A batata harra a kelet-mediterrán libanoni konyha egyik kedvence, szó szerint fűszeres krumplit jelent, abbahagyhatatlanul finom, a helyiek előételnek, snacknek is gyakran készítik mártogatósokkal, de köretnek is tökéletes. A ropogósra sült krumplit egy fokhagymás-citromos gezemicében átforgatják némi fűszerrel, majd serpenyőben még pár percet sütik, ettől új szintre lép a krumpli, ráadásul tényleg pofonegyszerű ez a kis plusz, és egyszerűen isteni lesz.
Vannak, akik olajban, mások sütőben sütik elő a krumplit, mindkettőnek van előnye és hátránya: ha forró olajban sütjük, gyorsabban megvan, de nehezebb és költségesebb lesz, ha sütőben, akkor kicsit lassabb, de egészségesebb és kiadósabb is, sőt finomabb is. Újkrumplival és a régi burgonyával is érdemes kipróbálni, a csípősséget pedig mindenki alakítsa saját ízlése szerint…

Hozzávalók:
Elkészítés: A krumplit alaposan megmossuk, vagy ha vastagabb a héja, meghámozzuk, 2-2,5 centis kockára vágjuk, és egy sütőpapírral fedett tepsibe öntjük. Sózzuk, borsozzuk, 2 evőkanál olívaolajjal meglocsoljuk, alaposan összeforgatjuk, majd szétterítjük úgy, hogy ne fedjék egymást, és 200 fokos sütőben légkeverés mellett 25-30 perc alatt megsütjük, közben egyszer átforgatjuk.
Közben a fokhagymát meghámozzuk, lereszeljük vagy fokhagymanyomón átpréseljük, a petrezselymet, koriandert finomra vágjuk, a citrom levét kifacsarjuk.
Ha kész a krumpli, akkor egy serpenyőben 2 evőkanál olajat felforrósítunk, hozzáadjuk a fokhagymát, a csilit vagy a cayenne-i borsot, a római köményt, a zöldfűszer felét és a citromlevet, majd rápakoljuk a sült krumplit, óvatosan összeforgatjuk és lepirítjuk, majd tálba tesszük, és a maradék zöldfűszerrel meghintve tálaljuk.

A curry fűszerkeveréknek rengeteg fajtája van, a bele kerülő fűszerek arányától függően a kellemesen csípőstől a lángolóan erősig változhat az ereje, amit leggyakrabban a színe is jelöl: a sárga a legenyhébb, ezt követi a zöld, a vörös pedig valósággal lángol. Érdemes kitapasztalni, kinek melyik válik be, illetve választhatunk a por és a paszta curryk között is.
Ebbe a csicseris currybe – bár a színe megtévesztő lehet – enyhébb sárga curry került, de mivel paradicsommal készült, a szósz színében átvette a vezetést a vörös, pedig még némi kurkuma is támogatta a sárga hatást. Emellett fűszerként egy kis fokhagyma és gyömbér gazdagítja az ízeit, valamint kókuszkrém lágyítja és selymesíti a zöldségragut.

Bármilyen zöldséggel készülhet, kinek mihez van kedve vagy épp mit talál otthon, ebbe csak újhagyma, cukkini és sárgarépa került, de így is nagyon tartalmas, kiadós, ízekben gazdag fogás lett még magában is, de rizzsel vagy lepénykenyérrel is tálalható, a lényeg, hogy a finom szaftja ne menjen kárba!
Hozzávalók:
Elkészítés: A friss zöldségeket megtisztítjuk, az újhagymát felékarikázzuk, a sárgarépát félbevágjuk, majd szeletekre, vagyis félkarikákra, a cukkinit negyedelve cikkekre vágjuk.
Az olajat egy wokban felhevítjük, majd a zöldségeket rajtuk 3-4 perc alatt megpirítjuk, meghintjük a fűszerekkel, majd hozzáadjuk a leszűrt csicseriborsót és a konzerv paradicsomot a levével együtt. A paradicsomos dobozt egy kis vízzel kiöblítjük, a raguhoz adjuk, kis cukrot, sót és borsot adunk hozzá, valamint fokhagymanyomón hozzápréseljük a megtisztított gyömbért és fokhagymát, és 15 percet lefedve főzzük takarékon.
Ezután a kókuszkrémet is hozzáadjuk, majd a tüzet elzárva, fedő alatt még 10 percet pihentetjük.
Párolt rizzsel vagy lepénykenyérrel, de akár friss hazai kenyérrel tálalva is szuper és egészséges, ízletes, gyors fogás.

