Zsemlegombócot szinte alig készítenek otthon, pedig van néhány étel, amihez kimondottan ez dukál. A hiedelemmel ellentétben nem ördöngösség az elkészítése, csak egy kis türelem kell hozzá. Mutatjuk is a receptet.
A vadashoz, a szalontüdőhöz, de a vadhúsból készülő szaftos ételekhez a legjobb köret a zsemlegombóc, ami tulajdonképpen nem más, mint egy pirított zsemlekockával gazdagított nokedlitészta. Kellő pihentetés után a massza formázhatóvá válik, amit már csak ki kell főzni forró vízben. Valljuk be, nem túl nagy macera, bár tény, hogy hosszadalmas, mert sütni, pihentetni, formázni és főzni is kell – de megéri!
És ha már nekiálltunk a zsemlegombócnak, érdemes egyszerre nagyobb adaggal készíteni belőle, mert jól tűri a fagyasztást. A készre főzött, kihűlt gombócokat egy tálcára rakva lefagyaszthatjuk, amikor már fagyos, akkor áttesszük porciónként mélyhűtő zacskóba. Fogyasztáskor szobahőmérsékleten hagyjuk felengedni, majd gőz fölött vagy mikróban átmelegítjük.
A zsemlegombócba érdemes egy kis aprított petrezselymet – vagy akár más zöldfűszert – tenni, nemcsak a színe, hanem az íze miatt is, illetve vannak, akik pirított szalonnát is tesznek bele, hogy még teljesebb, teltebb íze legyen. Ha a zsemlegombóc masszájához egy kis darált vagy finomra vágott sonkát teszünk, kifőzés után sajtszósszal önmagában is remek ebéd, vacsora lehet!
Zsemlegombóc
Hozzávalók:
Elkészítés: A zsemléket kis kockákra vágjuk, egy tepsiben 180 fokon néhány perc alatt megpirítjuk.
A tojásokat felverjük, hozzáöntjük a tejet, a sót, felaprított petrezselymet, majd a lisztet, és csomómentesre keverjük.
Hozzáadjuk a zsemlekockákat, jól elkeverjük, és lefedve hűtőbe tesszük 1 órára.
Vizet forralunk. A hűtőből kivéve a masszát kis gombócokat formálunk, kb. 3 cm átmérővel. Lisztezett deszkán meghempergetjük, majd a gyöngyöző vízben 10-12 perc alatt megfőzzük.
Szűrőlapáttal kiemeljük a megfőtt gombócokat, és köretként tálaljuk vadas, szalontüdő vagy más szószos húsételekhez.