Írd be, mit keresel:

Mi a plazmaferezis, és hogyan menthetünk vele életet?

A vérplazma nagyon sok olyan gyógyszer alapanyagát jelenti, amelyek nélkül a súlyos betegségben szenvedők nem élhetnének teljes életet. Ahhoz, hogy a vérplazmából gyógyszer készülhessen, két dologra van szükség: rád, mint plazmaadó hősre és a plazmaferezis folyamatára.
Cookta - 2025.03.28.
Mi a plazmaferezis, és hogyan menthetünk vele életet?

Mit jelent a plazmaferezis?

A plazmaferezis a plazmaadást jelenti, vagyis azt a folyamatot, amelynek során a vérünkben található plazmát egy speciális gép különválasztja a szilárd alkotóelemektől, majd ez utóbbiakat visszajuttatja a szervezetünkbe. A plazmaadás feltételei szigorúan szabályozottak, hogy a betegekhez csakis egészséges személyek plazmája kerülhessen, és azért is, hogy a plazmaadók egészsége se sérülhessen.

Az eljárásra a plazmaadó központokban kerül sor, ilyen a Plazma Center is, melynek központjai szerte az országban megtalálhatóak. Ha felkeresel egy Plazma Centert, mert szeretnél plazmaadó hőssé válni, akkor először az alkalmasítást kell elvégezned. Ekkor azt vizsgálják, hogy lehetsz-e plazmaadó. Egy részletes kérdőívet kell kitöltened, valamint vérvétellel és egyéb vizsgálatokkal állapítják meg az alkalmasságot. 

Ha ez megvan, akkor következhet az időpontfoglalás az első plazmaferezisedre, amire fel kell készülnöd. Fontos a megfelelő mennyiségű és minőségű pihenés, a plazmaadás előtti napokban az optimális folyadékbevitel, valamint az étrendedre is ügyelned kell. 

Természetesen továbbra is beülhetsz a kedvenc éttermedbe, csupán arra ügyelj, hogy a plazmaadás előtt kerüld a túl zsíros ételeket! A felkészülésről még több részletes információt találsz a plazmaadó központok honlapján.

A plazmaferezis menete

A plazmaadás során a vért egy úgynevezett ferezisgépen vezetik át. Ezt kifejezetten erre a célra fejlesztették ki, és képes a vér alkotóelemeit szétválasztani. Így tehát különválasztja a folyékony, sárgás színű vérplazmát a vér többi alkotóelemétől, vagyis a vörösvértestektől, fehérvérsejtektől és vérlemezkéktől. Ezeket a gép vissza is juttatja a plazmaadó szervezetébe, és csak a plazma lesz leválasztva, ami egy gyűjtőzsákba kerül.

A folyamat végén folyadékkal kínálják meg az “adományozókat”, ez segít nekik a gyorsabb regenerálódásban. Bár a folyamat nem terheli meg a szervezetet, ilyenkor mégis javasolt egy kis ideig pihenni, így biztosan megelőzhetők az esetleges mellékhatások (mint pl.: szédülés). 

Az eljárás nagyjából 30-50 percig tart, mindvégig teljes mértékben ellenőrzött, szakemberek által felügyelt környezetben. 

Mi történik a plazmával ezután?

A ferezis után a plazmaadó központok összegyűjtik és feldolgozzák a vérplazmát, hogy életmentő készítmények készüljenek belőle. A vérplazma többféle módon is segíti a betegeket:

  • Sürgősségi ellátás
  • Gyógyszerkészítés
  • Diagnosztika
  • Vakcinák fejlesztése
  • Kutatás
  • Hemofília és véralvadási zavarok kezelése

A plazmaferezis tehát nélkülözhetetlen a hatékony egészségügyi ellátás számára.

Diéták

Ajánlott cikkek

Top cikkek

TRÜKKÖZZ A KONYHÁBAN!

Szezonális ötletek

Sütemények

Palacsinta @csokibolondoknak Palacsinta @csokibolondoknak
2016.05.01.
A palacsinta ezer és egy változatban készülhet, de az egyik legnagyobb kedvenc minden bizonnyal a csokis. Lehet kakaós, csokikrémes, nutellás, csokiszósszal meglocsolt, mindegyik favorit. Mi most a palacsintatésztát csokiztuk össze.Egy apró ötlet csupán a liszt egy részét kakaóporral kiváltani, mégis hihetetlenül illatos és finom, intenzíven csokis élményben lehet részünk. Szerencsére a tészta tulajdonságai nem nagyon változnak, a sütésnél nem kell jobban figyelni.