Írd be, mit keresel:

Nagyon sajtos, illatos, roppanós, hosszan friss ez a sós keksz, aminek a tésztája már önmagában is tökéletes, akár magában megsütve is remek, de még izgalmasabbá és ellenállhatatlanabbá tehető, ha finom magokkal – vagy akár reszelt sajttal – megszórjuk. A magoktól ráadásul mutatós is lesz, sütés közben kellemesen pörkölt aromát kapnak – szó szerint mennyei!

A gyorsan összeállított tésztát mindenképpen érdemes fél órát pihentetni a hűtőben, mert ettől lesz igazán omlós a tészta. Ízlés szerint süthetünk belőle rudakat, köröket, virágokat, tetszőleges formákat – a sütési idő változhat a méretek és formák arányában, erre érdemes figyelni, nehogy túlsüljenek az isteni kis kekszek!

Sajtos keksz sokféle maggal

Hozzávalók:

  • 15 dkg liszt
  • 5 dkg kukoricakeményítő
  • 1 kávéskanál sütőpor
  • 1 teáskanál só
  • 10 dkg vaj
  • 20 dkg trappista sajt
  • 3 evőkanál hideg víz
  • 1 tojás a tetejére
  • napraforgómag, lenmag, egész mák, mogyoró a tetejére

Elkészítés: A lisztet, a kukoricakeményítőt, a sót és a sütőport egy keverőtálba tesszük, összekeverjük, hozzáreszeljük a vajat, gyors mozdulatokkal morzsásra dolgozzuk, majd hozzáreszeljük a sajtot, 3 evőkanál hideg vizet öntünk hozzá, és tésztává összedolgozzuk. Bucivá formáljuk, és 30 percet hűtőben pihentetjük.

A tésztát lisztezett felületen jó vékonyra kinyújtjuk, közepes pogácsaszaggatóval vagy akár más formákkal kiszaggatjuk. A tetejüket felvert tojással lekenjük, majd egész mákba, lenmagba, napraforgómagba vagy őrölt sósmogyoróba mártjuk, és sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük.

160 fokos sütőbe toljuk, és légkeverés mellet kb. 10 perc alatt megsütjük.

Zseniálisan egyszerű és isteni finom ez a szokatlan módon, egyszerűen egy késes robotgépben összeállított sós aprósüti, aminek a tésztája illatos, omlós a benne lévő sok sajttól. Fontos, hogy zsírosabb, félkemény sajttal dolgozzunk, ez lehet trappista vagy gouda, de ízlés szerint gazdagíthatjuk karakteresebb emmentálival vagy cheddarral is, de akár meg is bolondíthatjuk egy kevés füstölt sajttal, de az előző fajtákat akár kombinálhatjuk is.

A tésztába nem kell tojás, a reszelt sajt és a vaj kellően összetartja, ha viszont a tetejére szeretnénk szórni egy kis ropogós magot, nem árt megkenni tojássárgával vagy egy elhabart egész tojással, így rátapad s megmarad rajta a mag, ami lehet szezám-, len-, napraforgó-, de akár durvára vágott tökmag is, sőt pár szem kömény vagy mák, vagy akár darabolt dió, mogyoró is – mindegyik jól áll ízben ehhez az abbahagyhatatlan sajtos kekszhez.

Gyors sajtos keksz

Hozzávalók:

  • 12,5 dkg liszt + a nyújtáshoz
  • 1 kávéskanál só
  • 1 kávéskanál szódabikarbóna
  • 1 kávéskanál pirospaprika
  • 7 dkg hideg vaj
  • 25 dkg reszelt trappista, gouda vagy cheddar sajt
  • 4 cl jeges víz

Valamint:

  • 1 tojássárga
  • kevés lenmag, szezámmag vagy kömény

Elkészítés: A lisztet, a sót, a szódabikarbónát és a pirospaprikát egy késes robotgépbe tesszük, hozzáadjuk a hideg, felkockázott vajat, és morzsásra összedolgoztatjuk. Hozzáadjuk a reszelt sajtot, és még 1 percig dolgoztatjuk, majd a jeges vizet is hozzáöntjük, és még fél percet dolgoztatjuk, amíg nagyjából összeáll a tészta.

