A tartalmas, füstölt hússal gazdagított, egytálételnek is beillő bableves tényleg nagy írónk kedvence volt, gyakran készítette vendégek számára is. Mesélünk az eredetiről, és mutatunk egy fergeteges receptet is.
Bablevest – vagy ehhez hasonló gazdag egytálételt – sok változatban készítenek szerte a világon. Nem véletlen, hiszen a bab jól eltartható, kiadós, egészséges és tápláló, a téli időszakban különösen jólesik a vele készült fogás. A klasszikus bablevesekbe leggyakrabban téli gyökérzöldségek – sárgarépa, fehérrépa, krumpli – is kerülnek, jól illenek hozzá a különféle füstölt húsok, kolbászok. A tartalmasságát rántással vagy habarással, sőt csipetkével vagy krumpligombóckával is fokozzák.
A bableves fűszerezése is sokféle lehet. Magyaros jellegét persze a pirospaprika adja, de tehetünk bele különféle zöldfűszereket, majoránnát, tárkonyt, zellerzöldet vagy petrezselymet, ha pedig tejfölösen készítjük, remekül illik hozzá egy kis kapor.
A Jókai-féle bableves – amit a nagy mesemondó és ínyenc állítólag maga készített egy füredi nyaralás során, és akkora sikere volt, hogy onnantól kezdve rendszeresen kellett készítenie vendégei számára – egy igencsak gazdag fogás, amibe a bab és a zöldségek mellett füstölt disznóköröm, kolbász, tejföl és csipetke is került. Az általunk ma Jókai-bableves néven ismert tartalmas fogásban ha füstölt köröm nincs is, de füstölt csülök mindig van.
Jókai-bableves – füstölt hússal, kolbásszal, tejföllel és csipetkével
Hozzávalók:
A csipetkéhez:
Elkészítés: A babot előző nap beáztatjuk éjszakára – friss bab esetén erre nincs szükség –, illetve a csülköt 1,5 liter vízben puhára főzzük.
A zöldségeket megtisztítjuk, felkockázzuk.
Kevés zsiradékon gyengén megpirítjuk a kockára vágott zöldségeket (sárgarépát, zellert, petrezselyemgyökeret), majd hozzáöntjük áztatólevével együtt a babot és a csülök főzőlevét.
Fűszerezzük fokhagymával, babérlevéllel, és a csülök sótartalmától függően sózzuk.
Ezután hozzáadjuk a kockára vágott paradicsomot és zöldpaprikát, és lassú tűzön főzzük.
Mindeközben a kolbászt felkarikázzuk, és egy serpenyőben kisütjük, majd kivesszük és lecsepegtetjük.
A sütésből visszamaradt zsírba tesszük a finomra vágott hagymát, megpirítjuk.
Hozzáadjuk a pirospaprikát és a lisztet, elkeverjük, majd egy kis vízzel felengedjük, ezzel is alaposan elkeverjük (hagymás-paprikás rántást készítünk).
Végül a leveshez keverjük és kiforraljuk.
A csipetkéhez felütünk és elhabarunk egy tojást. Előbb keverve, majd a masszát gyúrva lisztet szitálunk hozzá, mígnem kemény tésztát kapunk. Közben meg is sózzuk.
A tésztát apró darabokra csipkedjük, s a csipetkéket kiterítve hagyjuk kicsit száradni.
Ha a bab megfőtt, hozzáadjuk a leveshez a csipetkét és a kolbászt.
Végül a levest a tejföllel behabarjuk úgy, hogy a tejfölhöz merünk egy kis forró levet, elkeverjük, majd a levesbe öntjük, összeforraljuk.
Ízlés szerint ecettel állítjuk be a végső ízét.
Forrón tálaljuk, kínálhatunk hozzá még tejfölt, kenyeret.