Aki szereti a kelt tésztát, ennek a gyönyörűséges és töltelékben gazdag kalácsnak biztosan nem tud majd ellenállni. Az illatos töltelékből mindenhova jut, finom, foszlós, puha – és még szeletelni sem kell!
Ez a remek sütemény Németországból származik, és különlegességét az adja, hogy a kelttészta-lapok olvasztott vajjal és valamilyen fűszerrel, ízesítővel megszórva sorakoznak a sütőformában. A vaj és kedvünkre kiválasztott töltelék a kalács minden falatját átjárja, a tésztalapok pedig szépen elválnak egymástól, így szeletelni sem szükséges.
A harmonika-kalács, fátyolkalács vagy legyezőkalács néven is ismert süteményt tölthetjük fahéjas cukorral, kakaós cukorral, de akár szórhatunk a tésztalapok közé csokidarabokat, reszelhetünk citrushéjat, de meghinthetjük felaprított aszalt vagy kandírozott gyümölcsökkel is.
A kelt tésztától a legtöbben tartanak, mert ugyan isteni finom, sok helyen el lehet rontani. És ha nem kellően könnyű és levegős, ha túl száraz vagy összeesik, az bizony kudarc. Távolról sem ördöngösség elkészíteni, a legfontosabb tudnivalókat össze is gyűjtöttük >>
Fahéjas harmonika-kalács
Hozzávalók:
A rétegezéshez:
Elkészítés: A tésztához a lisztet, a réteslisztet és a cukrot egy tálba tesszük, rámorzsoljuk az élesztőt, hozzáadjuk a tojást és a tojássárgát, majd a csipet sót és a langyos tejet. Alacsony fokozaton elkezdjük dagasztani, majd amikor kezd összeállni a tészta, magasabb fokozaton 8-10 perc alatt sima tésztává dolgozzuk. Ekkor adjuk hozzá az olvasztott, de már nem forró vajat, és még néhány perc alatt fényes tésztává dolgozzuk. Gombóccá formáljuk, konyharuhával letakarjuk, és 1 órát langyos helyen kelesztjük.
A megkelt tésztát lisztezett munkafelületen kicsit átdolgozzuk, majd egy nagy téglalappá nyújtjuk. Megkenjük olvasztott vajjal, egyenletesen meghintjük a fahéjjal elkevert cukorral, majd akkora négyzeteket vágunk belőle, hogy kellemesen beférjenek a vajjal kikent sütőformába. 5-6 tésztalapot egymásra teszünk, majd ügyesen a formába állítjuk, a maradék tésztalapokkal ugyanígy járunk el.
Az így előkészített süteményt 20-25 percig langyos helyen kelni hagyjuk, közben 180 fokra előmelegítjük a sütőt. A megkelt kalácsot 15 percet fedetlenül sütjük a 180 fokos sütőben, majd fóliával letakarjuk, hogy ne piruljon túl, és még 20-25 percet sütjük.
Amikor kivesszük, egyenletesen meglocsoljuk 1 dl forró tejjel, majd kicsit hűlni hagyjuk, óvatosan kifordítjuk a formából, és rácson hagyjuk kihűlni.
Kelt tésztákat kedvelőknek ajánljuk
100 recept a kenyérlángostól a karamelles csigán át a hagymás lepényig, mindegyik megsütve, tesztelve, ellenőrizve. A kelt tészta készítése könnyen elsajátítható, akár ennek a könyvnek a segítségével. Mert azt mindenki tudja, hogy a sütőből kikerülő kelt tészta íze és illata semmihez sem hasonlítható, egyszerűen ellenállhatatlan!