Frissen tartó fóliára öntjük, picit összegyúrjuk, gombóccá formázzuk, majd kissé lenyomjuk, hogy egy korongot kapjuk, mert így majd könnyebben ki tudjuk nyújtani, és a fóliába becsomagolva 30 percet pihentetjük a hűtőben.

Lisztezett munkafelületen 3-4 mm vékonyra nyújtjuk, kiszaggatjuk, sütőpapírral bélelt tepsire rakosgatjuk. Lekenjük tojássárgával, megszórjuk ízlés szerint lenmaggal, szezmámmal vagy köménnyel, és 180 fokos sütőbe tolva, légkeverés mellett 10-12 perc alatt szép ananyszínűre sütjük, majd a sütőből kivéve hagyjuk kihűlni tálalás előtt.

A sós rágcsák tésztáját általában pihentetni kell, ennél a ropogós rúdnál viszont nem szükséges, így is nagyon finom, könnyű tészta az eredmény, köszönhetően a joghurtnak, ráadásul a benne lévő zsiradék, a vaj is szobahőmérsékleten kerül bele, így nagyon könnyen és gyorsan összeállítható a tésztája.

Természetesen nem csak sajttal készíthetjük, bármilyen maggal meghinthető, lenmag, napraforgómag, tökmag is nagyon finom rá, de ízlés szerint kis pirospaprika vagy köménymag, akár morzsolt kakukkfű is kerülhet a tetejére, de akár ezek kombinációja is, minden változatban biztos sikerre számíthat ez a vendégvárónak is tökéletes falatka.

Szezámos-sajtos ropi

Hozzávalók:

  • 40 dkg liszt
  • 20 dkg lágy vaj
  • 3 dl joghurt
  • 1 teáskanál sütőpor
  • 1 teáskanál só

A tetejére:

  • 1 tojás
  • 15 dkg reszelt sajt
  • szezámmag

Elkészítés: A lisztet keverőtálba rakjuk, hozzáadjuk a sót és a sütőport, elkeverjük, majd a szobahőmérsékletű vajat is hozzáadjuk, elmorzsoljuk. A görög joghurtot is hozzáadjuk, és lágy, jól nyújtható tésztává összegyúrjuk.

Pihentetés nélkül lisztezett felületen vékony téglalappá nyújtjuk, lekenjük az elhabart tojással, megszórjuk a reszelt sajttal és a szezámmaggal, és pizzaszeletelő vagy egy éles kés segítségével felcsíkozzuk. Sütőpapírral fedett tepsire rakosgatjuk.

180 fokos sütőbe toljuk, és légkeverés mellett 13-15 perc alatt szép aranyszínűre sütjük.

Hogy mire kell figyelni? A megfelelő arányokra – ez a receptünkből kiderül –, a szoba-hőmérsékletű alapanyagokra, hogy szépen beinduljon a kelés. Ezenkívül friss élesztőre és türelemre van szükség, az idővel ugyanis nem érdemes spórolni: várjuk ki, míg langyos helyen megkel a tészta, ettől lesz könnyű és ellenállhatatlan a kelt tészta, esetünkben a fűszervajjal töltött kifli. Amíg kel a tészta, elkészíthetjük például a fűszervajat.

Forrás: Hámori Zsófia

A fűszervaj csudás alapanyag és ízesítő, pofonegyszerű elkészíteni, ezer módon variálhatjuk, és remekül feldobja a legegyszerűbb ételeket is. Egy-két teáskanálnyit összeforgathatunk párolt zöldséggel, tehetjük forró grillzöldségek, sült csirkemell vagy steak tetejére, de krémlevesbe szánt kenyérkockát is megpiríthatunk az aromás fűszervajon. Lehet készen is kapni fűszervajat, de pikk-pakk elkészül házilag, saját ízlésünk szerint fűszerezhetjük, érdemes rászánni 5 percet. Hűtőben hetekig, fagyasztóban akár több hónapig eltartható!

