Tojás, cukor, liszt és tej minden háztartásban akad, ezekből készül mindenféle hókuszpókusz nélkül az egyik legfinomabb sütemény, a tejespite.
Az alapanyagait tekintve rokonítható a palacsintával és a császármorzsával, csak mások az arányok és a sütési mód. A csomómentesre kikevert tojásos-cukros-lisztes tej ebben az esetben kivajazott sütőfomába vagy pitetálba kerül, és a sütőben – viszonylag alacsony hőfokon – sül lágyan rezgősre, remegősre, vagy épp egy kicsit szilárdabbra, vághatóra – ízlésünk szerint.
A recept tehát igazán egyszerű, csupán az a fontos, hogy csomómentes legyen a massza, ami a robotgépek korában már nem olyan nagy kunszt, illetve a sütési hőmérséklet is lényeges: a leggyakoribb hiba ugyanis az a tejespiték esetében, hogy a teteje megég, a közepe pedig még nem sül át.
A tejespite gazdagítható fűszerekkel, vaníliával, fahéjjal, őrölt szegfűszeggel vagy kardamommal, illetve gyakran kerül bele gyümölcs. Franciaországban például clafoutis (ejtsd: klafuti) néven ismert, és nagyon gyakran készítik idénygyümölcsökkel. A felszeletelt alma, körte, kimagozott cseresznye, szilva, sárgabarack, de még az aszalt szilva is gyakori szereplői a tejespitének, kis fahéjjal meghintve.
A gyümölcsöket tehetjük a kivajazott pitetál aljára, majd leönthetjük a tejes keverékkel, de akár a tetejére is rakhatjuk, sőt félidőben a sülés közben is megpakolhatjuk velük a tejespiténket.
Tejespite (alaprecept)
Hozzávalók:
Elkészítés: A tojásokat a cukorral és pici sóval habosra keverjük. A lisztet beleszitáljuk, elkeverjük, majd lassan hozzáöntjük a tejet folyamatos keverés mellett, hogy sima masszát kapjunk.
A sütőformát kivajazzuk, lisztezzük, beleöntjük a tésztát, a tetejére szórjuk a gyümölcsöt, és előmelegített sütőben 160-180 fokon kb. 60-80 perc alatt megsütjük.