Mit csináljon az ember (na jó: asszony), ha fontos neki az egészséges táplálkozás, de nehezen mond le az édességről? Továbbá, ha van három édesszájú kisfia, akiket nemcsak egészséges, de egészségesen élő felnőtté szeretne nevelni? S ha mindez nem volna elég: a jelzett fehérszemély, noha nem fogyókúrázik, azért szeret beleférni a kedvenc ruháiba is…
Ez az én feladványom napról napra (meg még néhány másik).
Nem vagyok fanatikus, beteg vagy allergiás: eszünk cukrot, húst, tejet, a csokiról nem is beszélve. Van a háznál fehér liszt és zsír is. De tudom, hogy van, amiből a kevesebb jobb, és azt is, hogy sok kicsi sokra megy. Ráadásul imádok kísérletezni. A feladványok pedig egyenesen a kedvenceim! Legjobban azt élvezem, hogy a megszokott ételek hagyományos hozzávalóit megpróbálom valami egészségesebbel helyettesíteni – lehetőleg az ízek jelentős megváltoztatása nélkül. Vagy ha a másik oldalról nézem a dolgot: szeretem a finom ételt, a házias ízeket, a kenyér jó illatát, a gyerekek örömét, ahogy hazaérnek, és megkérdezik, mi az ebéd… és nem akarom, hogy e miatt a közös öröm miatt egy pillanatig is lelkiismeret-furdalásom legyen.
Rengeteg egyszerű, bevált trükköm van – és beláthatatlanul széles a horizont, ami még felfedezésre vár! Majd meglátjátok!
Csokigyár
Ne tévesszen meg a név senkit! Ez nem egy csokoládés blog lesz: a mi csokigyárunkban sokkal inkább a gyerekek nevelése, növelése, terelgetése és a jó megoldások felkutatása körül forog a világ. És mint ilyen, előkelő helyen kell hogy tárgyalja a csokoládékérdést is. Mert hát melyik kisgyerekes családban nem válik időnként központi kérdéssé a csoki??? Nálunk bizony ez megtörténik: nem is olyan ritkán.
Mint mondtam, a fiaim szeretik az édességet – és mivel én is, pontosan tudom, miről beszélünk. Tudom, milyen örömet tud okozni egy-egy szelet csokoládé, egy jól sikerült sütemény, ezért eszemben sincs megvonni tőlük, ráadásul nem is hiszem, hogy az jó megoldás lenne. Persze nem szabad szabadjára engedni a dolgot, nem is kell, „a kevesebb több” erre is igaz.
Az a kevesebb viszont legyen jó a testnek s léleknek egyaránt.
Erre mutatok nektek három receptet – egyet ma, kettőt holnap!
Majdnem Snickers
A „majdnem” általában kisebb mértékű lefokozást jelent. Kivéve most. Ez az édesség nem tökéletesen olyan, mint az eredeti Snickers – és higgyétek el, ez kifejezetten az előnyére válik (és most nem is az E betűkre gondolok). Azok számára, akiknek a nyúlós karamella elengedhetetlen hozzávalója a Snickers-életérzésnek, nos, nekik azt ajánlom, találjanak előbb egy új nevet neki, s csak azután kóstolják meg. Úgy nekik is ízleni fog! De akik nem ragaszkodnak a karamellához (ami egyébként remekül bele tud ragadni a kicsi fogacskákba, és valódi felfrissülést jelent a fognyűvő manóknak), akik elsősorban a kirobbanó földimogyoróízért eszik a Snickert, csak valahogy rossz a lelkiismeretük miatta – nos, nekik egészen biztosan az egyik kedvencük lesz.
Néhány szó a hozzávalókról
Legyen otthon natúr földimogyorókrém – ez az, amit az amerikaiak mogyoróvajnak hívnak, és semmiképp nem keverendő össze a jelentős mennyiségű répacukrot (és még más összetevőket is) tartalmazó Nutellával, amiben mindössze 13% mogyoró van, az is másmilyen (ehhez az édességhez, nem erre az ízre van szükség). Ezzel szemben a natúr földimogyorókrém semmi egyéb, mint péppé darált földimogyoró: nem tesznek hozzá se cukrot, se sót sem egyéb olajat, zsiradékot. Merthogy mindez már magától benne van: természetes cukor, egészséges növényi zsír – és kevéske sós íz is. Ilyen az enyhén pörkölt földimogyoró, ha eléggé összedarálják. Azonkívül kiváló fehérjeforrás, B-vitamin-bomba (B1, 2, 3, 5, 6, 8), van benne továbbá sok E- és C-vitamin, egyéb antioxidánsok, rost, magnézium, és még természetes boldogsághormon is (szerotonin). És ez nem is az összes, csak néhány kiemelt jó tulajdonsága. Szóval, aki nem allergiás rá, az ne tartóztassa meg magát!!!
Persze fontos, hogy 100%-os mogyoróvajat vegyünk, de ez manapság már elérhető nem csak külföldön, Magyarországon is. Nálunk alapélelmiszer lett: a fiúk reggelire eszik, kenyérre kenve, mézzel (mogyoróvajas-mézes kenyér).
