A makrobiotikus étkezésen alapuló diéta az immunrendszert is megerősíti, és bőséges energiát ad. (A makrobiotikus étkezéssel kapcsolatban itt bővebben is olvashatsz.)
Mit szabad enni?
Mit nem szabad enni?
Vigyázat!
Mivel a diéta mellőzi az állati fehérjét, érdemes kiemelt figyelmet fordítani a halak fogyasztására. A makrobiotikus étkezés mellett nem árt B12– és D-vitamint szedni.
Étkezési tipp egy napra
Reggeli – zabkása szója- vagy rizstejből, gyümölcsdarabokkal meghintve
Tízórai – bármilyen idényjellegű gyümölcs
Ebéd – barna rizs sült zöldségekkel vagy sushi
Uzsonna – friss kevert saláta kis olívaolajjal, olajos magvakkal, fűszerekkel
Vacsora – indiai lencsefőzelék, barna rizs
Recepttipp: indiai lencsefőzelék
A forró, párás Indiában a hinduk népi eledelének számít a dahl, ami nem más, mint egy egzotikusan fűszerezett, csípős lencsefőzelék. Olyan forrón eszik, hogy még az asztalon is kis bográcsban tálalják, ami alatt ég a tűz. Azt mondják, a forró, fűszeres és csípős étel serkenti az izzadást, ami létfontosságú egy olyan országban, ahol árnyékban is negyven fok felett van a hőmérséklet. (Már India nagy részén.) A lencséhez (és mindenhez) rizst esznek, esetleg naant, a palacsintára emlékeztető lepénykenyeret.
Hozzávalók:
Elkészítés: Felforrósítjuk a zsiradékot, és rádobjuk az apróra vágott hagymát és fokhagymát. Megsózzuk, majd mikor már kissé üveges, mehet mellé a vörös lencse. A vörös lencsét nem kell előzőleg beáztatni. Kis ideig együtt pirítjuk, majd megszórjuk a fűszerekkel, és azokat is összepirítjuk vele. Ezután felöntjük a paradicsomlével. Miközben a lencse dagad, a folyadék pedig elfő, ha szükséges, felöntögetjük vízzel. Kb. 20-25 perc alatt a lencse puhára fő. Forrón esszük, mellé barna rizst kínálunk.