A fasírt egy igazi „mindig jó” étel. Lehet feltét főzelékhez, vendégváró falatka, hidegtál része, saláta kísérője, kerülhet zsemlébe, vihetjük kirándulásra, piknikre.
Lehet kicsi és nagy, töltött, egyben sült, attól függően, milyen alkalomra készül, mennyire szeretjük ropogósan vagy inkább omlósan. Gazdagítható reszelt zöldségekkel, morzsolt kukoricával, apróra vágott gombával, tölthető sajttal, kolbászfalatkával, sőt a húst teljesen elhagyhatjuk, és készíthetünk zöldségből vagy gabonafélékből, főtt és pépesített hüvelyesekből is fasírtot – a variációknak csak a képzelet szabhat határt.
Minden változtatás, finomítás és kísérletezés előtt azonban érdemes ismerni az alapreceptet. A fasírt vagy fasírozott darált sertéshúsból vagy sertés- és marhahúsból készül vegyesen, amiből fűszerekkel, tojással, beáztatott és kinyomkodott zsemlével vagy kenyérbéllel gyúrunk masszát. Ezután jön a formázás: golyókat vagy kissé lelapított pogácsákat formázunk, amiket zsemlemorzsába forgatunk. Süthetjük olajban vagy sütőben is, sőt egyben is hagyhatjuk, tehetünk bele főtt tojást. Igaz, ezt már Stefániának hívják, és nagyon mutatós szeletelve.
Fasírt (alaprecept)
Hozzávalók:
Elkészítés: A hagymát kis kockákra vágjuk, 1 evőkanál olajon megdinszteljük.
A zsemléket tejbe áztatjuk.
A darált húst sóval, borssal, pirospaprikával fűszerezzük, hozzáadjuk a dinsztelt hagymát, a tojásokat.
A beáztatott zsemléket kinyomkodjuk, és ezt is a húshoz adjuk.
Zúzott fokhagymát és aprított petrezselymet adunk hozzá, és alaposan összedolgozzuk.
Az összedolgozott masszából pogácsákat/golyókat formálunk, amiket zsemlemorzsába fogatunk.
Felforrósított olajban mindkét oldalukat aranybarnára sütjük.
Tálalhatjuk főzelék feltétjeként, de klasszikusan franciasalátával is.