Zabpehely – a másik nagyon fontos hozzávaló. Az ételeim felében előfordul. Remek sűrítőanyag, ráadásul kicsit édeskés, diós íze van, ami előkelő helyre helyezi az egészséges nasik összetevői közt. Erről is azt mondhatom: aki nem allergiás rá, annak kifejezetten ajánlott. Sokat foglalkoznak ezzel a konyhai és női oldalak, ezért a zabpehely részletes kitárgyalását egy másik alkalomra hagyom. Most elég annyi, hogy legyen otthon akkor is, ha nem vagy híve a müzlinek.
Xilit, azaz nyírfacukor – az egyik csodacukor, amit még cukorbetegek is fogyaszthatnak, természetes, nem árt a fogaknak, nem leszel allergiás rá, ha gyakrabban fogyasztod, éééés: még édes is! Ráadásul nagyjából pont annyira, mint a cukor, ezért nagyon matekozni se kell, ha használod. Itt, Angliában xylitolnak hívják (megeshet, hogy néha elírom).
Datolya – kedvenc édesítőm! Természetesen szárított datolyáról beszélünk, mert Európában azért mégis ez a legkönnyebben beszerezhető formája. A sütemények csupán darált datolyával is édesíthetőek lennének – mert amilyen finom, annyira jól illeszkedik az édességek ízéhez: nem üt el, nem túl jellegzetes. Kissé krémes állaga miatt leggyakrabban mégis a falatnyi édességekhez használom: a bonbonokhoz, golyókhoz, trüffelekhez egyenesen tökéletes. Magas a fehérje-, kálium- és réztartalma, van benne sokféle és jelentős mennyiségű B-vitamin, és igen fontos a magas rosttartalma is. Nagyon sok cukor van benne – mégsem lehetne datolyán meghízni. Gyümölcscukor ez, amely ahelyett hogy ártana, még használ is. Mivel fluor is van benne, még a fogak egészségének megőrzésében is segít – pláne, ha fekete csokoládéval vagy kakaóval párosítjuk. Sok benne a vas és a C-vitamin is. Szépít is: a bőrre és a hajra egyaránt remek hatással van. És – lehet, hogy manapság már a gyümölcsök sem a régiek, de – azért ugye abban mindenképp egyetérthetünk, hogy mennyivel (de mennyivel) jobb ez nekünk még úgy is, mint a finomított répacukor?
Ami a csokoládét illeti – ha étcsoki, és magas a kakaótartalma, máris nem egészségtelen. Sőt! De ezekről is olvashattunk már annyit, hogy most nem kell részletezni. Lényeg, hogy minimum 50% kakaótartalmú csokoládét kell használni. Minél magasabb ez az érték, annál egészségesebb, viszont annál jobban is emlékeztet az íze, állaga a tömény kakaóporra. A töményebb csokoládék nehezen olvadnak – ezen napraforgóolajjal vagy kókuszzsírral viszonylag egyszerűen tudunk segíteni. Én csalni is szoktam, ha kevés itthon a csokoládé: kakaóval s az előbb említett zsiradékok valamelyikével „hamisítom”. Igen: cukor az van benne. Ha van rá kapacitásunk, vehetünk xilites csokoládét, de azért azt drága mulatság lenne rendszeresen csokimázhoz használni. Én úgy döntöttem, a fekete csokoládéban levő cukor (ami legtöbbször nem is olyan eget verő mennyiség) nyugodt lélekkel megengedhető. Azoknak, akik egyébként ehetnek cukrot, nem tesz egészségtelenné egy ehhez hasonló egészségesített édességet. Mondhatni: belefér.
Akkor hát jöjjön a recept:
Majdnem Snickers
Hozzávalók:
Az alsó részhez:
A tetejére (karamell helyett):
A mázhoz:
Elkészítés: A datolyát enyhe tűzön kissé megpirítjuk (karamellizáljuk). Mivel igen magas a cukortartalma, fog is karamellizálódni egy kicsit.
A tetejéhez és aljához való hozzávalókat külön-külön turmixgépben összedaráljuk, hogy formázható masszát kapjunk belőlük.
Majd egymásra kenjük a két réteget. Ezt megtehetjük egyben is – de akinek nem erőssége az utólagos szeletelés (vegyünk példának engem), az külön-külön is megcsinálhatja a szeleteket. Lényeg, hogy a végén mindegyik tetejére tegyünk pár szem földimogyorót (3-4 fél mogyoró fér rá).
Ezután jöhet a csokimáz.
A kész szeleteket a hűtőben, egy dobozban tárolom, de nem kell aggódni, ha elöl felejtenénk, akkor sem romlik meg. Ha nincs harminc fok, nem fog. Már csak azért sem, mert mire ez bekövetkezne, addigra garantáltan elfogy.
Hamarosan jövök még két egészséges desszerttel, de a Facebookon addig is csatlakozhattok!