Így készül a fűszervaj

A szoba-hőmérsékletű vajat tetszőleges felaprított zöldfűszerrel – lehet petrezselyem, zsálya, snidling, rozmaring, kakukkfű, tárkony –, esetleg zúzott fokhagymával, frissen őrölt borssal, apróra vágott olívabogyóval vagy kapribogyóval egyszerűen összekeverjük, majd fóliára tesszük, hengerré formázzuk a fólia segítségével, és a hűtőbe tesszük dermedni. Bármikor vághatunk belőle 1-1 szeletkét, amikor csak szükségünk van rá!

Forrás: Hámori Zsófia

Kelt kifli fűszervajjal töltve

Hozzávalók:

  • 25 dkg liszt
  • 1,5 dl víz
  • 1 kávéskanál só
  • 1 evőkanál olívaolaj
  • 2 dkg élesztő

A fűszervajhoz:

  • 10 dkg szoba-hőmérsékletű vaj
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 5 dkg apróra vágott fekete olajbogyó

A tetejére:

  • 1 tojás
  • Maldon só vagy reszelt sajt

Elkészítés: A tésztához a lisztet kimérjük, elkeverjük benne a sót. A vízbe morzsoljuk az élesztőt, majd hozzáadjuk az olajat. A liszthez öntjük, elkeverjük egy kanállal, majd kiöntjük a konyhapultra/deszkára, sima tésztává gyúrjuk, ha szükséges, még kevés lisztet adhatunk hozzá. Konyharuhával letakarva hagyjuk 2 órát kelni.

A fűszervajhoz 10 dkg szoba-hőmérsékletű vajat, 2 gerezd zúzott fokhagymát és 5 dkg apróra vágott fekete olajbogyót összekeverünk, fólia segítségével hengerré formázzuk, becsomagoljuk, és fagyasztóba tesszük.

A megkelt tésztát kétfelé osztjuk, sodrófával kerek lappá nyújtjuk.

Forrás: Hámori Zsófia

Forrás: Hámori Zsófia

Egyforma háromszögekre/cikkekre vágjuk, mindegyik közepébe 1-1 mokkáskanálnyi fűszervajat teszünk, feltekerjük a szélesebb felétől a keskeny felé, majd kifli alakúra meghajlítjuk.

Forrás: Hámori Zsófia

Forrás: Hámori Zsófia

Forrás: Hámori Zsófia

Forrás: Hámori Zsófia

Forrás: Hámori Zsófia

Sütőpapírral bélelt tepsibe rakjuk, egymástól távol, mert még nőni fognak. Egy tojást felverünk, majd egy ecset segítségével megkenjük a kifliket. A tetejére Maldon sót (esetleg reszelt sajtot) szórunk.

Forrás: Hámori Zsófia

Forrás: Hámori Zsófia

180 fokos sütőben 15-20 perc alatt megsütjük. Vigyázat, isteni! 🙂

Forrás: Hámori Zsófia

A görögök nagyon kedvelik a rétestésztát, amit gyakran rétegeznek tepsibe mindenféle töltelékkel, vagy egyszemélyes kis falatkáknak töltenek meg sajtos, spenótos vagy húsos töltelékkel. A tiropitába egy tojásos-fetás krém kerül, gyakran reggelire vagy napközbeni snackként, előételként fogyasztják, de egy jó adag salátával könnyű vacsorának is tökéletes.

Az alábbi receptben aprított snidling kerül a töltelékbe, de a helyiek gyakran fűszerezik mentával vagy oregánóval, ezekkel is nagyon finom, érdemes variálni.

Tiropita – görög fetás batyu

Hozzávalók:

  • 25 dkg feta sajt
  • 8 dkg reszelt parmezán
  • 2 tojás
  • frissen őrölt bors
  • 2-3 evőkanál snidling finomra vágva
  • 10 dkg olvasztott vaj
  • 1 csomag leveles tészta

Elkészítés: A fetát egy tálba tesszük, hozzáadjuk a reszelt parmezánt, a tojásokat, borsot őrölünk hozzá, majd egy villával összetörjük és átkeverjük, a finomra vágott snidlinget is hozzáadjuk, elkeverjük.