Leginkább a falafelhez hasonlítható ez a mindenmentes kis fasírtgolyó, ami sütőben sül, majd fűszeres paradicsomszószban párolódik szaftosra és puhára. Állagra és ízre is hasonlít a húsgombócra, nagyon egyszerű és kiadós, tálalhatjuk spagettivel vagy párolt rizzsel, de akár magában is, a szaftot egy kis kenyérrel kitunkolva.
Hozzávalók:
A paradicsomszószhoz:
Elkészítés: A gombócokhoz a hagymát és a fokhagymát megtisztítjuk, felaprítjuk, majd egy késes robotgépben finomra vágjuk. Hozzáadjuk a leszűrt csicseriborsót, az olívaolajat, a sütőport, a római köményt és a kakukkfüvet, a citrom reszelt héját és fél citrom levét, sózzuk, borsozzuk, és elkezdjük összemixelni, annyi folyadékot adunk hozzá a csicseri levéből, hogy formázható masszát kapjunk.
A pépből diónyi gombócokat formázunk olajos kézzel, sütőpapírral fedett tepsire tesszük, és 180 fokos sütőben légkeverés mellett 25 perc alatt megsütjük.
Közben a paradicsomszószhoz a hagymát és a fokhagymát finomra vágjuk, az olívaolajon megdinszteljük. Hozzáadjuk a botmixerrel pürésített hámozott paradicsomot a levével együtt, a cukrot, az oregánót és a fahéjat, felöntjük 1 dl vízzel, sózzuk, borsozzuk, és takarékon 10 percet főzzük, majd a csicseris gombócokat beletesszük, óvatosan összeforgatjuk, és fedő alatt 10 perc alatt készre főzzük.
A hamis húsgombócokat ízlés szerinti körettel tálaljuk.

A török és keleti büfék, hummuszbárok megjelenésével robbant be hozzánk a falafel, ez a közel-keleti gyökerekkel bíró fűszeres és ropogós golyó, amit leggyakrabban salátával és öntettel pitába pakolva kínálnak, a gyros vega változataként. A klasszikusan olajban sült, pépesített főtt csicseriborsóval készülő fasírtocskákat otthon is könnyen reprodukálhatjuk, ráadásul egészségesebben, sütőben sütve.
A falafelhez nem kell tojás, a leggyakrabban tahinivel, vagyis szezámkrémmel pépesítik és fogatják össze a csicseriborsót – ebben a változatban egy kis főtt krumpli is kerül bele, ami nem szokványos alapanyaga a falafelnek, de ezzel csökkenthető a tahini – vagy ennek hiányában mogyoróvaj – mennyisége, és nagyon jó állagot ad ennek az egészséges, vegán fasírtgolyónak.
Hozzávalók:
Elkészítés: A csicseriborsót leszűrjük, leöblítjük, és egy késes robotgépbe tesszük. Hozzáadjuk a felkockázott krumplit és a többi alapanyagot, elkezdjük összedolgozni, és pár evőkanál vizet adunk hozzá menet közben, hogy formázható állagú masszát kapjunk.
Félmaréknyi adagot veszünk a masszából, golyóvá formázzuk, majd kissé lelapítjuk, és sütőpapírral fedett tepsire rakosgatjuk, és 180 fokos sütőbe téve 25 perc alatt megsütjük, menet közben egyszer megforgatva, hogy mindkét oldalukon ropogósra süljenek a falafelek.
Ízlés szerint pitába téve vagy salátával, főzelék feltétjeként tálaljuk.

