Írd be, mit keresel:

Igazi álomreggeli ez a zabkása, pedig nincs benne semmi különleges alapanyag, csak éppen a jól bevált citrom-mák páros kapja a főszerepet. Ahogy süteményben is mindig jól passzolnak egymáshoz, így a zabkását is új szintre emelik. Érdemes este bekeverni, így reggel már csak egy kis friss gyümölcs kell a tetejére, és indulhat is a nap egy sütire hajazó zseniálisan egyszerű és isteni reggelivel.

Bármilyen gyümölcs illik hozzá, most friss eper és banán került hozzá, ez utóbbival csökkenthető az édesítő mennyisége, kiadósabb és laktatóbb, egészen ebédig kitart, az eper pedig szezonban kihagyhatatlan, de bármilyen friss vagy fagyasztott gyümölccsel kiváltható.

Citromos-mákos zabkása

Hozzávalók 2 személynek:

  • 2 dl finomabb szemcséjű zabpehely
  • 2 dl víz
  • 1 evőkanál egész mák
  • 1 evőkanál lenmag
  • 1 marék mazsola
  • 1 citrom héja és leve
  • 1 teáskanál vanília-kivonat
  • 20 dkg (növényi) joghurt
  • 2 evőkanál agavé- vagy juharszirup, esetleg méz
  • 1 banán és maréknyi eper – vagy ízlés szerint más gyümölcs a tetejére

Elkészítés: A zabpelyhet a vízzel, a mákkal, a lenmaggal, a mazsolával, a citrom reszelt héjával és kifacsart levével, valamint a vaníliakivinattal egy tálkában vagy befőttes üvegben összekeverjük. Hűtőbe tesszük egy éjszakára.

Másnap a joghurttal és a kiválasztott édesítővel átkeverjük, és a felaprított gyümölcsökkel megszórva tálaljuk, fogyasztjuk.

A granola egyfajta müzli, pelyhek, magok és aszalványok keveréke, azzal a különbséggel, hogy egy kicsit össze is van pirítva, amitől sokkal finomabb lesz, egyrészt mert ropogós, másrészt a magok kicsit meg is pörkölődnek. A legjobb, ha egy kis méz, almalé és kókuszolaj keverékével összeforgatjuk sütés előtt, így kicsit össze is tapadnak a pelyhek, és még ropogósabb lesz.

Tejjel, magtejjel, joghurttal és gyümölcsökkel fogyasztva gyors és egészséges reggeli, de annyira finom, hogy akár krémekkel pohárba is rétegezhetjük desszertnek vagy uzsonnára, sőt magában ropogtatva is nagyon jó snack vagy vendégváró egy kis tálkában kínálva.

A granola nagyon jól variálható, gyakorlatilag bármit tehetünk bele: ízlés szerint többféle gabonapelyhet, csonthéjasokat, aszalt gyümölcsöket, és fűszerezhetjük is fahéjjal, vanília-kivonattal, mézeskalácsos fűszerkeverékkel, vagy mint az alábbi receptben, kakaóval, amitől elképesztően finom, illatos csokis granolát kapunk.

Csokis granola házilag

Hozzávalók:

  • 30 dkg zabpehely
  • 10 dkg mogyoró
  • 10 dkg mandula
  • 5 dkg napraforgómag
  • 5 dkg szezámmag
  • 2 evőkanál cukrozatlan kakaópor
  • 1/2 teáskanál só
  • 1 dl almalé
  • 4 evőkanál méz (vegán változatban agavészirup)
  • 2 evőkanál kókuszolaj

Elkészítés: A zabpelyhet és a többi száraz alapanyagot egy keverőtálba kimérjük, majd összekeverjük.

Az almalevet, a mézet és a kókuzzsírt egy kis edénybe tesszük, és összeolvasztjuk, és a magos keverékhez adjuk, jó alaposan összeforgatjuk.

Sütőpapírral bélelt tepsire terítjük, és 160 fokra előmelegített sütőben 30 percig sütjük, de közben 10 percenként egy falapáttal alaposan átkeverjük.

A sütőből kivéve hagyjuk teljesen kihűlni. Jól zárható üvegben hetekig is eláll, ha nem fogyna el pár nap alatt.

