Lekvárt leginkább a májusi epertől az októberi szilváig szoktunk főzni, télen legfeljebb narancslekvár készül. De érdemes kipróbálni a fűszeres, balzsamos karamellizált hagymalekvárt, amit szószként, chutney-ként fogyaszthatunk.
Az édeskés és pikáns hagymalekvár – a mustárhoz vagy a ketchuphoz hasonlóan – inkább ízesítője, kiegészítője ételeinknek, nem a „hagyományos” lekvár szerepét tölti be. Pástétomokhoz és sajtokhoz kimondottan jól illik, sült húsokhoz – vörös húsokhoz, kacsához és vadakhoz – is remek, libamájas, kacsamájas fogásokhoz is szívesen társítják az előkelőbb éttermekben is.
Kapható készen, de egyszerűen elkészíthető otthon is. Hagyma minden háztartásban akad, ezen kívül pedig egy kevés só, cukor, balzsamecet szükséges hozzá, valamint fűszerek, ha szeretnénk egy kicsit karakteressé tenni. Leggyakrabban kakukkfűvel és rozmaringgal ízesítik, de készíthetjük kevés gyömbérrel és egy kis mazsolával, így egzotikusabb változatot kapunk. Érdemes lilahagymát és vöröshagymát vegyesen használni, így lesz igazán szép színe és íze a különleges lekvárnak.
Ha nagyobb adagot készítünk – mert például gasztroajándéknak is tökéletes – lezárt üvegben ki is dunsztolhatjuk, de ha nem tartósítjuk, néhány hétig könnyedén eláll hűtőben, utána készíthetünk új adagot, akár más ízesítéssel.
Balzsamos hagymalekvár
Hozzávalók:
Elkészítés: A hagymákat megtisztítjuk, cikkekre vágjuk. A cukrot az ecettel serpenyőbe öntjük, rátesszük a hagymacikkeket, és mérsékelt tűzön, fedő alatt, időnként átforgatva 20-25 percig karamellizáljuk. Ha szükséges, kevés vizet adhatunk hozzá (ez a hagyma nedvességtartalmától is függ). Fűszerezzük sóval, kakukkfűvel és rozmaringgal, ha szükséges, még ecettel vagy cukorral lehet finomítani ízlésünk szerint. A fűszerekkel tovább pároljuk, amíg a hagyma teljesen megpuhul, és sötét és sűrű lekvárt kapunk.
Langyosan vagy szobahőmérsékleten a legfinomabb, de érdemes hűtőben tárolni.