A réteslapokat 5 centi széles csíkokra vágjuk, olvasztott vajjal lekenjük, egyik végükre evőkanálnyi sajtkrémet teszünk, és háromszögben behajtjuk, majd cikkcakkban végighajtogatjuk a tésztán, így háromszög alakú batyukat kapunk.

A csomagokat sütőpapírral fedett tepsibe tesszük, olvasztott vajjal lekenjük, és 200 fokos sütőben 20 perc alatt megsütjük.

Azon melegében tálaljuk, friss zöldsalátával vagy akár görög salátával tálalva.

Gyerekzsúrra, uzsonnára, baráti beszélgetés, borozáshoz, vendégvárónak és bármikorra jó ez a sajtos keksz, aminek már a látványa is mosolyt fakaszt, nem mellesleg nagyon finom. Sok sajt van a tésztában, tojás nélkül készül, ráadásul egy késes robotgépben összeállítható, gyúrás nélkül. Érdemes hozzá félkemény sajtot használni, jó a trappista vagy a füstölt sajt is, de készülhet goudával, cheddarral, emmmentálival is, vagy akár keverve, vegyesen.

A tésztába most egy egész kevés kurkuma és pirospaprika is került, egyrészt a szín, másrészt az illat miatt, de természetesen más fűszerekkel, morzsolt zöldfűszerekkel is kipróbálható.

Nagyon sajtos keksz

Hozzávalók:

  • 15 dkg liszt
  • 7 dkg hideg vaj
  • 1 kávéskanál kurkuma
  • 1 kávéskanál pirospaprika
  • 1 teáskanál só
  • 25 dkg reszelt sajt
  • 2 evőkanál hideg víz

Elkészítés: A lisztet, a sót, a kurkumát és a pirospaprikát késes robotgépbe tesszük, hozzáadjuk a felkockázott hideg vajat, és morzsásra összemixeljük. Hozzáadunk 20 dkg reszelt sajtot, és ezzel is összemixeljük, majd a vizet is hozzáadva kb. fél perc alatt tésztává összedolgoztatjuk, frissentartó fóliába csomagoljuk, és 30 percet pihentetjük a tésztát a hűtőben.

Lisztezett munkafelületen kinyújtjuk a tésztát 4-5 mm vékonyra, és ízlés szerinti kiszúróval kiszaggatjuk, vagy késsel háromszögere vágjuk, és a háromszögekből kis köröket szúrunk ki vastagabb szívószállal, mintha sajtszeletek lennének. A maradék tésztát összegyúrjuk, újra kinyújtjuk, szaggatjuk…

A kekszeket sütőpapírral fedett tepsire rakosgatjuk, megszórjuk a maradék reszelt sajttal, és 180 fokos sütőbe tolva kb. 10-12 perc alatt megsütjük, majd kivéve a tepsiben hagyjuk kihűlni a ropogós kekszeket.

A muffin nemcsak édesen jó, sós változatban is nagyon praktikus, tökéletes uzsonnára, reggelire, de akár pogácsa helyett vendégvárónak is, sőt egy jó kis salátával könnyű vacsorának vagy munkaebédnek is ideális. A kukoricadarától nagyon jó állagú, pikk-pakk kikeverhető, még a robotgépet sem kell elővenni hozzá.

A tésztába most egy kis morzsolt feta és lepirított csiperkegomba került, de ízlés szerint mehet bele sonka, bacon, kolbász, csemege kukorica, apróra kockázott paprika vagy aszalt paradicsom, de gyakorlatilag végtelen a lehetőség, hogy mivel adjuk meg az ízvilágát ennek a szuperegyszerű sós muffinnak.

Kukoricás muffin gombával és fetával

Hozzávalók:

  • 2,5 dkg vaj + a formához
  • 15 dkg csiperkegomba
  • 15 dkg instant kukoricadara
  • 10 dkg liszt
  • 1 teáskanál sütőpor
  • 1 kávéskanál szódabikarbóna
  • 2,5 dl joghurt
  • 1 tojás
  • 10 dkg feta vagy krémfehér sajt
  • só, bors
  • 2 evőkanál szezámmag

Elkészítés: A gombát megtisztítjuk, vékonyan felszeleteljük, és egy serpenyőben a megolvasztott vajon megfonnyasztjuk, majd kissé megpirítjuk, félretesszük.