A ropogós kis vegán fasírtgolyó szendvicsben, salátával, mártogatóssal vagy akár főzelék feltétjeként is nagyon jól működik, sőt a kész golyókat le is fagyaszthatjuk, akár nyersen, akár sütve, pár perc alatt felfrissíthetőek a sütőben, vagy egy kis plusz sütési időt rászámolva frissen is megsüthetőek. A legjobb dolog pedig, hogy nem is kell olajban sütni, elég, ha csak olajos kézzel formázzuk a golyókat, majd egyszer átkenjük őket sülés közben – így jó ropogósak lesznek, de nem vesznek fel felesleges zsiradékot.
Mivel a csicseriborsó önmagában ugyancsak semleges ízű, ezért mindenképpen érdemes jó sok fűszert használni hozzá. Mivel tojás nem kell hozzá, az összetartó funkciót a szezámkrém és az olaj adja,de ha túl száraznak érezzük a masszát, nyugodtan adhatunk hozzá bátran – de apránként! – a csicseriborsó levéből, hogy kellően összeálljon, és könnyen formázható legyen a massza.

Hozzávalók:
Elkészítés: A fűszereket egy késes robotgépbe tesszük, és finomra őröljük. Hozzáadjuk a napraforgómagot, és apróra daráljuk. A csicseriborsót leszűrjük, a levét félretesszük, a csicserit a robotgépbe tesszük, Hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, a tahinit, a citromlevet és az olívaolajat, és addig pépesítjük, míg homogén masszát kapunk, ha szükséges, egy kis félretett levet adunk hozzá.
Keverőtálba tesszük, hozzáadjuk a finomra vágott petrezselymet, a szezám- és chiamagot, sózzuk, borsozzuk, ha szükséges, még néhány kanálnyi levet adunk hozzá, és alaposan összedolgozzuk.
A masszából olajos kézzel diónyi golyókat formázunk, és sütőpapírral bélelt tepsibe rakosgatjuk. 180 fokos sütőbe toljuk, és egyszer megforgatva, olajos ecsettel lekenve 30 perc alatt szép pirosra, ropogósra sütjük.
Ízlés szerint salátával, mártogatóssal vagy pitába töltve fogyasztjuk.

Egy csokis keksztől senki nem azt várja, hogy fehérjedús és rostokban gazdag legyen, de ha ezt is tudja, az a legeslegjobb hír! Külföldi oldalakon most nagyon tarol a csicseriborsóval készült csokis keksz, amihez egyszerű, konzerv, főtt változat az alap, teljesen növényi és mindenmentes, ráadásul omlós és ropogós, pofonegyszerű, így muszáj volt kipróbálni!
Hihetetlen, de működik, egyáltalán nem érezni a csicseriborsót, finoman vaníliás és csokis, bármilyen magvajjal készíthető, mandulavaj, mogyoróvaj, tahini is tökéletes hozzá, az édességéről pedig némi puha datolya gondoskodik. Ehhez érdemes az úgynevezett Medjool fajtát választani, ez igazán puha és szaftos, ezzel a legkönnyebb dolgozni, és ma már nemcsak speciális boltokban, de a kék-piros üzletlánc boltjaiban is beszerezhető elég jó áron, de ha nem áll ilyen a rendelkezésünkre, és szárazabb, aszalt datolyánk van csak, akkor azt érdemes fél órára meleg vízbe áztatni felhasználás előtt, ezzel is tökéletes lesz a csokidarabkás egészséges kekszünk.

Hozzávalók:
Elkészítés: A csicseriborsót leszűrjük, leöblítjük, hagyjuk lecsöpögni, majd késes robotgépbe tesszük a kimagozott datolyával, és több részletben pépesítjük, menet közben le-lekaparva az edény falára feltapadó részeket. Ezután hozzáadjuk a szódabikarbónát, a mandulavajat és a vaníliát, és tovább mixeljük, amíg homogén masszát kapunk. Ha nagyon nehezen menne, 1 evőkanálnyi vizet adhatunk hozzá.
A csokoládét apróra vágjuk, a masszába dolgozzuk kanállal, majd 20 percre a hűtőbe tesszük.
Ezután evőkanálnyi adagokat veszünk a masszából, golyóvá formázzuk, kicsit ellapítjuk, és sütőpapírral fedett tepsire rakosgatjuk.
175 fokos sütőbe toljuk, és légkeverés mellett kb. 20 perc alatt megsütjük, majd a sütőből kivéve 5 percet pihentetjük, majd rácsra téve hagyjuk kihűlni.

