Ha azt hinnénk, hogy ez a virslis-kelkáposztás leves Frankfurtban is ismert és kedvelt, netán azt feltételeznénk, hogy onnan származik, csalódást kell okoznunk: bár kedvelik a németek a káposztás és virslis fogásokat, ezt a változatot hiába keresnénk az ottani étlapokon. Ez egy vérbeli magyar recept, ami a frankfurti virsli után kapta a nevét.
Gasztrotörténeti források szerint a két világháború között a szegényebbek körében volt népszerű, akiknek nem telt húsra, virslivel főztek. A háború után már a virsli is luxusnak számított, ehhez a leveshez egy kevés is elég volt, hogy az olcsó és jól eltartható kelkáposztás fogást feljavítsák. Az idők során igazi menzakajává vált ez az egyszerű leves, de szerencsére mostanság újra kedvelt, feltehetően a minőségibb virslik megjelenésének köszönhetően.
Az biztos, hogy szinte elronthatatlan, gyorsan és egyszerűen elkészíthető, és egy jó, forró leves mindig jólesik! Mutatjuk is a receptet…
Frankfurti leves
Hozzávalók 4 személynek:
Elkészítés: A kelkáposztát megtisztítjuk, leveleit ujjnyi csíkokra vágjuk. A krumplit meghámozzuk, apró kockákra daraboljuk. A hagymákat megtisztítjuk, a fokhagymát összezúzzuk.
A kelkáposztát a krumplival együtt egy lábasba tesszük.
Beletesszük a vöröshagymát egészben (ezt később eltávolítjuk), és felöntjük kb. 2 liter vízzel.
Hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, a köménymagot, sózzuk.
Kb. 30 percig főzzük, míg megpuhul a káposzta és a krumpli. Ekkor a hagymát kivesszük a levesből.
Hőkiegyenlítéssel behabarjuk a levest, vagyis a lisztet a tejfölben elkeverjük, majd forró levest merünk hozzá, ezzel elkeverjük csomómentesen, és a leveshez öntjük, összeforraljuk.
Végül beletesszük a karikára vágott virslit, és összeforraljuk.
Tálaláskor megszórhatjuk egy kis pirospaprikával.