A tápiókagyöngy egy trópusi növény, a manióka – vagy más néven kasszáva – gyökeréből kinyert keményítő, amit használnak por és gyöngy alakban is. A gyöngyöket sodorják, és megfőzve nagyon érdekes, kicsit ruganyos, gumis hatású, krémes állagot kap. Nagyobb szuperekben és hiperekben, bioboltokban vagy ázsiai üzletekben beszerezhető, nagyon kiadós és szapora gluténmentes alapanyag. Semleges ízű, de mindent szívesen magába szív, így jól fűszerezhető, tejjel vagy növényi tejjel pedig egyszerűen és gyorsan krémes, kicsit kocsonyás pudinggá főzhető.

Melegen vagy langyosan reggelinek is ideális, kihűtve pedig desszertként is tökéletes, a tejberizshez hasonló pohárkrém. Mindenféle gyümölcs jól illik hozzá, és az édességekhez használatos fűszerek bármelyike is bevethető a puding megbolondítására. A legklasszikusabb a vanília és a fahéj, de egy kis gyömbérrel, kakaóval is nagyon finom, vagy még különlegesebbé tehetjük egy kis tört kardamommaggal, ahogy az alábbi receptben is.

Tápiókapuding kardamommal

Hozzávalók:

  • 1,5 dl tápiókagyöngy
  • 3 dl sűrű kókusztej + 3 dl víz vagy 6 dl tej vagy növényi tej
  • 3 evőkanál méz (vagy ízlés szerint más édesítő)
  • 3 szem kardamom
  • gyümölcs ízlés szerint

Elkészítés: A tápiókagyöngyöt egy kis lábasba kimérjük, ráöntjük a vizet vagy a tej felét, és 10 percet állni hagyjuk, amíg felszívja a folyadékot.

Közben a kardamom hüvelyét kés fokával megroppantjuk, majd kiszedegetjük a magokat, és mozsárban megtörjük.

A kókusztejet vagy a maradék tejet a tápiókára öntjük, hozzáadjuk a kardamomot, és gyenge tűzön kevergetve főzni kezdjük. Gyorsan elkészül, látni fogjuk, ahogy kocsonyásodnak és áttetszővé válnak a gyöngyök. Ha szükséges, kevés vizet vagy tejet adhatunk még hozzá. A tűzről lehúzva elkeverjük benne a mézet vagy a választott édesítőt.

Poharakba kanalazzuk a pudingot, és hűlni hagyjuk. Langyosan vagy hidegen kínáljuk, a tetejét ízlés szerint megszórva gyümölccsel.

Ráérős reggelinek vagy kényeztető uzsonnának is tökéletes ez a pufók kis palacsinta, pár perc alatt összeállítható a tésztája, ami a mi vékony palacsintánktól annyiban tér el, hogy sűrűbb és sütőport is tartalmaz, illetve ha szeretnénk nagyon puha és lágy tésztát, akkor érdemes bele egy kis olvasztott vajat is tenni. Így a sütésnél már extra zsiradékra sincs szükség, elég kikenni az olvasztott vaj tálkájában maradó pici zsiradékkal a forró serpenyőt.

Önmagában is nagyon finom, de ha egy maréknyi csokicseppel vagy aprított csokival felturbózzuk a tésztát, különlegesen finom lesz a sülés közben megolvadó csokoládétól, és akár uzsonának, gyerekbulin is bőven megállja a helyét egy kistejszínhabbal vagy csokiöntettel.

Nagyon puha amerikai palacsinta csokisan

Hozzávalók:

  • 25 dkg liszt
  • 3 dkg cukor
  • 6 g sütőpor
  • csipet só
  • 3 tojás
  • 3 dl tej
  • 3 dkg olvasztott vaj
  • maréknyi csokicsepp vagy aprított csokoládé

Elkészítés: A lisztet, a a sütőport, a cukrot és egy csipetnyi sót egy tálba tesszük, összekeverjük, a közepébe egy kis lyukat formázunk, beleütjük az egyik tojást, és kézi habverővel elkezdjük összekeverni, majd a második tojással is folytatjuk a keverét, majd a harmadikat is hozzáadjuk. A tejet is apránként hozzáadjuk, folyamatos keverés mellett, hogy ne legyen csomós a tészta, végül az olvasztott vajat és a csokicseppeket is hozzákeverjük, amíg szép sima tésztát kapunk.