A tésztához a száraz alapanyagokat – a lisztet, a kukoricadarát, a sütőport és szódabikarbónát – egy keverőtálba tesszük, sózzuk, borsozzuk, elvegyítjük. Egy másik tálban a joghurtot és a tojást elkeverjük, majd a száraz alapanyagokhoz adjuk, elkeverjük. Hozzáadjuk a gombát a vajjal együtt, valamint belemorzsoljuk a fetát, és az egészet összeforgatjuk.

Egy muffintepsit kivajazunk – vagy papírkapszlikkal kibélelünk – elosztjuk bennük a tésztát, a tetejét meghintjük szezámmaggal, és 180 fokos sütőbe tolva, légkeverés mellett 25 perc alatt szép aranyszínűre sütjük.

A sütőből kivéve hagyjuk kicsit hűlni, majd langyosan vagy akár teljesen kihűtve kínáljuk.

Valószínűleg azzal mindenki egyetért, hogy az év vége mindenkinek sűrű, kapkodós és készülődős, és nem jut mindig mindenre annyi idő és figyelem, mint amennyit szeretnénk. Szerencsére félkész alapanyagokat is bevethetünk, így a készen kapható leveles tészta és a pesto szuper szolgálatot tehet, ha szeretnénk egy mutatós és finom, de pofonegyszerű finomsággal villantani.

A karácsonyfa formájú, bazsalikomos pestóval töltött leveles süti pikk-pakk megvan, ünnepi és kreatív, minden karácsonyi bulin sikert arat, de akár otthon is feltálalható előételként, ha valamilyen frappáns megoldásra van szükség. A leeső darabok sem vesznek kárba, és a pesto helyett más töltelékkel – krémsajttal, reszelt sajttal, tonhalkrémmel is szuper, a teteje pedig megszórható magokkal is, szezámmal, napraforgóbéllel, kidíszíthető apró kockára vágott kaliforniai paprikával, de akár félbevágott koktélparadicsommal is.

Pestós karácsonyfa-süti

Hozzávalók:

  • 2 csomag leveles tészta
  • 3-4 evőkanál pesto
  • 2-3 evőkanál reszelt parmezán
  • 1 tojás
  • fél kápia paprika vagy maréknyi koktélparadicsom

Elkészítés: Mindkét leveles tésztát kiterítjük, megkenjük a pestóval. Az egyiket meghintjük egyenletesen a reszelt parmezánnal, majd a másik leveles tésztát ráborítjuk. Finoman lenyomkodjuk, és egy nagy, hegyes háromszöget vágunk ki középen, alul törzset vágunk a fenyőnek. A lehulló darabokat felcsíkozzuk, megtekerjük, sütőpapírral fedett tepsire tesszük. A háromszöget két oldalon bevágjuk ujjnyi távolságra, a középső részt egyben hagyva, majd megcsavarjuk az „ágakat” maguk körül. Ezt is átemeljük egy tepsire, majd mindent lekenünk a villával elhabart tojással.

180 fokra előmelegített sütőbe toljuk, és 15-20 perc alatt légkeverés mellett megsütjük. A sütőből kivéve megszórjuk a kis kockákra vágott kápia paprikával – de félbevágott koktélparadicsommal is díszíthetjük. Melegen, langyosan, hidegen is finom!

Kívül ropogós, belül puha, reszelt sajt teszi ellenállhatatlanul illatossá, hidegen is finom, de frissen, melegen tényleg abbahagyhatatlan. Ha a tésztába egy kis friss zöldfűszert is csempészünk, akkor némi tejföllel tálalva magában is mesés, ami lehet petrezselyem, kakukkfű, bazsalikom, vagy mit itt, finomra vágott újhagyma.

