzájárulnak ezek a különleges történetek. Érdemes minden egyes nap legalább 10-15 percet szánni a meseolvasásra, beépíteni ezt az esti rutinba.