Egy serpenyőt szárazon felmelegítünk, majd szilikonos ecsettel a maradék vajjal kikenjük, de csak épp annyi kell, amennyi az olvasztott vajból az edényben maradt, majd fél merőkanálnyi adagokat a serpenyőbe öntünk, és amikor kis buborékok, lyukacskák kezdenek megjelenni a felületén, akkor spatulával megfordítjuk, és a másik felüket is 2-3 perc alatt megsütjük.

Azon melegében tálaljuk, reggelire dzsemmel vagy gyümölccsel, mézzel vagy juharsziruppal, uzsonnára tejszínhabbal, extra csokival kínálhatjuk.

A zabpehely szuper alapanyag, nagyon sokoldalúan használható, a finomabb szemű pillanatok alatt megfő vagy megszívja magát folyadékkal, attól függően, mire használjuk. A zabkásához egy kis folyadékkal – tejjel vagy növényi tejjel – összefőzzük, és gyakorlatilag bármivel ízesíthetjük a kellemesen krémes, picit édeskés alapot.

A csokis változatba természetesen kakaó kerül, mégpedig jóféle holland, cukrozatlan kakaópor, az édesítésről és a még krémesebb kásáról pedig pépesített banán gondoskodik. Aki ennél is édesebben szeretné, az egy kis mézzel vagy tetszés szerinti ízesítővel még felturbózhatja, de az érett banán elvileg elég, sőt egy fél banán is, a maradék mehet a tetejére díszítésnek vagy feltétnek. Kerülhet bele ízlés szerint némi fűszer is, fahéj, gyömbér, kardamom, ki mivel szereti, de az alaprecept is tökéletes.

A tetejét megszórhatjuk egy kis ropogóssal, hogy még finomabb és izgalmasabb legyen, ez lehet mogyoró, mandula vagy dió, akár chiamag vagy szezám, de a friss gyümölcsök is jól illenek hozzá.

Csokis-banános zabkása

Hozzávalók 1 adaghoz:

  • 5 dkg finomabb szemű zabpehely
  • 2,5 dl tej vagy gabonatej, kókusztej, mandulatej
  • 1,5 evőkanál holland kakaópor
  • 1 banán
  • 2 evőkanál durvára vágott mogyoró

Elkészítés: A zabpelyhet és a kakaóport egy kisebb edénybe öntjük, felöntjük a tej felével, és melegíteni kezdjük, majd amikor kezdi beszívni a folyadékot, hozzáadjuk a maradék tejet is.

Közben a banánt megfelezzük, az egyik felét villával alaposan összetörjük, ez fogja krémesíteni és édesíteni a kását, a másik felét pedig felkarikázzuk.

A tűzről levéve a banánpépet a zabkásához keverjük, tálba öntjük, a tetejére rakjuk a banánkarikát, és meghintjük a mogyoróval. Azon melegében vagy akár langyosan elkanalazzuk.

A palacsinta minden változatban örök és megunhatatlan kedvenc, egy napot pedig palacsintával indítani – vagy akár lezárni, mert vacsorára is tökéletes – biztosan az egész családban sikert arat, és annyira laktat, hogy akár estebédig is kitart, mint ez a ropogós baconnal készült változat. A tészta gyorsan és egyszerűen kikeverhető és süthető, és a trükk, hogy nem olajjal vagy vajjal sül a tészta, hanem a baconből kisült zsiradékkal, amitől az egész palacsinta kellemesen füstös és ízletes lesz.

