Ha aztán az Atkins-elveket a diéta után is betartjuk, állítólag többé nem is jön vissza az elvesztett súly. Sokan támadták már ezt a fogyókúrát, mondván, hogy a szénhidrát megvonása nagyon súlyos következményekkel járhat, hiszen a szív, az izmok és az agy működéséhez elengedhetetlen fontosságú. De ők valószínűleg figyelmen kívül hagyták, hogy csak a bevezető szakaszban, az első két hétben kell nélkülözni a cukrokat. Azután pedig ki-ki a saját szervezete igényeinek megfelelően, apránként emelheti a szénhidrátadagot, vagyis ki kell kísérletezni, mi az a mennyiség, amit anélkül bevihetünk, hogy a súlyunk emelkedni kezdene.
Támadták a diétát azért is, mert támogatja a zsíros húsok fogyasztását, és ez megemelheti a koleszterinszintet. Ám a legújabb kutatások szerint elhanyagolhatóan minimális az összefüggés az elfogyasztott ételek és a koleszterinszint emelkedése között. Az érfalakon felgyűlt „koleszteringombócok” nem egy-egy konkrét étel, hanem a helytelen életmód következményei: a stressz, a mozgáshiány, a túl sok mérgező anyag bevitele okozza.
Amit az egész diéta alatt szabad enni:
Amit kötelező elfogyasztani:
Az Atkins-diéta 4 szakaszból áll:
1. Az első szakasz célja a zsírégetés beindítása, mivel a szénhidrát (cukrok és keményítők) nélkülözése miatt a szervezet a felhalmozott zsírt kezdi energiaforrásként felhasználni. A napi megengedett szénhidrátmennyiség 20 gramm, ami például egy szelet toastkenyérnek felel meg. Ezt semmiképp ne hagyjuk el. Ezt a szakaszt két hétig szokták tartani, de ha a diéta nem okoz gondot, jó a közérzetünk és nem vagyunk fáradékonyak, tovább is lehet folytatni, nagy súlyfeleslegnél legalább addig, míg a kívánt célsúlytól már csak 7 kilónyira vagyunk.
Amit egyáltalán nem ehetsz az első szakaszban:
2. A második szakasz ugyanaz, mint az első, annyi különbséggel, hogy napi 5-5 grammal meg kell emelni a szénhidrát mennyiségét. Figyelni kell a fogyás mértékét, és addig emelni a bevitt szénhidrátot, míg le nem lassul a fogyás. Ha már nem akarunk tovább fogyni, emeljük addig az adagot, hogy teljesen leálljon a súlyvesztés, de még nincs jojóeffektus. Ez napi 30–80 gramm szokott lenni. A szénhidrát nem csak a kenyérre értendő, felvehetjük az étrendünkbe a gyümölcsöket vagy a keményítőket is. A második szakasz addig tart, míg el nem értük a kívánt testsúlyt.
3. A harmadik szakasz előkészíti a szervezetet, hogy megtartsa az elért súlyt. Továbbra is a kísérletezésé a főszerep, nézzük meg, melyik fajta szénhidrátra miként reagál a testünk, és hogy mennyit fogyaszthatunk el belőle anélkül, hogy újra megugorjon a mérleg nyelve. A harmadik szakasz addig tart, míg el nem értük a kívánt súlyt, és legalább egy hónapon át meg nem őriztük.
4. A harmadik és a negyedik szakasz valójában egybeolvad. Az utolsó etap életfogytig tart, és nem jelent mást, mint a kikísérletezett diéta életformává alakítását. Ekkor már pontosan tudjuk, napi hány gramm szénhidrát az a mennyiség, amitől nem indul újra a hízás, és hogy azt milyen formában célszerű bevinnünk. Vigyázat! Itt szoktuk feladni! Ha a kívánt fogyás megtörtént, hirtelen engedékenyek leszünk magunkkal, és lassan visszaállunk a régi étkezési szokásainkhoz és a mozgásszegény életmódhoz.
Ebédtipp a bevezető szakaszhoz:
Grillcsirke olaszos sajtos salátával
Hozzávalók:
Elkészítés: Ha nyers csirkével van dolgunk, sózzuk, paprikázzuk be a bőrét, és tegyük a sütőbe 180 fokon másfél órára. Néha pillantsunk rá, locsoljuk meg a kiengedett levével, hogy ne száradjon ki és szép pirosra süljön. Sütőzacskóban is elkészíthetjük, akkor garantáltan omlós lesz.
A saláta hozzávalóit aprítsuk össze. Enyhén sózzuk meg, és öntsük rá az olajat, majd szórjuk meg az apróra vágott bazsalikommal. Aki szereti, egy kis fehér borsot vagy oregánót is tehet rá. Ezután szórjuk meg a reszelt sajttal, és jól keverjük össze.
(Ajánlott irodalom: Dr. Atkins forradalmian új étrendje és Colette Heimowitz: Az új Atkins-diéta – könnyedén c. könyv)