Húsimádóknak egy kis aprított sonkával vagy baconnel is felturbózhatjuk, és attól függően, milyen reszelt sajtot használunk hozzá, a karaktere is jól változtatható. Teljesen jól passzol hozzá a reszelt trappista vagy pizzamozzarella, de egy kis parmezánnal vagy karakteresebb kéksajttal is megbolondíthatjuk…

Bögrés sajtos gofri

Hozzávalók:

  • 1 bögre (2,5 dl) tej
  • 2 tojás
  • 3 evőkanál olaj
  • 1,5 bögre liszt
  • 1 teáskanál sütőpor
  • 1 bögre reszelt sajt
  • 2 szál újhagyma finomra vágva
  • só, bors

Elkészítés: A nedves alapanyagokat – a tojást, a tejet és az olajat – egy tálban kézi habverővel elkeverjük. Hozzáadjuk a lisztet és a sütőport, sózzuk és borsozzuk, simára keverjük, hozzáadjuk a reszelt sajtot és az újhagymát, ezzel is átkeverjük.

Felforrósított gofri sütőbe adagoljuk a tésztát, és pár perc alatt szép pirosra sütjük.

Ízlés szerint tejföllel, reszelt sajttal tálaljuk, kínálhatunk mellé salátát vagy friss zöldséget is.

Gyors és nagyon egyszerű, kevés munkával és alapanyaggal készül, frissen sülve jó ropogós falatoznivaló, amit változatosan fűszerezve a végtelenségig variálhatunk. Valójában csak zabpehely, kevés szódabikarbóna, olaj és só kell hozzá, illetve egy kis víz, de nem kell hozzá se más zsiradék, se tojás.

Mivel önmagában elég semleges ízű, ezért érdemes római köménnyel, curryvel, csilivel vagy akár provence-i fűszerkeverékkel, rozmaringgal megbolondítani, illetve a tetejére is kerülhet mindenféle mag, aprított dió vagy mogyoró, de akár reszelt sajt is, mint a pogácsánál – ha nem fontos, hogy mindenmentes legyen…

Ropogós sós zabkeksz

Hozzávalók:

  • 30 dkg gm zabpehely (apróbb szemű)
  • 1 kávéskanál szódabikarbóna
  • 1 teáskanál őrölt római kömény
  • 1 teáskanál só
  • 1 evőkanál olívaolaj
  • 2 dl forró víz

Valamint:

  • 1 evőkanál szezámmag
  • 1 evőkanál lenmag
  • 1 evőkanál napraforgómag

Elkészítés: A zabpelyhet egy tálba kimérjük, hozzáadjuk a sót, a szódabikarbónát és az őröt római köményt, és szárazon alaposan összekeverjük, majd meglocsoljuk az olajjal és a forró vízzel. Összekeverjük, és addig pihentetjük, míg a zab felszívja az összes vizet, ekkor újra átkeverjük.

A szezámmagot, lenmagot és napraforgómagot egy tálkában összekeverjük. A masszából diónyi golyókat formázunk, meghempergetjük a magos keverékben, ellapítjuk, és sütőpapírral bélelt tepsibe rakosgatjuk.

200 fokos sütőbe toljuk, és kb. 10 perc alatt megsütjük. A sütőből kivéve még puhának tűnhet, de kihűlés után finom ropogós lesz.

A finom, napérlelte édes paradicsom a lágy mozzarellával és a friss, karakteres bazsalikommal lekörözhetetlen, és ha még kiegészítjük egy kis ropogósra sülő leveles tésztával, percek alatt összedobhatjuk az egyik legjobb nyári vacsorát vagy vendégváró falatkát.

Persze ez a szuperegyszerű minipite tekinthető csak alapnak, és még pakolhatunk rá akár többféle kiegészítőt is, kis hagymát, kockára vágott sonkát vagy bacont, vékonyra szelt gombát, kolbászt vagy húsos paprikát, bármelyik is legyen, mindből elég egész kevés, mégis mutatós és ellenállhatatlanul finom lesz.