A kisült zsírra teljes egészében nem lesz szükség, de ne öntsük ki, hanem tegyük a hűtőbe, és használjuk olaj helyett például zöldségek párolásához – így egy kis extra illatot és aromát adva az ételnek…

Sós pufi palacsinta ropogós baconnel

Hozzávalók:

  • 15 dkg liszt
  • 1 teáskanál sütőpor
  • 1 kávéskanál szódabikarbóna
  • 1 teáskanál só
  • 15 dkg joghurt
  • 2 tojás
  • 2 evőkanál olvasztott vaj
  • 8 szelet bacon

Elkészítés: A lisztet, a sütőport, a szódabikarbónát és a sót egy tálban összekeverjük. Egy másik tálba felütjük a tojásokat, felverjük, hozzáadjuk az olvasztott vajat és a joghurtot is, elkeverjük, majd a kettőt összeöntjük, simára keverjük

A baconszeleteket egy száraz, forró tepsiben ropogósra sütjük mindkét oldalukon, majd egy tányérra kitesszük, a zsiradékot pedig egy teáskanálnyit kivéve egy tálkába kiöntjük. A tésztamasszából 2 evőkanálnyi adagokat teszönk a serpenyőbe, a kanál hátával körré formázzuk, és kb. 2 perc alatt megsütjük, majd egy lapáttal megfordítjuk, és még 2 percig sütjük. A maradék tésztához mindig egy kevéske zsiradékot adunk a serpenyőbe, és ugyanígy sütjük meg a többi palacsintát is.

A kisült palacsintákat a baconnel tálaljuk, ízlés szerint egy kis salátát – rukkolát vagy mást – és paradicsomot kínálhatunk mellé.

A gazdag húsos szendvics eredetét nehéz pontosan felfejteni, de nem mai találmány: valamikor az 1800-as évek végén született Floridában, és az oda betelepülő kubai vendégmunkások kedvenceiből készült. Annyira tökéletes, hogy hamar elképesztően népszerűvé vált, és a kubai név rajta ragadt, sőt ma már ikonikus ételnek számít a Cubano Sandwich. Tipikus street food fogás, ami gyorsan összeállítható és frissen tálalható, viszont az előkészítése elég pepecselős, mert a benne rejlő finom és szaftos hús hosszú pácolást és sütést igényel.

Mindenképpen érdemes otthon is kipróbálni, a legjobb úgy elkészíteni, hogy a pácolt húsból egy nagyobb adagot sütünk, és maradékból másnap elkészítjük ezeket a húsimádó szendvicseket, amikhez a kenyér – elsősorban bagett – mellett sonka, érett sajt, mustár és csemege uborka dukál, sőt néha még szalámi is kerül bele, a szendvics mellé pedig sült krumpli vagy csipsz is dukál, mint a hamburgerhez

Az szendvics lelke a pácolt és sült sertéshús, mégpedig kubai módra, citrusos-zöldfűszeres ízesítéssel, omlósra sütve. Ehhez 1,5 kg sertéshúshoz 1 narancs és 1 lime héját lereszeljük, levét kinyomjuk. Hozzáadunk 4 evőkanál olívaolajat, 4 gerezd zúzott fokhagymát, 1 kis csokor finomra vágott friss koriandert, 1 evőkanál mustárt, sót és borsot, elkeverjük, majd a húsra üntjük, és lefedve 8-10 vagy akár 12 órára hűtőbe tesszük. Tepsibe tesszük  a páccal együtt, fóliával lefedve 1,5 órát sütjük 180 fokon, majd fólia nélkül, a pecsenyelével meglocsolva még 30 percet. Isteni finom szeletelve, vajas krumplipürével, párolt zöldséggel vagy valamilyen citrusos salátával, másnap pedig a maradékból elkészíthetjük a kubai szendvicset.

Cubano Sandwich – kubai szendvics

Hozzávalók:

  • 1 nagy bagett
  • 4 szelet emmentáli sajt
  • 4 csemege uborka
  • 8 szelet sonka (főtt fajta, nem szárított)
  • 4 teáskanál édesebb mustár
  • 25-30 dkg kubai páccal sült hús – ahogy fent olvasható
  • ízlés szerint kevés vaj

Elkészítés: A bagett végeit levágjuk, 4 egyenlő részre vágjuk, ezeket félbevágjuk. A bagettaljakra tesszük a félbehajtott sajtszeleteket, erre jön a sült hús, majd a sonka, a hosszában vékonyan felszeletelt csemege uborkát. A bagett-tetőket megkenjük a mustárral, és lefedjük vele a szendvicseket.

Így is tökéletes, de ha meleg ételre vágyunk, akkor a tetejüket megkenjük lágy vajjal, és kontaktgrillben pár perc alatt megsütjük, hogy a sajt olvadós, a bagett pedig ropogós, az egész pedig jó forró legyen. Ízlés szerint salátával vagy csipsszel, sült krumplival is kínálhatjuk.

