Ünnepek után előfordul, hogy megmarad a fonott kalács egy része, ami kicsit szikkadtan már nem az igazi, de új életet adhatunk neki, ha kalácsfelfújtat készítünk belőle. Recept és variációk!
A szikkadt kalácsot persze meg lehet pirítani, vajjal és lekvárral remek reggeli, vagy tojásban megforgatva és vajban kisütve is kiváló desszert. Egy jó kalácsfelfújt viszont egészen ötcsillagos fogás, felér egy jó aranygaluskával...
A máglyarakást mindenki ismeri: itt a kalácsot almával, vaníliás öntettel és tojáshabbal sütjük össze, ennek mintájára készíthetünk mákos gubát is, ezúttal nem kiflikarikákkal, hanem felkockázott vagy összetépkedett kaláccsal. Innen már csak egy lépés a „zserbó-guba”, ami a darált diós változat, amit tálaláskor baracklekvárral és olvasztott csokival meglocsolva tehetünk az asztalra.
Rém egyszerű, de nagyon finom a nutellás rakott kalács, igaz, valóságos kalóriabomba. Itt a felszeletelt kalácsot meg kell kenni nutellával, majd egy kivajazott sütőtálba tenni, ha lehet, akkor egymás mellé sorakoztatva, mert így mutatósabb, majd tej és tejszín keverékével bőségesen meglocsolni, és 180 fokon 20 percig sütni. Elképesztően finom – és hozzáadott cukrot nem tartalmaz! 😉
Na de jöjjön a kalácsfelfújt, ami számtalan módon variálható, mi most egy fehércsokis változatot mutatunk, amit egy kevés bogyós gyümölccsel tálalunk.
Fehércsokis kalácsfelfújt eperrel és áfonyával
Hozzávalók:
Elkészítés: A fehércsokit apróra vágjuk. Egy tepsit vagy sütőformát alaposan kivajazunk. A tojásokat tálba ütjük, hozzáadjuk a cukrot és a vaníliás cukrot, habosra keverjük, hozzáadjuk a tejet és a tejszínt, ezzel is elkeverjük. A kalácsot szeletekre vágjuk, a kivajazott tálba tesszük, megszórjuk a felaprított fehércsokival, majd egyenletesen meglocsoljuk a vaníliás-tojásos keverékkel. A maradék vajat rámorzsoljuk, és 180 fokos sütőbe toljuk. 25-30 perc alatt készre sütjük, a vége felé megszórhatjuk a gyümölcsökkel, de ha friss gyümölccsel dolgozunk, akkor azt a már készre sült felfújt tetejére is szórhatjuk tálaláskor.