Napjainkban egyre nagyobb népszerűségnek örvend az azték zsálya, ismertebb nevén a chia mag. Ami eddig csak az egészségtudatosak és sportolók hóbortja volt, beférkőzött a köztudatba – de mit is tud ez az apró mag, amiért mindenki annyira odavan?
Apró magban nagy erő
A „chia” szó eredetileg erőt jelent ősi maja nyelven, de elsősorban az aztékoknál futott be nagy karriert, akik nemcsak ételként fogyasztották, de magas tápanyagtartalma miatt bizonyos helyzetekben fizetőeszközként is szolgált. A legenda szerint a harcba induló katonák gyakran ezzel a maggal a zsebükben indultak neki a megmérettetéseknek, mivel apró mérete ellenére elegendő energiát szolgáltatott egész napra. Az értékes mag azonban évszázadokra feledésbe merült, sőt, egy ideig a spanyol telepesek be is tiltották a használatát. Bár manapság a reneszánszát éli, Dél-Amerika több országában is termesztik, a betiltásnak „köszönhetően” az elmúlt ötszáz évben csak Mexikó egyes területein voltak chia-ültetvények.
A magnak számos jótékony hatása van a szervezetre, többek között magas antioxidáns-, rost- és fehérjetartalommal rendelkezik, így akár vegetáriánusok számára is remek alternatíva; segít a csontok egészségének megőrzésében; jó hatással van a magas vérnyomásra és bizonyos kutatások szerint segít a kettes típusú diabétesz megelőzésében is. Fogyókúrázók is gyakran alkalmazzák, mivel lassítja a szénhidrátok felszívódását, ezért tartósan teltségérzetet nyújt.
Mire kell figyelni a fogyasztásával kapcsolatban?
Tudjuk, hogy jóból is megárt a sok, és nincs ez másképp a chia mag fogyasztásánál sem. Bár magas az omega-3 zsírsav tartalma, mégsem érdemes a halat vagy a halolaj-kapszulát vele helyettesíteni, ugyanis nem épül be a szervezetünkbe olyan hatékonyan. Fontos, hogy a magokat soha ne magukban fogyasszuk, mivel magas nedvszívó-képessége miatt akár kiszáradást is okozhat – érdemes tehát mindig valamiféle folyadékba áztatni fogyasztás előtt. Az ajánlott napi mennyiség felnőtteknek 15-20 gramm, ami körülbelül 4 evőkanálnyi mennyiség. Ez tartalmazza az egy napra elegendő vitaminszükségletünket, amit a magvakból kinyerhetünk.
Hogyan fogyasszuk?
Sajnos, akár a legtöbb egészséges táplálék, a chia-magnak sincsen különösebben karakteres íze, de ez nem jelenti azt, hogy ne lehetne finoman elkészíteni. Leggyakrabban reggelire szokták fogyasztani, de akár edzés vagy jóga előtt is remek alternatíva. Készíthetünk pudingot is belőle, ilyenkor érdemes előző este vízbe vagy tejbe (lehet akár növényi tej is!) áztatni, és csokival, édesítőszerrel vagy sok-sok friss gyümölccsel megbolondítani. Ha pedig sietősen indul a nap, csak szórjunk pár kanállal belőle a müzlinkre – és már kész is!