A japánok híresen precízek mindenben, így nem csoda, hogy tojásos fogásuk, a tamagoyaki is szintet lép a mi hagyományos, legfeljebb félbehajtott omlettünkkel szemben. A rizsliszttel, szójaszósszal és egy kevéske porcukorral felvert tojásokat vékony rétegben sütik, folyamatosan göngyölve sülés közben, hagyományosan két evőpálcával tekerve fel a vékony tojáslepényt, de mi nyugodtan használhatunk lapátot – ezzel sokkal könnyebb dolgunk lesz.

Némi gyakorlatra és ügyességre van szükség ahhoz, hogy szép tekercseket kapjunk, de mindenképpen érdemes megpróbálni mindenkinek, aki rajong a tojásos ételekért. Itt sajttal és petrezselyemmel meghintve készült, de akár párolt zöldséggel, vékonyra szelt sonkával vagy lazaccal is tovább gazdagítható.

Sajtos omlett japán módra

Hozzávalók:

  • 4 tojás
  • 2 evőkanál rizsliszt
  • 10 dkg reszelt sajt
  • 1 nagy csokor petrezselyem
  • 1 evőkanál szójaszósz
  • 1 teáskanál porcukor
  • kevés olaj
  • só, bors

Elkészítése: A petrezselymet finomra vágjuk. A tojásokat felverjük, hozzáadjuk a rizslisztet, a szójaszószt és a porcukrot, sózzuk, borsozzuk, tovább verjük enyhén habosra.

Egy serpenyőt kikenünk olajjal, felforrósítjuk, beleöntjük a tojás harmadát, megszórjuk sajttal és petrezselyemmel. Amikor kezd sülni, és már alá tudunk nyúlni, akkor egy spatulával felhajtjuk, és óvatosan elkezdjük feltekerni. A szabadon lévő helyre tojást öntünk, megszórjuk sajttal és petrezselyemmel, és amint sül, ismét felhajtjuk, majd a maradék tojást is a serpenyőbe öntjük, amit a maradék sajttal és petrezselyemmel megszórunk. Ha ez is megsült, akkor teljesen feltekerjük – nem is olyan könnyű, majd tányérra ügyeskedjük, és csigákra vágva tálaljuk.

Egy közösen elköltött kényelmes reggeli lehet akár ünnep is, ha egy kis pluszt viszünk bele. Ham&eggs – vagyis sonkás tojás – valószínűleg sokunknál készül, de még ebből az igazán egyszerű reggeliből is válhat szerelmes vallomás.

Olvasónk, Éva, aki hosszú idő óta él együtt férjével szerelemben és boldogságban, szív alakú tojásreggelivel lepte meg párját. Megosztotta velünk, így mi megmutatjuk, milyen mutatós, és azt is, hogyan készült.

Sonkás tojás szerelmes reggelinek

Hozzávalók:

  • 4-6 szelet sonka
  • 3 tojás
  • kevés kókuszzsír
  • 2 marék saláta
  • maréknyi koktélparadicsom
  • péksütemény a tálaláshoz

Elkészítés: Egy serpenyőben kevés kókuszzsírt forrósítunk, és megsütjük rajta a sonkát, majd tányérra szedjük, félretesszük. A zsiradékot átöntjük egy szív alakú szilikonos formába.

3 tojást szétválasztunk, mindkettőt külön-külön villával, sóval felverjük. Először a fehérjét öntjük a formába, majd ebben elhelyezünk 2 szív alakú kiszúró fém formát. Ezekbe csurgatjuk a sóval felvert tojássárgákat.

180 fokra felmelegített sütőben készre sütjük.

Egy nagyobb tányéron elosztjuk a salátát és a félbevágott koktélparadicsomokat, ráfektetjük a sült sonkát, majd a közepére tesszük a tojást. Péksüteménnyel tálaljuk.

Forrás: Bodnár Éva

A receptet és a fotót Bodnár Éva küldte. Köszönjük!

