Francia hagymalevessel számtalan étlapon találkozhatunk, még az elegáns éttermek is kínálják ezt az igazán egyszerű és kimondottan kiadós, alapanyagait tekintve szegényes levest. Ez is bizonyítja, hogy nem a bonyolult receptúra és különleges hozzávalók tesznek finommá egy ételt. A hagymaleves zseniális, akár a franciás, akár a kicsit átértelmezett, nálunk kedveltebb vonalat követjük.
Ha Franciaországban hagymalevest rendelünk, abban nem lesz tejszín. Hagyma persze igen, fehérbor is, sajtos pirítóst is kapunk hozzá, de a tejszínt amúgy előszeretettel használó franciák sosem tesznek tejszínt ebbe a levesbe. A legenda szerint egyébként állítólag a Napkirály találmánya ez a csodás leves… Egy hosszú vadászat után a vadászházba megtérve csak hagymát, száraz kenyeret, némi vajat és pezsgőt találtak – ezekkel kellett beérniük, így ebből készült az aznapi vacsora, a hagymaleves. Élelmesebbek megkérdezhetik: hát hús nem volt? Ügyetlenek voltak tán a vadászat során?
Akárhogy is volt, a hagymaleves nagyszerű találmány, érzéseink szerint inkább egy egyszerű gazdasszony készítette először, vagy többek is tán… A lényege a hagyma, amit lassan és hosszan édesre karamellizálunk, előcsalva az egészséges zöldségféle cukortartalmát, majd egy kevés száraz fehérborral kiegészítve, alaplével felöntve főzzük krémesre, zöldfűszerekkel – kakukkfűvel, babérral – ízesítve.
A tejszínes változattal sincs semmi baj, talán még krémesebb, selymesebb, most mi is ezt a változatot készítettük – döntse el mindenki, melyik NEKI a finomabb!
Tejszínes hagymaleves sajtos krutonnal
Hozzávalók:
Elkészítés: A hagymákat megtisztítjuk, félbevágjuk, félkarikákra vágjuk.
Megolvasztjuk a vajat a serpenyőben, rádobjuk a vékonyan felszeletelt hagymát, és lassú tűzön karamellizáljuk 20-25 percig, amíg finoman barna nem lesz.
Hozzászórjuk a lisztet, és lassú tűzön további 1 percig pirítjuk, közben folyamatosan kevergetjük.
Félrevesszük a tűzről, és fokozatosan hozzákeverjük az alaplevet. Ízesítjük sóval, borssal, a babérlevelet és a kakukkfű ágáról lehúzott leveleket is hozzáadjuk. Lassan felforraljuk, és kevergetve addig főzzük, amíg besűrűsödik.
Ekkor lefedjük, és további 20-25 percet pároljuk. Kivesszük belőle a babérlevelet. Sózzuk, borsozzuk ismét, ha szükséges, és kevés száraz fehérborral ízesítjük. Végül tejszínt adunk hozzá, és összeforraljuk.
A bagettből 4 szeletet vágunk, megszórjuk reszelt sajttal, és 200 fokos sütőben 3-4 perc alatt megsütjük.
A forró hagymalevest a sajtos pirítóssal kínáljuk.
Utazás, de nem a gasztronómiába! Színezd ki Franciaországot!
Van benne baguette és macaron, igazi francia hangulat, de nem szakácskönyv! Egy nagyon hangulatos és kellemes „könyvet” ajánlunk kikapcsolódáshoz, feltöltődéshez. Színes ceruza itt a hozzávaló, aztán lehet színezni, életet lehelni a képekbe, elmélyedni a sok apró részletben. Még egy jó zene és egy pohár bor kell hozzá – remek feltöltődés!