A pásztorpite az angolok egyik klasszikus és kedvenc fogása, aminek alsó rétege egy szaftos húsos ragu, amit vastag réteg burgonyapüré fed, nagyon laktató és házias, amolyan igazi családi étel, ami hűvösebb napokon kimondottan jólesik. Ennek vegán változa készült gazdag zöldséges raguval, amibe gomba és lencse is került, ami egyrészt fokozza az ízeket, nem mellesleg pedig növeli ennek az alakbarát, tápláló fogásnak a fehérjetartalmát is.
Aki nem ragaszkodik a csak növényi alapanyagokhoz, az megszórhatja reszelt sajttal is a tetejét, és természetesen használhat tehéntejet vagy tejszínt is az illatos sütőtökpüréhez, nem fogja elrontani…

Hozzávalók:
A zöldségraguhoz:
A sütőtökpüréhez:
Elkészítés: A sütőtököt megtisztítjuk, felkockázzuk, és sós, forró vízben puhára főzzük, majd leszűrjük, hagyjuk kicsit hűlni.
Közben a zöldségraguhoz a zöldségeket megtisztítjuk. A hagymát és a fokhagymát finomra vágjuk, a sárgarépát nagyobb lyukú reszelőn lereszeljük, a szárzellert vékonyan felkarikázzuk, a gombákat félbe, majd vékony szeletekre vágjuk. Egy nagyobb serpenyőben az olívaolajon megfonnyasztjuk a hagymát, majd rádobjuk a répát és a szárzellert, és pár percig kevergetve pároljuk, majd a gombát és a fokhagymát is hozzáadjuk. Sózzuk, borsozzuk, hozzáadjuk a római köményt és a paradicsomsűrítményt, 2-3 percet kevergetve pirítjuk, majd mehet bele a leszűrt lencse és kb. 1 dl víz, és fedő alatt 10 perc alatt összefőzzük.
A sütőtököt ízesítjük kevés fahéjjal és szerecsendióval, kevés tejet adunk hozzá, és krumplinyomóval selymesre, krémesre dolgozzuk.
A zöldségragut egy nagyobb vagy több kisebb sütőtálba tesszük, rákanalazzuk és elegyengetjük a sütőtökpürét, és 180 fokos sütőbe tolva, légkeverés mellett kb. 20 perc alatt összesütjük.

Kívül finoman ropogós, belül lágy, nagyon finom, ráadásul mindenmentes, vegán és fehérjedús, így egészséges és diétás étrendbe is könnyedén beilleszthető. Ha konzerv csicseriborsót használunk hozzá, akkor percek alatt összedobható a fasírt masszája egy késes robotgépben, ráadásul tényleg mindig minden van hozzá otthon, nem mellesleg akár le is fagyasztható, de sima hűtőben is 3-4 napot elvan, akár kisütve, akár a még nyers, bekevert massza.
A csicserifasírtban az is jó, hogy bármilyen ízvilágra hangolhatjuk: készíthetjük magyarosra, kis pirospaprikával és mustárral, de keletiesre is, curryvel, kurkumával, szinte bármi passzol hozzá. Most egy kis citrom, hagyma, fokhagyma, római kömény, bazsalikom és petrezselyem került bele, isteni finom így is, és tényleg pofonegyszerű.

Hozzávalók:
Elkészítés: A csicseriborsót leszűrjük, és egy késes robotgépbe tesszük. A hagymát és a fokhagymát megtisztítjuk, nagyjából összevágjuk a bazsalikommal vagy a petrezselyemmel együtt, és a csicserihez adjuk. Hozzáfacsarjuk a citromot, sózzuk, borsozzuk, hozzáadjuk az olajat és a római köményt, és elkezdjük összedolgozni, menet közben kevés vizet adhatunk hozzá, hogy formázható, nagyjából egyenletes masszává összeálljon.
A pépből kézzel korongokat formázunk, sütőpapírral fedett tepsire rakosgatjuk, és 180 fokos sütőbe tolva kb. 20 perc alatt megsütjük, félidőben megforgatva. Aki ropogósabban szereti, pár csepp olajon serpenyőben is megsütheti!
A csicserifasírtot fogyaszthatjuk salátával, tehetjük szendvicsbe, tökéletes főzelék feltétjeként is, de magában is nagyon finom mártogatósokkal.