Én sokáig nem szerettem a zabkását az állaga miatt, de aztán Svédországban láttam egy jó trükköt a fogyasztására, és azóta én is rabja vagyok. Ott a kész zabkása mellé öntenek egy kis hideg tejet is, tehát kvázi úgy eszik, mint mi itthon a müzliket vagy a gabonapelyhet. Így a két textúra és a hideg-meleg találkozása sokkal érdekesebbé teszi a zabkását (lehet, hogy csak nálam?), illetve még több folyadékot tudnak bevinni ezáltal. A svédek ráadásul gyakran esznek sajttal vagy tojással megpakolt magkenyeret a zabkása mellé – télen a hidegben kell is az üzemanyag.

Náluk ettem először mindenmentes zabkását is. Mivel sok glutén- és/vagy laktózérzékeny diák lakott a kollégiumban, egyszerűbb volt mindenmentesen készíteni a kását. Az eredmény pedig ugyanolyan finom volt.

Forrás: Zita

Még jobban gluténmentes

A zab rengeteg hasznos tulajdonsággal bír, külön cikket lehetne rászánni áldásos hatásainak felsorolására. Szerencsére már itthon is lehet kapni garantáltan gluténmentes zabot, amit elvileg gluténérzékenyek is ehetnek – a mindenmentes zabkása is ebből készül nálunk –, de van, aki ezt sem tudja fogyasztani. Nekik sem kell csüggedniük, mert több alternatívája is van a zabnak, a legkönnyebb szerintem hajdinapehellyel helyettesíteni.

Ha nem ehetsz zabot, akkor kövesd a receptben leírtakat ugyanúgy, csak cseréld ki a zabot hajdinára (az arányok és a főzési idő ugyanaz). Kölesből, amarántból, quinoából és valószínűleg minden álgabonából lehet még kását főzni, csak az egy kicsit több időt vesz igénybe.

A recept

Nagyon gyorsan megvan, reggelente az ágyból kiszállva csak összeöntöm a hozzávalókat, hagyom kicsit állni, és miközben felöltözök és összekészülök, már félig kész is van, csak alá kell rottyantani egyszer. Tökéletes reggeli még a rohanós napokon is. Ízesíteni gyakorlatilag bármivel lehet: magokkal, gyümölccsel, lekvárral, kakaóval, fahéjjal, csokiöntettel, magvajjal – ami éppen jólesik.

Két adag zabkásához 100 gramm gluténmentes zabot használok, ami 56 gramm lassan felszívódó szénhidrátot tartalmaz. A többi hozzávaló a 160 grammos inzulinrezisztancia diétában nem számolós, tehát egy adag mindenmentes zabkásában 28 gramm szénhidrát van.

Mindenmentes zabkása

Hozzávalók:

  • 10 dkg gluténmentes zabpehely (vagy hajdinapehely, ha nem ehetsz zabot)
  • 2 dl víz
  • 2 dl mandulatej
  • csipet só
  • csipet fahéj

Elkészítés: A hozzávalókat egy fazékba öntjük, jól összekeverjük és felforraljuk. Ha forrni kezd, folyamatos kevergetés mellett (nagyjából 2 perc alatt) pépes állagúra főzzük.

Melegen tálaljuk. Tetszés szerint adhatunk hozzá tejet, gyümölcsöt, magokat, édesítőszert, kakaót, fahéjat, ki mivel szereti.

Forrás: Zita

A klasszikus melegszendvicsek és toastok mellett érdemes néha frissíteni a szendvicsrepertoárt. A bruschetta lehet hideg, de éppen meleg is, ha az évszak vagy az idő úgy kívánja, így pedig már rokonítható a melegszendvicshez is.

A legegyszerűbb változata, amikor a megpirított kenyérszeletkét még forrón bedörzsölik fokhagymával, kis olívaolajjal meglocsolják, és már kész is. Van, amikor érett paradicsommal is átdörzsölik, vagy nagyon apróra vágva kerül az aromás paradicsom a pirítós tetejére némi bazsalikom kíséretében. Egyszerűsége ellenére csodásan finom, ez a változat talán a legismertebb.

