Ennek egyik fontos része, hogy figyelemmel kísérjük a vérnyomásunkat, és ha esetleg nem jók az értékek, akkor gyógyszerek helyett például a Myrobalan természetes vérnyomáscsökkentő készítményével, valamint életmódváltással tereljük vissza a normál tartományba.
Kezdjük talán az alapoknál, és definiáljuk, hogy egyáltalán mit nevezünk vérnyomásnak. Ugye az mindenki számára köztudott, hogy a testünket erek hálózzák be, melyekben a vér folyamatosan kering, ezt a mozgást a szívizmok összehúzódása és elernyedése váltja ki.
A vérnyomás maga pedig a vérpálya környéki és központi része közötti nyomáskülönbséget jelenti, amit általában a nagyvérkör artériáiban mérnek.
A vérnyomást két szám határozza meg, ezek a szisztolés (a szívizom összehúzódása közbeni) és a diasztolés (a szívizom elernyedése közbeni) értékek, de ezenfelül a pulzusszámot is mérni szokták, ami a percenkénti szívdobbanások számát jelenti.
Az “indirekt”, azaz külsőleg történő mérés orvosi felügyelet nélkül, otthon is egyszerűen elvégezhető.
Erre ma már számos vérnyomásmérő eszköz kapható, melyek között akad manuális, digitális, sőt vannak már olyan okoskészülékek is, amik a mért adatokat továbbítják egy mobilra letölthető alkalmazásba, ahol a szoftver részletesen kielemzi az adatokat.
A működési elve viszont mindegyiknek ugyanaz: a pántot a bal karra kell ráhúzni, a könyökhajlat felett rögzíteni, miközben a karunk derékszögben hajlítva van. A gép először elszorítja az artériát, majd miközben fokozatosan kiengedi, megméri a szisztolés és diasztolés nyomást, valamint a pulzusszámot. Mindez nem tart tovább 1-2 percnél, és egyáltalán nem fájdalmas.
Ezért mindenkinek csak javasolni tudjuk, hogy szerezzen be otthonra egy vérnyomásmérőt, és rendszeresen használja, így ugyanis hamarabb kiderülhet, ha valami gond van.
A mérést mindig ülő testhelyzetben végezzük, a bal karunkat helyezzük az asztalra, a mérő pántja a szív vonala alatt legyen. Közben ne mocorogjunk, lélegezzünk nyugodtan. Mivel stresszes helyzetben a vérnyomás is emelkedik, ezért lehetőleg akkor mérjünk, amikor nyugodt állapotban vagyunk.
A vérnyomást higanymilliméterben mérjük, a két számadatot egymás után feltüntetve, például 120/70. Hogy mennyi az ideális érték, arra nincs egyértelmű válasz, hiszen függ az életkortól, a nemtől, az egészségi állapottól egyaránt.
Általánosságban annyit lehet mondani, hogy a szisztolés nyomás akkor jó, ha 90 és 119 közé esik, a diasztolés pedig 60 és 79 között tekinthető optimálisnak. Ez viszont tényleg csak iránymutatás, érdemes tanácsot kérni egy orvostól vagy természetgyógyásztól, ha bizonytalanok vagyunk.