Amióta cukormentesen és szinte teljesen vegán módon étkezünk, rengeteget kísérletezkedek egészségesebb desszertekkel, így nyugodtabb szívvel csemegézünk, és a kisfiam miatt sem aggódom, hogy túl sok édességet eszik. Mivel régebben a Twixet nagyon szerettem, ezt próbáltam cukormentesen elkészíteni, nem is az első alkalommal, de most lett a legközelebb ahhoz, amire emlékszem.

Forrás: Színek és virágok
Igaz, a csokis résszel annyira összekavarodtam, hogy akkor abban a pillanatban úgy gondoltam, még egyszer nem készítem el, de amikor megkóstoltam, gyorsan meggondoltam magam. 🙂 Én kakaóvajjal és kakaóporral készítettem a bevonatot, de használhattok hozzá nyugodtan magas kakaótartalmú étcsokoládét is!
Hozzávalók:
Az alsó fehér réteghez:
A felső barna réteghez:
Elkészítés: Az alsó réteghez az összes alapanyagot egy késes robotgépbe tesszük, és nagyon alaposan összedolgozzuk, majd a masszát sütőpapírral bélelt formába nyomkodjuk. A felső réteghez ugyanígy összemixeljük a magozott datolyát és a mogyoróvajat, a fehér alsó rétegre kanalazzuk, elegyengetjük, elsimítjuk, és hűtőbe tesszük 3-4 órára.

Forrás: Színek és virágok
A sütőpapír segítségével kiemeljük a formából, ujjnyi csíkokra vágjuk, és göz fölött megolvasztott étcsoki vagy kakaóvaj és kakaópor keverékében megmártjuk, sütőpapírra tesszük. Amikor kicsit megdermedtek, én még megcsorgattam a maradék csokival…

Forrás: Színek és virágok
A tésztasaláta tökéletes gyors és egyszerű hétköznapi fogásnak, de vihetjük piknikre, strandra, munkahelyre is, nem romlik gyorsan, összeállítás után jól lehűthető, így frissítő, egészséges fogást kapunk, ami köretként, de önmagában is megállja a helyét.
Most vegán változatban készült, méghozzá sütőben sült cukkinivel, padlizsánnal, húsos paprikával és paradicsommal, ha viszonylag apróbb kockákra vágjuk, akkor pikk-pakk elkészül, és míg sül, addig a tészta is kifőzhető. A saláta öntete ennél a receptnél a klasszikus olaj-borecet kombó, amit a zöldségek mellett illatosra és krémesre sülő fokhagyma bolondít meg, így nem erőteljes és „szagos”, csak eszméletlenül finom…

Hozzávalók:
Elkészítés: A zöldségeket megtisztítjuk, 1 centis kockákra vágjuk, kivéve a répát, amit vékonyabb félkarikákra, a fokhagymát a héjában hagyjuk, és az egészet egy sütőpapírral fedett tepsire terítjük. Sózzuk, borsozzuk, meghintjük a morzsolt oregánóval, meglocsoljuk 2 evőkanál olívaolajjal, és alaposan összeforgatjuk, majd 200 fokos sütőbe tolva, légkeverés mellett 15-18 perc alatt megsütjük.
Közben a tésztának vizet forralunk, sózzuk, majd a csomagoláson feltüntetett idő alatt megfőzzük, leszűrjük, tálba tesszük.
A sült zöldségek mellől a fokhagymát kivesszük, kinyomjuk a héjából, és egy tálkában kanállal összenyomkodjuk. Hozzáadunk 2 evőkanál olívaolajat, 2 evőkanál borecetet és 2 evőkanál vizet, és simára keverjük, majd a tésztára öntjük, összeforgatjuk. A zöldségeket is a tetejére tesszük, megszórjuk finomra vágott kaporral vagy petrezselyemmel, valamint szezámmaggal, és langyosan vagy jól behűtve tálaljuk, alaposan összeforgatva.

