A fodros kel hosszú ideig elérhetetlen, de nagyon divatos zöldségnek számított, ma már szerencsére szerencsére egyre több helyen beszerezhető, főleg piacon, őstermelőnél. Mivel nagyon jól tűri a hideget, ilyenkor is kapható, és igazi szépítő, fiatalító, karcsúsító vitaminbomba!
Mint sok ételnek, így a fodros-bodros levelű kelnek is meg kellett járnia Amerikát, hogy superfoodnak kiáltsák ki, és népszerűséget kapjon. Pedig ez a káposztaféle Kisázsiában őshonos, Európában a római kor óta ismerik, termesztik és nemesítik, nálunk is gyakori zöldféle volt, de a leveles kel néven is ismert káposztafélét méltatlanul kiszorította a szaporább, puhább és zsenge belsejű, tömött fejű kelkáposzta.
A világ legegészségesebb élelmiszerei között számon tartott haragoszöld fodros kel nálunk is remekül megterem, bátrabb őstermelők sikerrel termesztik is, így egyre könnyebben hozzájuthatunk már mi is, és érdemes minél többször fogyasztani mindenkinek, de főleg nőknek, mert kiemelt vastartalmú alapanyag, a vérszegénységgel küzdőknek így különösen ajánlott! Emelett alacsony a kalóriatartalma, de rengeteg rostot tartalmaz, így diétás étrendben is tökéletes, könnyen emésztető, tele van antioxidánsokkal és a bőrünkre jótékony A-, C-, E-, K- és B6-vitaminokkal, gyulladáscsökkentő és fehérjékben, aminosavakban gazdag. És vigyázat, nem gyógyszerről beszélünk, hanem egy nagyon finom zöldségről!
A fodros kel további jó tulajdonsága, hogy főzés közben a levelek harsány színe nem fakul vagy tompul, gyorsan puhára párolódik, sokkal kevésbé átható a szaga, így isteni és szuperegészséges, mutatós ételeket készíthetünk belőle egyszerűen, mint az alábbi citromos-fokhagymás párolt változatban.
Hozzávalók:
Elkészítés: A fodros kelt megmossuk, a levelek vastagabb ereit kivágjuk, a leveleket összetépkedjük vagy nagyjából összevágjuk.
A fenyőmagot – vagy darabolt diót, mandulát – egy száraz serpenyőben pár perc alatt kevergetve illatosra pirítjuk, majd egy tálkába kiöntjük. A serpenyőbe kevés olívaolajat öntünk, rádobjuk a kelt, és kevergetve 3-4 percig pirítjuk, közben sózzuk, borsozzuk, fokhagymaprésen hozzányomjuk a fokhagymákat, felöntjük 1,5 dl vízzel, és lefedve 8-10 percig pároljuk.
A tűzről levéve hozzáfacsarjuk a citrom levét, átforgatjuk, tányérokba szedjük, és megszórjuk a pirított maggal, valamint egy kevés aszalt vörösáfonyával.