Szinte bármi kerülhet a pirított kenyérkék tetejére: sült zöldségek, pácolt gomba, érlelt sonka, aszalt paradicsom vagy olajban érlelt articsóka. Az egyik legfinomabb – és mindenféle előzetes rákészülés nélkül elkészíthető – változat a fűszeres pirított gombával megpakolt bruschetta, ami akár könnyű vacsora is lehet egy kis salátával tálalva.

Gombás bruschetta

Hozzávalók:

  • 1 bagett
  • 30 dkg apróbb csiperkegomba
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 1 evőkanál vaj
  • 2 evőkanál olívaolaj
  • 1/2 citrom leve
  • 1 kávéskanál római kömény
  • 2-3 ág kakukkfű
  • só, bors
  • parmezán ízlés szerint

Elkészítés: A gombát megtisztítjuk, félbevágjuk. A vajat egy serpenyőben felolvasztjuk, rádobjuk a római köményt, a kakukkfüvet és a gombát, időnként megkeverve pirítani kezdjük. Viszonylag sok levet ereszt, ezt elfőzzük, közben pirulgat a gomba. Végül meglocsoljuk citromlével, sózzuk és borsozzuk, lehúzzuk a tűzről.

A bagettet felszeleteljük, a kenyérszeleteket egy sütőlapra tesszük, megcsepegtetjük olívaolajjal, és grill fokozaton 5-6 percre betoljuk a 180 fokos sütőbe. Ha megpirultak a kenyérkék, kivesszük, és még melegen lelkiismeretesen bedörzsöljük a fokhagymával, majd a tetejükre kanalazzuk a sült gombát.

Azonnal tálaljuk, ízlés szerint egy kis parmezánt is reszelhetünk a tetejükre.

Tipp: Nagyon finom és kissé tartalmasabb úgy is, hogy a gomba alá 1-1 kanál ricottát teszünk!

Míg nálunk inkább sós ételként ismert a bundás kenyér, addig sok helyen az édes változat az elterjedt. A franciáknál is édes a pain perdu, az elveszett kenyér, amit az amerikaiak már csak french toastként emlegetnek és készítenek, szintén cukrosan, de a portugálok is édesen szeretik, és több formában is készítik. A rabanada nevű bundás kenyerük sűrített tejjel készül, amit még ropogós fahéjas kristálycukorban is megforgatnak, a fatia dourada, vagyis az aranyszelet sokkal lágyabb, citromhéjas-fahéjas tejjel, tojással készül.

Ez a változat akkor a legfinomabb, ha jó szikkadt kenyeret használunk, így igazán meg tudja szívni magát a tészta az édes tejjel, és olyan finomra sül, mintha valamilyen sütemény lenne. Ha hirtelen felindulásból sütnénk, és nincs szikkadt kenyerünk, akkor mindenképpen érdemes egy kicsit kiszárítani a készítés előtt a sütőben…

Fatia dourada – portugál bundáskenyér édesen

Hozzávalók:

  • 1 bagett, 6 zsemle vagy 1 toastkenyér
  • 5 dl tej
  • 1 citrom reszelt héja
  • 1 kávéskanál őrölt fahéj
  • 3 evőkanál cukor
  • 4 tojás
  • 3-4 evőkanál vaj a sütéshez
  • cukor, porcukor vagy méz a tálaláshoz

Elkészítés: A kenyeret vagy zsemlét ujjnyi szeletekre vágjuk, és 1 napot hagyjuk szikkadni, vagy 150 fokos sütőben 10 percig szárítjuk.

A tejet egy forralóba öntjük, belereszeljük a citrom héját, hozzáadjuk a fahéjat és a cukrot, felforraljuk, majd egy tálba öntjük. Egy másik tálba felütjük a tojásokat. Egy harmadik tányérba konyhai papírtörlőt teszünk.

Egy serpenyőben fél evőkanálnyi vajat felolvasztunk, közben egy adag kenyérszeletet megmártunk a meleg tejben, majd a tojásban, és a serpenyőbe tesszük, és oldalanként 2-3 perc alatt megsütjük, majd a konyhai papírtörlővel bélelt tányérba tesszük. A maradék kenyérszeletekkel ugyanígy járunk el, a maradék vajat fokozatosan felhasználva a sütéshez.

Azon melegében tálaljuk, ízlés szerint cukorral, porcukorral meghintve, vagy mézzel meglocsolva.

Forrás: Canva