A zsenge és édes zöldborsó a nyár egyik legjobb csemegéje, még nyersen is isteni finom a hüvelyéből frissen kifejtve, igaz, egy kicsit pepecselős a friss borsó kifejtése, és nemis túl szapora, mert valljuk be, ilyenkor a fele eltűnik a szánkban menet közben, hiszen olyan friss és roppanós… Ráadásul tényleg csak akkor az igazi, ha jó zsenge, vagyis ha leszedés vagy megvásárlás után minél korábban felhasználjuk, mert az állás során a zöldborsó cukortartalma szép lassan – vagyis inkább elég gyorsan – keményítővé alakul, veszít az édességéből és keményebbé is válik. Ez a magyarázata annak, hogy a fagyasztott zöldborsó gyakran zsengébb és édesebb, mint a friss, hiszen ezeket villámgyorsan felhasználják és fagyasztják, megállítva ezzel a cukor-keményítő átalakulást.
A zöldsborsót – finomsága mellett – jótékony tulajdonságai miatt is érdemes szeretnünk és becsülnünk, mert
Ha szívesen barátkoznátok a borsóval ezek után, ez a szuper krémleves remek alap ehhez: isteni finom, selymes, lágy, melegen, langyosan, sőt jól behűtve is tökéletes, mindenmentes, vegán és diétás étrendbe is beilleszthető, lehetetlen nem szeretni!

Hozzávalók:
Elkészítés: A pórét, a krumplit és a fokhagymát megtisztítjuk, a krumplit felkockázzuk, a hagymákat vékonyra szeleteltjük. Egy lábasban felforrósítjuk az olívaolajat, rádobjuk a zöldségeket, sózzuk, és 3-4 percig kevergetve pároljuk, majd felöntjük a levessel és a kókusztejjel, és félig lefedve, közepes lángon kb. 10-12 percet főzzük, amíg a krumpli és a póré is megpuhul. Ekkor hozzáadjuk a borsót és a finomra vágott petrezselymet, borsozzuk, és forrástól számítva 4-5 percet főzzük, ha fagyasztottat használunk, akkor 6-7 perc szükséges, hogy megpuhuljon, de szép élénk színét még megőrizze.
A levest botmixerrel alaposan összeturmixoljuk, majd egy sűrű szitán átszűrjük, ha zavar a borsó héjának pici darabkái, de akár rusztikusan így is hagyhatjuk.
Tálalhatjuk melegen, langyosan, de akár jól behűtve is, kínálhatunk hozzá pirított kenyérkockát, bacont vagy mandulát, kesudiót, de akár (növényi) tejszínnel, joghurttal is gazdagíthatjuk.

Főtt bab és kukorica, paradicsom, avokádó és lilahagyma, gyakorlatilag csak ennyi kell ehhez a tartalmas, önálló fogásnak is beillő salátához, ami bár csak növényi alapanyagokból készül, mégis fehérjedús, köszönhetően a bab és az avokádó magas fehérjetartalmának. Színes, ízes, egyszerre ropogós és krémes, finoman csípős, édes és savanykás egyszerre, vegán és vegetáriánus étrendben önmagában is tökéletes, de húsevők köretként is ehetik egy kis sült csirkemell kísérőjeként.
Ha konzerv babbal és kukoricával készítjük, akkor tényleg villámgyorsan összedobható, bár szezonban érdemes friss csöves kukoricát használni hozzá, akár nagyobb adagban előző nap megfőzni, vacsorára nincs is jobb a zsenge főtt kukoricánál, majd a maradékot ehhez a salátához felhasználni, egyszerűen a csőről levágva.

Hozzávalók:
Elkészítés: Az olívaolajat egy salátástálba öntjük, hozzáfacsarjuk a citrom levét, sózzuk, borsozzuk, ízlés szerint őrölt csilit vagy Cayenne-borsot adunk hozzá, elkeverjük. A konzerveket leszűrjük, a tálba öntjük. A lilahagymát és az avokádót megtisztítjuk és felkockázzuk, ezt is a tálba tesszük, a paradicsomot ízlés szerit cikkekre vagy szeletekre vágjuk, a petrezselymet felaprítjuk, és a tökmaggal együtt a tálba tesszük, és alaposan összeforgatjuk.
Azonnal is tálalható, de jót tesz neki 10-15 perc, hogy kicsit összeérjenek az ízek.