Margherita minipiték

Hozzávalók:

  • 1 csomag leveles tészta
  • 2 nagyobb paradicsom
  • 1 golyó mozzarella
  • 1 gerezd fokhagyma
  • 1 kis fej hagyma
  • 2 evőkanál olívaolaj
  • 1 teáskanál morzsolt oregánó
  • só, bors
  • friss bazsalikom a tálaláshoz

Elkészítés: A sütőt előmelegítjük 200 fokra, közben a paradicsomokat félbe, majd szeletekre vágjuk, a hagymát megtiszítjuk és vékony cikkekre vágjuk. Egy tálba tesszük mindkettőt, sózzuk, borsozzuk, meglocsoljuk 2 evőkanál olívaolajjal, hozzáadjuk az oregánót és a zúzott fokhagymát, és egy kanállal óvatosan összeforgatjuk.

A leveles tésztát kiterítjük, kisebb négyzetekre vágjuk, sütőpapírral fedett tepsire rakosgatjuk. Mindegyikre teszünk a paradicsomos keverékből, majd egyenletesen rácsípkedjük a mozzarellát, és betoljuk a forró sütőbe kb. 20-25 percre, amíg szép aranypirosra és ropogósra sül.

A sütőből kivéve azonnal tálalhatjuk friss bazsalikomlevelekkel megszórva, ízlés és alkalom szerint salátát kínálhatunk mellé.

Bár spenót egész évben kapható fagyasztott változatban, és ma már szerencsére nem csak a pürésített, szétázott formában, hanem levelesen is, apróbb, jól porciózható adagokban, tavasszal legalább egyszer érdemes a friss spenóttal is ételt készíteni. Annyire friss, zöld, harsány, és ha tudjuk ellenőrizni, hogy nem homokos, földes, akkor mindenképpen érdemes a frisset választani.

Míg nálunk leginkább fokhagymával és tejszínnel készül a spenót, addig a görögök újhagymával, reszelt citromhéjjal és mentával készítik, elképesztően finom és aromás, nagyon üde és izgalmas, egy kis fetával – vagy a nem eredetvédett, de nagyon hasonló, sokkal pénztárcabarátabb krémfehér sajttal – pazar párost alkot, ami leveles tésztába töltve egyszerűen mennyei. Praktikus partifalatnak, de salátának főételként is igazán ideális és zseniális ízkombináció, süthetjük teekrcsnek, háromszögekre vágva vagy akár egy nagy pitének – minden módon sikert arat.

Spenótos-fetás tekercs

Hozzávalók:

  • 1 csomag leveles tészta
  • 1 tojás
  • 2 evőkanál szezámmag
  • A töltelékhez:
  • 4 szál újhagyma
  • 50 dkg spenót
  • 2 evőkanál vaj
  • 1 citrom reszelt héja
  • 1 teáskanál szárított menta
  • 20 dkg feta vagy krémfehér dajz
  • 1 tojás

Elkészítés: A spenótot alaposan megmossuk, a vastagabb szárrészeket letépkedjük, durvára összevágjuk. Az újhagymát megtisztítjuk, felkarikázzuk, és a felolvasztott vajon egy serpenyőben kicsit megfuttatjuk, majd a spenótot több részletben hozzáadjuk, időnként átforgatva hagyjuk összeesni, majd újabb adagot adunk hozzá, és pár perc alatt addig pároljuk, míg a saját levét elfővi. Enyhén sózzuk – a feta elég sós -, borsozzuk, ráreszeljük a citrom héját, meghintjük a mentával, és a tűzről levéve rámorzsoljuk a sajtot. Hagyjuk kicsit hűlni, majd hozzákeverünk 1 villával felvert tojást.

A leveles tésztát kiterítjük, széltében megfelezzük, majd fele-fele arányban elosztjk rajtuk középen a spenótos keberéket, a tészták széleit visszahajtjuk a töltelékre, óvatosan megfordítjuk, és egy sütőpapírral bélelt tepsire tesszük, lekenjük egy felvert tojással, megszórjuk szezámmaggal, és éles késsel 2 centis szeletekre vagy akár ízlés szerint háromszögelre vágjuk, egymástól kicsit távolabb húzzuk.

180 fokos sütőbe toljuk, és légkeverés mellett 25-30 perc alatt szép aranyszínűre sütjük.

Azon melegében tálaljuk friss salátával, de langyosan is nagyon finom borozgatáshoz, beszélgetős partikra.