Amerikainak gondoljuk, pedig eredetileg nem az az Újvilág, sőt az egész világ legnépszerűbb szendvicse, a hamburger. Ahogy a neve is árulkodik, német bevándorlók ismertették meg az Újvilággal a praktikus, sokféleképpen összeállítható, egyszerűen elkészíthető, könnyen fogyaszthatú, futtunkban is tökéletesen megehető street food fogást.
A hamburger rengeteg féle lehet. A retró hamburger édes zsemlében csalamádés húspogácsa volt, rengeteg helyen volt kapható – ezek mára jószerivel eltűntek, és bár gyorséttermekben minden sarkon vehetünk "klasszik" hamburgert, mára már a menő éttermek szinte mindegyikében megjelent valamilyen ínyenc változatban a hamburger – néha irreálisan magas összegért.
Persze nem mindegy, miből készül a húspogácsa: klasszikusan marhahúsból, de lehet szaftos kacsából, karakteres bárányból, esetleg halból – vagy nem is húspogácsa, hanem zöldséges vagy tofus vega burger? Mi minden kerül még a buciba? Egy levélke saláta, egy karika paradicsom – vagy van benne bőséggel rukkola vagy madársaláta, friss és szezonális zöldség, van-e benne sajt, és ha igen, milyen? A ketchup mellett kerül-e bele más szósz, kapunk-e mellé sült krumplit vagy más köretet? A lehetőségek száma végtelen, kóstolni sokfelé érdemes, de elkészíthetjük otthon is – kikísérletezhetjük a nekünk tökéleteset, de nem mellesleg jó játék is! Ehhez mutatunk 3 receptet!
Klasszikus marhahúsos hamburger
Mikes Márk gasztroblogger és bormester, sommelier a bucit is maga süti, a húspogácsa marhahúsból készül, és semmi más nem kerül bele, csak egy kis só és 30% zsiradék, pontosabban marhafaggyú, hogy ne legyen száraz. A zsiradék kisül belőle, egyáltalán nem lesz zsíros, nehéz, de mégis szaftossá teszi a hamburgert.
Márk a félbevágott bucik vágott felületét kicsit lepirítja, hogy a szószok ne áztassák el: nem csak ketchup, hanem házi majonéz is kerül bele. Igen, házi! Ha már magunk készítjük a hamburgert, érdemes pár percet szánni a majonézre, mert a házi sokkal finomabb.
Emellett kerül bele még sült bacon, sajtból cheddar, csemege uborka, pár karika lilahagyma, saláta is…
A receptet videón itt találjátok >>
A recept részletes leírását pedig itt >>
Vegán hamburger
Ez a gazdag szendvics húsmentesen, sőt vegán változatban – csak növényi alapanyagokból – is elkészíthető. Nem ugyanaz az íz és textúra, de nem is ez a cél: nagyon finom, tartalmas, fűszeres pogácsa kerülhet a bucikba a salátafélék és szószok közé ezzel a recepttel.
A vegán "hamburgerhez" 40 dkg főtt (vagy konzerv) csicseriborsót, 35 dkg főtt (vagy konzerv) kukoricát fél csokor korianderrel vagy petrezselyemmel, 1 kávéskanál őrölt pirospaprikával, 1 kávéskanál őrölt korianderrel vagy curryvel, 1 kávéskanál őrölt köménnyel, 1 citrom reszelt héjával, ízlés szerint sóval és 3 csapott evőkanál liszttel egy konyhai késes robotgéppel finomra mixeljük, ha szükséges, egy kevés olajat adhatunk hozzá. A masszából lapos pogácsákat formázunk, lisztbe forgatjuk, és hűtőbe tesszük fél órára. Ezután kevés olajat hevítünk egy serpenyőben, és 5-5 perc alatt mindkét oldalán aranybarnára, ropogósra sütjük.
Salátával, paradicsom- és hagymakarikával, pestóval rétegezzük a buciba…
Gourmet hamburger
Hogy mitől lesz gourmet egy burger? Elsősorban a minőségi alapanyagoktól. A húspogácsa készülhet darált kacsamellhúsból vagy bárányból – ezek a legtrendibbek, de hallal is érdemes próbálkozni. Míg a kacsamellet és a bárányt érdemes egy kis zsiradékkal ledarálva, megformázva sütni, a halak esetében darálva vagy pépesítve csak a lazaccal próbálkozzunk – ez a hal elég zsíros ahhoz, hogy szaftos pogácsát kapjunk. A többi halfélét érdemes filéként megsütni, és így tenni a buciba.
A kiegészítőkkel is megemelhetjük a hamburgert: a szószok nagyon fontosak, karaktert adnak az ételnek! A ketchup helyett használhatunk fűszeres chutney-t, hagymalekvárt, a majonéz helyett gribiche-mártást. A gribiche mártás amúgy is elképesztő, rengeteg ételt feldob: a házi majonézbe finomra vágott keménytojást és csemege uborkát teszünk, finomra vágott petrezselymet és tárkonyt, ezekkel keverjük el.