Méltánytalanul mellőzött alapanyagunk a sárgaborsó, pedig a mostanában divatos vöröslencse alternatívájaként is jól használható. Egészséges, tápláló és olcsó, érdemes újra felfedezni!
Valószínűleg a menzák úgynevezett „betonfőzelékét” okolhatjuk a sárgaborsó népszerűtlenségéért. Felejtsük el egy pillanatra a masszív, vastag rántással készített nehéz ételt, és adjunk egy esélyt ennek a meglepően egészséges hüvelyesnek.
A sárgaborsó és a felesborsó nem más, mint a borsó héjától megszabadított és szárított formája. A babhoz és a lencséhez hasonlóan gazdag ásványi anyagokban, kálium, kalcium, magnézium, cink, foszfor, mangán és vas is van benne, valamint remek B-vitamin-forrás, így a tavaszi fáradtság, téli fáradékonyság ellen is hatékony. Nemcsak rostokban, de fehérjében is gazdag, segíti az emésztést, vérnyomáscsökkentő és keringést javító hatása is ismert, sőt méregtelenítőként is ajánlja a népi gyógyászat.
A lisztes rántást és habarást nyugodtan elhagyhatjuk a sárgaborsó esetében, hiszen magas keményítő-tartalma miatt magától is kellően besűrűsödik. A főzelék mellett készíthetünk belőle tápláló krémlevest, vagy az indiai konyhából ismert fűszeres ragut, vagyis dahlt is, sőt a csicseriborsóhoz hasonlóan lehet belőle hummuszhoz hasonlatos szendvicskrém, de akár a főtt, fűszeres sárgaborsóból süthetünk a falafelhez hasonló golyókat is.
Semleges íze okán jól illik hozzá sokféle fűszer, különösen a curry, a kurkuma, a gyömbér, a koriander, a római kömény, a chili, de a babérlevél, a fokhagyma, a petrezselyem és a rozmaring is. Kombinálhatjuk zöldségekkel, egyrészt izgalmasabb, másrészt könnyebb fogást kapunk: remek hozzá minden hagymaféle, a paradicsom, a sütőtök, a sárgarépa, de természetesen gazdagíthatjuk húsfélékkel is, elsősorban a füstölt húsok illenek hozzá.
A sárgaborsó gluténmentes, így az erre érzékenyeknek kimondottan fontos táplálék lehet, és érdemes tudni, hogy a sárgaborsóból készülő liszt tökéletes sűrítő, lisztpótló, akár palacsinta is süthető belőle.
Rokfortos sárgaborsó-krémleves
Hozzávalók:
Elkészítés: A sárgaborsót megmossuk, majd 30 percre hideg vízbe áztatjuk. A hagymát és a fokhagymát felaprítjuk, majd az olajon megfuttatjuk, hozzáadjuk a leszűrt sárgaborsót, és felöntjük 1 liter vízzel vagy zöldségalaplével. Sózzuk, borsozzuk, és közepes lángon fél órát főzzük. Belemorzsoljuk a rokfortot, hozzáöntjük a tejszínt, és botmixerrel krémesítjük.
Aprított petrezselyemmel meghintve tálaljuk.